EN
21.05.2021, 19:15 Wersja do druku

Poznań. Alicja Pakosz laureatką tegorocznej Nagrody Artystycznej UAP

Alicja Pakosz została tegoroczną laureatką Nagrody Artystycznej Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu. W tym roku do konkursu zgłoszono 205 prac. Do ścisłego finału zakwalifikowało się 15 artystów.

Inne aktualności

Jak poinformował w piątek rzecznik prasowy Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu Artur Adamczak, laureatem tegorocznej Nagrody Artystycznej UAP została Alicja Pakosz, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Jury doceniło artystkę: „za surrealistyczne spojrzenie na rzeczywistość, za odwagę w sposobie myślenia. Doceniona została też wyobraźnia i poczucie humoru. To, że artystka potrafi znaleźć związki pomiędzy rzeczywistością a poezją”.

Jury wyróżniło także pracę Martyny Pinkowskiej z Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach oraz Anny Grzymały z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Adamczak wyjaśnił, że w tym roku do konkursu zgłoszono 205 prac. Do ścisłego finału zakwalifikowało się 15 artystów, których dzieła można od kilku dni oglądać na ogólnodostępnej wystawie w Starej Papierni przy ul. Szyperskiej w Poznaniu.

Dr Natalia Czarcińska, jedna z kuratorek wystawy oceniła, że „tegoroczna wystawa ukazuje rozmaite treści podejmowane przez artystów najmłodszego pokolenia i jak zawsze zaskakuje różnorodnością formalną i wizualną oraz mapuje najnowsze tendencje i nurty w polskim młodym malarstwie współczesnym”.

„Wystawa ukazuje związki między byciem w świecie i jego obserwacją a zapisem tych doświadczeń na płaszczyźnie obrazu” – podkreśliła.

Nagroda Artystyczna UAP jest przyznawana w drodze konkursu pt. „Nowy Obraz / Nowe Spojrzenie” od 2012 roku. Adresatami konkursu są studenci i absolwenci kierunku malarstwo państwowych uczelni artystycznych w Polsce. Konkurs służy promocji najlepszych z nich. Jest także narzędziem popularyzacji malarstwa oraz najodważniejszych postaw młodych twórców.

Nagroda Artystyczna UAP wynosi 10 tys. zł. Wszystkie osoby nominowane do Nagrody Artystycznej UAP otrzymują zaproszenie do udziału w wystawie konkursowej w Poznaniu oraz nagrody rzeczowe.

Źródło:

PAP

Autor:

Anna Jowsa