19.08.2020, 12:16 Wersja do druku

Podlaskie. W ośmiu miastach województwa darmowe seanse kina plenerowego

Inne aktualności

W ośmiu miastach województwa do 6 września będzie można za darmo obejrzeć filmy w ramach pokazów Podlaskiego Kina Plenerowego. Pomysł będzie realizowany od 21 sierpnia przez Podlaski Instytut Kultury, lokalne placówki kulturalne oraz Politechnikę Białostocką.

Podlaskie Kino Plenerowe odwiedzi Wysokie Mazowieckie, Łapy, Supraśl, Tykocin, Kolno, Augustów, Sokółkę i Białystok. W każdym z tych miejsc, na wolnym powietrzu, będzie można obejrzeć dwa filmy; w repertuarze znalazły się bajki, komedie i filmy akcji.

- Jesteśmy cały czas w czasie epidemii, powinniśmy jednak zadbać o to, żeby troszkę rozrywki, trochę dobrej kultury do mieszkańców regionu trafiło. (...) Zachowując wszelkie wymogi bezpieczeństwa, chcieliśmy wyjść naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców - mówił na wtorkowej konferencji prasowej, zapowiadającej Podlaskie Kino Plenerowe, marszałek województwa Artur Kosicki.

Dziękował podmiotom, które włączyły się w ten pomysł, by - jak to ujął - "chociaż trochę poprawić samopoczucie" mieszkańców i zachęcić ich do wychodzenia z domu. - By w warunkach bezpiecznych, zachowując wszelkie standardy, mogli faktycznie obejrzeć po prostu dobry film, ale też przyjechać z dziećmi - mówił Kosicki. Zapewniał, że w miejscach seansów będą dostępne środki do dezynfekcji, maseczki a podczas seansów zachowywane będą odległości między miejscami dla widzów.

Cykl zacznie się w najbliższy piątek w Wysokiem Mazowieckiem, tam seans odbędzie się na parkingu przy ul. Jagiellońskiej. Jak wynika z regulaminu tego wydarzenia opublikowanego przez wysokomazowiecki Miejski Ośrodek Kultury, w związku z pandemią liczba uczestników będzie ograniczona do 150 osób. 50 osób będzie mogło filmy obejrzeć z przygotowanych dla nich leżaków, zaś pozostałe z samochodów (przygotowanych będzie 45 miejsc dla aut). Trzeba będzie wcześniej zgłosić swój udział telefonicznie w MOK i podpisać oświadczenie o stanie zdrowia. Obowiązują maseczki lub przyłbice.

Cykl seansów zakończy się 6 września w Kolnie.

Seanse w Białymstoku odbędą się 4 września na terenie kampusu Politechniki Białostockiej. - W dzisiejszych czasach musimy myśleć nie tylko o tym, żeby epidemia była dla nas jak najmniej kłopotliwa, ale również musimy pamiętać o tych zadaniach, które są równie ważne. A jednym z najważniejszych jest kultura - mówił rektor tej uczelni prof. Lech Dzienis.

Ocenił, że w obecnej sytuacji, przy ograniczeniach w działalności kin czy teatrów, kino plenerowe to bardzo dobry pomysł. Podkreślał, że kampus uczelni jest zawsze otwarty na takie inicjatywy, a duży teren parkingu pozwala bez trudu zachować wszelkie rygory sanitarne.

Burmistrz Łap (seanse 23 sierpnia) Krzysztof Gołaszewski przyznał, że w związku z pandemią odwoływanych jest wiele samorządowych imprez kulturalnych. Dodał, że w tym mieście samorząd stawia obecnie właśnie na kino samochodowe. Burmistrz Tykocina, gdzie seanse odbędą się 28 sierpnia, zwracał uwagę na dużą liczbę turystów w mieście, wyraził nadzieję, że takie kino będzie też odwiedzało Tykocin w przyszłych latach. - Nie możemy zamykać się w domach, trzeba dać chwilę wytchnienia, relaksu mieszkańcom, bo tych imprez (kulturalnych) w tym roku jest stosunkowo niewiele - mówił Mariusz Dudziński.

Źródło:

Materiał nadesłany
PAP

Tematy w toku