EN
2.04.2021, 09:19 Wersja do druku

Poznań. "Misterium męki Pańskiej" z Cytadeli w TVP

W Wielki Piątek i Wielką Sobotę w TVP zobaczyć będzie można realizowane w Poznaniu "Misterium męki Pańskiej". Organizowane od lat na Cytadeli widowisko jest, według twórców, największym widowiskiem pasyjnym w Europie.

fot. mat. organizatora

Z powodu pandemii w tym roku misterium nie odbyło się w tradycyjnej formie. W minioną sobotę w sieci odbyła się premiera spektaklu jako realizacji telewizyjnej.

W piątek i sobotę misterium będą mogli podziwiać widzowie Telewizji Polskiej. W Wielki Piątek pokaże je TVP Kultura, w Wielką Sobotę – TVP3 Poznań.

Reżyser, twórca i organizator poznańskiego misterium Artur Piotrowski poinformował, że realizacja telewizyjna powstawała przy okazji ostatniego wystawienia widowiska na Cytadeli w 2019 r. Wyjaśnił, że wówczas pokaz rejestrowało 20 kamer. Nad przygotowaniem monumentalnego widowiska pracowały setki aktorów, chórzystów, harcerzy i muzyków.

Zarejestrowany materiał został na nowo zmontowany i poddany dodatkowej obróbce wizualnej i dźwiękowej. Przygotowanie filmu dofinansowało miasto Poznań.

Plenerowe misterium organizowane jest w Poznaniu z przerwami od 1998 r. Inscenizację obejrzało w sumie przeszło milion osób z Polski i ze świata.

Spektakl pozwala przeżyć ostatnie godziny z życia Chrystusa, począwszy od wjazdu do Jerozolimy, po Jego śmierć i zmartwychwstanie. Spośród ponad 300 aktorów większość to amatorzy. Budowa monumentalnej sceny zajmuje zwykle ok. tygodnia.

Poza aktorami przy widowisku pracuje ok. 650 osób, m.in. operatorzy dźwięku i światła, budowniczy rusztowań, orkiestra symfoniczna i 300-osobowy chór. Drogę krzyżową oświetlają pochodniami harcerze, którzy podczas ostatniej wieczerzy rozdają także zgromadzonym na Cytadeli specjalnie na ten cel wypieczone bochenki chleba.

W finale misterium zza Golgoty wyłania się obraz Jezusa Miłosiernego, o wielkości 12x20 metrów, z którego serca wychodzą promienie miłosierdzia.


Źródło:

PAP

Wątki tematyczne