EN

16.12.2021, 09:00 Wersja do druku

Poznań. Czy Czechow przewidział śmierć patriarchatu? Premiera "Sióstr!" w Teatrze Nowym

"Nowość na afiszu lub spektakl-ćwiczenie z nowoczesnego człowieczeństwa" - zapowiada najnowszą premierę Teatr Nowy. Piotr Kruszczyński reżyseruje tu "Siostry!" na podstawie "Trzech sióstr" Antona Czechowa.

fot. mat. teatru

Twórczość autora m.in. „Mewy", „Wiśniowego sadu" i „Wujaszka Wani", choć ma już ponad sto lat, ciągle inspiruje. – Przede wszystkim przenikliwą i ponadczasową analizą tragikomizmu wpisanego w ludzki los – zauważają twórcy najnowszej premiery w Teatrze Nowym. W klasycznych „Trzech siostrach" dostrzegli coś jeszcze: zapowiedź przemian społecznych, kładących kres dotychczasowej, wypalonej już formacji i zarazem obietnicę nowej, bardziej demokratycznej rzeczywistości.

Z perspektywy człowieka współczesnego

– Nasze „Siostry!" to ćwiczenie z nowoczesnego człowieczeństwa – zapowiadają. Na scenie sprawdzą, co stanie się, jeśli w inicjujących „Trzy Siostry" słowach dostrzeżemy zapowiedź śmierci patriarchatu, a w postawach bohaterów doszukamy się wachlarza poglądów na temat kolejnych fal feminizmu, nowych hierarchii, ewolucji podziału ról społecznych przez dekady przypisywanych tylko dwóm płciom, bez możliwości jakiejkolwiek dyskusji.

Głosy kobiet – Iriny, Olgi, Maszy, Nataszy i Anfisy – wybrzmią na scenie z perspektywy i potrzeb człowieka na wskroś współczesnego.

Premiera – w sobotę, 18 grudnia o godz. 19 na Dużej Scenie. Kolejne spektakle – 19 i 21 grudnia. Bilety – 50 i 70 zł.

Tytuł oryginalny

Czy Czechow przewidział śmierć patriarchatu? "Trzy siostry" nieco inaczej. W Teatrze Nowym

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Poznań” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.