EN

23.04.2021, 10:30 Wersja do druku

Poznań. Rusza I Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca "Granice natury - granice kultury"

mat. organizatora

Od 23 do 30 kwietnia potrwa w Polskim Teatrze Tańca 1. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca „Granice natury - granice kultury”.

Program wypełniają spektakle i performensy online, rozmowy oraz krótko- i długometrażowe filmy choreograficzne, czerpiące inspirację z różnorodności form natury i kwestionujące istnienie nieprzesuwalnych granic między naturą i kulturą.
Festiwal podzielony został na 4 cykle tematyczne - „Granice natury”, „Granice tańca”, „Granice teatru” i „Nowe horyzonty tańca”.

Jutro, 23 kwietnia, to niezwykle bogaty w wydarzenia dzień festiwalowy. Zobaczymy serię krótkich metraży stworzonych przez międzynarodowe grono artystów posługujących się językiem filmu i językiem choreografii, ukazujące szerokie spektrum twórczych odwołań do natury. Zaprezentujemy też dwa filmy, które swoją premierę miały podczas Międzynarodowego Festiwalu Nowe Horyzonty w 2020 roku w cyklu „Filmy o sztuce” - „Wir” („Spin”) w reżyserii Ginan Seidl oraz „CHOMIKi” („HAMSTERs”) belgijskiej autorki Martine Doyen.

24 kwietnia zapraszamy na rozmównicę pt. „(Współ)istnienie” (premiera na FB i YT Polskiego Teatru Tańca), poświęconą najnowszemu wydawnictwu Polskiego Teatru Tańca pt. „Historie naturalne”. Swoimi wrażeniami z oglądu i lektury albumu podzielą się krytyczka sztuki, dr Dorota Łagodzka oraz krytyk literacki, prof. Przemysław Czapliński. W tym dniu rozpoczniemy też festiwalową emisję filmów tańca - będą to „ Siedem zimowych dni” Companhia de Dança de Almada w choreografii Bruno Duarte oraz „Closed” w reżyserii Jo Strømgrena i Steina Rogera Bulla, w którym „zwykły poniedziałek staje się niezwykłym dniem pełnym intrygujących zdarzeń”.

Spektakl „Obiecana Ziemia Obiecana” Polskiego Teatru Tańca w choreografii Artura Bieńkowskiego i reżyserii Katarzyny Raduszyńskiej jest epicką opowieścią o naszych dziejach, czytanych jako odwieczna historia wykluczania — począwszy od Wielkiego Wybuchu, aż po chwilę obecną, od atomu do sztucznej inteligencji. W wersji online w ramach festiwalu spektakl dostępny będzie od 25 kwietnia.

26 kwietnia zaprezentujemy filmy tańca Nathalie Larquet „Leño” oraz „Oh…! That's nothing” zudziałem Julie-Anne Stanzak z Tanztheater Wuppertal Pina Bausch, a także rozmowę pt. „Taniec i natura” o wspólnej pracy dwóch artystek pracy i ich inspiracjach. Julie-Anne Stanzak opowie o swojej współpracy z ikoną tańca - Piną Bausch. 27 kwietnia zobaczymy „Tens” w koncepcji, choreografii i wykonaniu Marty Wołowiec.

Kulminacją programu festiwalowego będzie inauguracja siedziby Polskiego Teatru Tańca. Wydarzenie odbędzie się 29 kwietnia w formie streamingu online, który będzie można śledzić na Facebooku i YouTubie Polskiego Teatru Tańca.
Streaming rozpoczniemy ok. 19.13, od emisji wspólnego zdjęcia.
Następnie rozpocznie się akcja Narodowego Tańczenia, tj. prezentacja wspólnego wykonania poloneza przez tancerzy Polskiego Teatru Tańca oraz zaproszonych gości. Widzowie będą mogli dołączyć własne nagrania z autorskimi wykonaniami popularnego polskiego tańca narodowego w wersji free style i kanonicznej, publikując komentarze pod streamingiem na FB PTT.

Następne punkty streamingu to wirtualne zwiedzanie teatru, wystąpienia gości, pełniących w tym dniu funkcje publiczne, mapping, toast za pomyślność, emisja życzeń nadesłanych przez naszych przyjaciół i prezentacja bloku filmów wyprodukowanych przez Polski Teatr Tańca w ostatnich latach. Zakończenie wirtualnego spotkania planujemy ok. godz. 21.00.

Widzów tęskniących za teatrem na żywo zapraszamy na spektakl "Kurka wodna albo urojenie" 30 kwietnia o godz. 20.00 już do naszej własnej siedziby przy ul. Stanisława Taczaka 8 - jeśli z uwagi na pandemię spektakl tego dnia nie będzie możliwy, bilety pozostaną ważne podczas pierwszego spektaklu granego w nowej przestrzeni Polskiego Teatru Tańca po wycofaniu obostrzeń.

Wszystkie materiały festiwalowe (poza streamingiem inauguracji) dostępne będą na platformie VOD Polskiego Teatru Tańca do końca festiwalu, tj. do 30 kwietnia. Każdemu z opublikowanych materiałów towarzyszy informacja, czy wydarzenie jest biletowane, czy dostęp jest bezpłatny.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne