EN

12.03.2021, 09:31 Wersja do druku

Gdańsk. Nadciągają Pomorskie Sztormy. Czas na głosowanie

Rok 2020 stał pod znakiem koronawirusa, co nie znaczy, że w pomorskim sporcie, kulturze i biznesie nie działo się nic. W trudnym, pandemicznym czasie toczyły się rozgrywki sportowe, prowadzono inwestycje, artyści nie zaprzestali tworzyć. Warto nagrodzić tych, którzy osiągali sukcesy mimo ekstremalnych warunków. Ruszyło głosowanie w naszym plebiscycie "Pomorskie Sztormy". Kto zostanie laureatem? O tym, jak zwykle, zadecydujecie Wy - nasi Czytelnicy. Zapraszamy do głosowania!

fot. mat. teatru

Leszek Możdżer, Dorota Kolak, Stefan Chwin, Angelika Cichocka, Paweł Huelle. Co ich łączy? Wszyscy oni mają w swoim dorobku „Pomorskiego Sztorma”. Lista osób, drużyn, firm i instytucji nagrodzonych prestiżową statuetką jest imponująca. Nic dziwnego – plebiscyt ma bowiem długą historię. W tym roku organizowany jest po raz 16. Narodził się w 2005 r. jako nagroda kulturalna. Honorowaliśmy artystów tworzących w szerokim spektrum dziedzin: literaturze, teatrze, muzyce alternatywnej i klasycznej, filmie, sztukach plastycznych. Wyróżnialiśmy też organizatorów wydarzeń. Z biegiem lat idea ewoluowała. Dziś, oprócz twórców, „Pomorskiego Sztorma” mogą zdobyć także sportowcy, przedstawiciele świata biznesu i autorzy najlepszych projektów z wykorzystaniem środków unijnych. Premiujemy wielkie inwestycje infrastrukturalne oraz te z pozoru mniej efektowne, trudniej dostrzegalne, bo koncentrujące się na człowieku i jego kompetencjach.

– Pamiętam każdą edycję plebiscytu, wszystkie wspaniałe finały. Niektóre miałem okazję prowadzić, inne otwierać, wszystkie edycje współorganizować. Nie waham się powiedzieć, że „Pomorskie Sztormy” stały się silną marką. Laureaci i laureatki, ale również nominowani, mają powody do dumy, ponieważ jest to nagroda ze znakiem jakości – stemplem przystawionym przez grono najbardziej wymagających ekspertów, jakimi są nasi czytelnicy – mówi Grzegorz Kubicki, redaktor naczelny „Wyborczej Trójmiasto”.

Sztormy w dobie pandemii

Zmagając się codziennie z pandemiczną rzeczywistością, obserwując odwoływane koncerty, na przemian otwierające i zamykające się sceny, kina, stadiony – w pierwszej chwili mieliśmy wątpliwości, czy w tym wyjątkowym roku organizować nasz plebiscyt. Potem jednak przyszła refleksja – przecież świat się nie zatrzymał. Życie jest inne, ale toczy się dalej. Artyści szukają nowych pól ekspresji, ale wciąż tworzą, dzieląc się swoimi pracami w internecie. Sportowcy pozbawieni bezpośredniego wsparcia kibiców na trybunach mimo wszystko rywalizują, biją kolejne rekordy, zdobywają medale. Firmy modyfikują swoje modele biznesowe, dostosowując się do warunków pandemii. Rachunek ekonomiczny wciąż jest ważny, ale liczy się też odpowiedzialność za pracowników czy wspieranie najbliższego otoczenia. Inwestycje z udziałem funduszy europejskich trwają, a ich rola staje się jeszcze istotniejsza. Biorąc wszystkie te aspekty pod uwagę nasza decyzja nie mogła być inna. W dobie koronawirusa tym bardziej należy nagrodzić tych, którzy dostarczają nam powodów do radości, wzruszeń i dumy.

– Ostatni rok był dla wszystkich bardzo trudny. Pandemia sprawiła, że nasz świat stanął na głowie. Dlatego tym bardziej cieszymy się, że kolejna edycja Sztormów ma miejsce, a czytelnicy po raz kolejny mogą oddać głosy na interesujące ich projekty, które na bieżąco zmieniają otaczającą nas rzeczywistość. Miejmy nadzieję, że kiedy wszystko wróci dawnego porządku, będzie można się nimi cieszyć i korzystać, a także docenić ludzi, którzy mieli ogromny wkład w stworzenie nowych perspektyw – mówi marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

Kto zdobędzie 11 statuetek?

Jak zwykle przyznamy 11 statuetek w 4 kategoriach: w „Biznesie” będzie to Inwestycja Roku, Firma Roku i Młoda Firma Roku; w „Kulturze” – wydarzenie roku, człowiek roku i odkrycie roku; w „Sporcie” – sportowiec roku, drużyna roku i również odkrycie roku. Czwartą kategorią są „Pomorskie EUROinspiracje”, w której uhonorujemy projekty współfinansowane z funduszy unijnych – oddzielnie w zakresie infrastruktury, oddzielnie kapitału ludzkiego. W każdej kategorii obradowały już kapituły złożone z dziennikarzy „Wyborczej”, przedstawicieli urzędu marszałkowskiego oraz niezależnych ekspertów. W ten sposób wyłoniono wszystkich nominowanych. Te same kapituły wybiorą też laureatów w kategoriach: firma Roku i młoda firma roku, człowiek roku i kulturalne odkrycie roku oraz drużyna roku i sportowe odkrycie roku.

Państwo – nasi Czytelnicy – wskażą zwycięzców w 5 kategoriach: inwestycja roku, sportowiec roku, wydarzenie roku w kulturze i obie pomorskie EUROinspiracje. Głosować można tutaj. Nominowanych w tych kategoriach prezentujemy poniżej. Pozostałe kategorie (te, w których laureatów wskazują kapituły) będziemy sukcesywnie odkrywać w przyszłym tygodniu, w codziennych publikacjach na naszych łamach.

Głosowanie trwa do poniedziałku, 29 marca. Tego dnia opublikujemy ostatni kupon do głosowania korespondencyjnego (liczy się data stempla pocztowego). Także tego dnia, punktualnie o 23.59, zamkniemy możliwość oddawania głosów poprzez panel na stronie www.pomorskiesztormy.pl. Tradycyjnie prosimy Państwa o wskazanie maksymalnie 3 faworytów w każdej kategorii.

Przedstawiamy nominowanych:

Kategoria „Kultura”: Wydarzenie Roku

Film „We Have One Heart”
Krótkometrażowy, animowany film dokumentalny w reżyserii i według scenariusza Katarzyny Warzechy, który powstał na kanwie prywatnej historii trójmiejskiego artysty i muzyka Adama Witkowskiego.

Gdyńska kultura łączy siły
Wirtualny, międzyinstytucjonalny projekt, który był odpowiedzią Gdyni na lockdown kultury. Od poniedziałku do piątku w mediach społecznościowych można było zapoznawać się ze spójną ofertą kulturalną gdyńskich instytucji i aktywistów.

Hybrydowy Literacki Sopot
Pierwsza edycja w dziewięcioletniej historii festiwalu, która odbyła się w formule hybrydowej. Szacuje się, że w wydarzeniach offline uczestniczyło ponad 5,5 tys. osób a zasięg transmisji wyniósł 250 tys.

Lasy. Nowa przestrzeń koncertowa w Operze Leśnej
Miejsce działało w sezonie letnim umożliwiając korzystanie z muzyki na żywo w kameralnej, bezpiecznej atmosferze.

Otwarcie siedziby Nowego Teatru im. Witkacego
Po wielu latach Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku doczekał się nowoczesnej siedziby, która może znacząco przyczynić się do rozwoju słupskiej sceny.

Serial online „Papety: z ostatniej chwili”
Serial stworzony przez zespół Teatru Miniatura. W mądry i ciekawy sposób objaśnia młodym rzeczywistość pandemiczną.

Spektakl „Beton” w Teatrze Miniatura
Monodram w reżyserii Michała Derlatki na podstawie książki Moniki Milewskiej „Latawiec z betonu” był pierwszym spektaklem online Teatru Miniatura i popisem aktorskich umiejętności Wojciecha Stachury.

Św. Jan Od-Nowa
Cykl wydarzeń prezentujący działalność Centrum św. Jana, a także pokazujący możliwości wykorzystania zrekonstruowanych organów bocznych, które po 75 latach wróciły na swoje miejsce.

Wystawa Mariusza Warasa „Mobilki”
W Gdańskiej Galerii Guntera Grassa zaprezentowano monograficzną wystawę politycznych instalacji Mariusza Warasa.

POMORSKIE SZTORMY - KLIKNIJ TUTAJ, ABY ZAGŁOSOWAĆ

Kategoria „Biznes”: Inwestycja Roku

Nowy Teatr w Słupsku
Budynek ma scenę z widownią na 248 miejsc, sale prób i sale warsztatowe, foyer z kawiarnią, zaplecze techniczne, biurowe oraz pokoje aktorskie z tarasami na dachu.

(...)

Kategoria „Pomorskie EUROinspiracje”: Infrastruktura

(...)

Miasto Słupsk
za projekt: „Nowy Teatr w Słupsku”

W nowoczesnym, czterokondygnacyjnym obiekcie dominuje szkło, drewno i metal. Budynek jest w pełni dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Oprócz sceny z widownią na niemal 250 miejsc, foyer z kawiarnią, w gmachu znajdują się też sale prób, pokoje aktorskie i sale warsztatowe, w których  odbywać się będą warsztaty teatralne, muzyczne, choreograficzne i scenograficzne. Wartość projektu to blisko 17 mln zł.

(...)

Laureatów poznamy w kwietniu. Liczymy, że uda się przeprowadzić to w formie uroczystej wieczornej gali. To jednak zależy od rozwoju sytuacji związanej z koronawirusem. O konkretach będziemy informować.

Tytuł oryginalny

Nadciągają Pomorskie Sztormy! Czas na głosowanie

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Trójmiasto” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.