EN

20.06.2024, 17:22 Wersja do druku

Poznań. Filharmonicy Poznańscy nagrali płytę z Samuelem Hasselhornem

Pieśni i arie m.in. Gustava Mahlera, Ericha Wolfganga Korngolda i Alexandra von Zemlinsky’ego znalazły się na nowej płycie „Urlicht - Songs of Death and Resurrection”, którą Filharmonicy Poznańscy nagrali z uznanym niemieckim barytonem Samuelem Hasselhornem, pod batutą Łukasza Borowicza.

Inne aktualności

Płyta ukazała się w ostatnich dniach nakładem wytwórni Harmonia Mundi. Jak powiedział PAP dyrygent-szef Orkiestry Filharmonii Poznańskiej, Łukasz Borowicz, już zdążyła zebrać pozytywne recenzje.

„To jest nasza kolejna płyta wydana w uznanej zagranicznej wytwórni. Współpracujemy także z niemiecką wytwórnią cpo oraz z polską DUX. Bardzo często rejestrujemy muzykę polską, przywracamy publiczności zapomniane dzieła. Tym razem zostaliśmy zaproszeni do nagrania albumu skonstruowanego wokół tematyki śmierci. W kulturze niemieckiej przełomu wieków XIX i XX to niezwykle ciekawa epoka – także w kontekście muzyki. Kończy się muzyka romantyzmu, powstają nowe trendy, rozbłyskuje gwiazda Gustawa Mahlera. I to właśnie Mahler jest centralną postacią tej płyty” – powiedział PAP Łukasz Borowicz.

„Cieszę się, że dołączamy do grona orkiestr, które nagrały muzykę Mahlera dla wytwórni Harmonia Mundi, a są to albumy znane melomanom od lat, na nowo kształtujące też stylistykę wykonawczą muzyki Mahlera” – dodał.

Na płycie usłyszeć można także głosy chłopięce Chóru Chłopięcego i Męskiego Filharmonii Poznańskiej Poznańskie Słowiki. „Miło, że w przededniu nowego sezonu, podczas którego będziemy świętować kolejny jubileusz Poznańskich Słowików, ich głosy zabrzmiały na tej płycie” – powiedział Borowicz.

Pozytywne recenzje nowego wydawnictwa zamieściły m.in. Gramophone i Rondo Magazin. Luksemburski portal Pizzicato uhonorował płytę wyróżnieniem "Supersonic!".

„Ta płyta jest chwalona przede wszystkim za wykonawstwo naszego solisty – Samuela Hasselhorna. Bardzo dużo słów uznania dotyczy też jednak całej Orkiestry Filharmonii Poznańskiej” – powiedział Łukasz Borowicz.

Dyrektor muzyczny Filharmonii Poznańskiej podkreślił, że nowa płyta trafiła już do wiodących serwisów streamingowych. Także w ten sposób przyczynia się do promocji Filharmoników Poznańskich, Poznańskich Słowików, Poznania i polskiej kultury.

Samuel Hasselhorn zyskał międzynarodową renomę jako wszechstronny artysta, który równie dobrze wykonuje partie operowe, oratoryjne, jak i pieśni.

Artysta studiował w Hochschule für Musik, Theater und Medien w Hanowerze oraz w Conservatoire National Supérieur de la Musique et de Danse w Paryżu. Jest członkiem zespołu Staatstheater w Norymberdze. Zadebiutował także w Deutsche Oper w Berlinie i zaśpiewał tytułową rolę w "Cyruliku sewilskim" Gioacchina Rossiniego w Staatsoper Berlin.

Występował z recitalami m.in. w Jerozolimie, Genewie, Oksfordzie, Madrycie i Berlinie. W jego dyskografii znajdują się płyty m.in. z pieśniami Roberta Schumanna i Franza Schuberta.

Źródło:

PAP