EN
30.06.2022, 12:18 Wersja do druku

Podlaskie. Rozpoczyna się 29. Międzynarodowy Festiwal Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża

Inne aktualności

18 koncertów z operą, operetką, muzyką kameralną w kilkunastu miejscach na terenie Ziemi Łomżyńskiej złoży się na rozpoczynający się w piątek 29. Międzynarodowy Festiwal Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża.

Wstępem do festiwalu będzie czwartkowy koncert muzyki wokalnej i instrumentalnej w Filharmonii Kameralnej w Łomży, który jest jednocześnie zakończeniem sezonu artystycznego w tej placówce kultury - informowali we wtorek organizatorzy na zapowiadającej festiwal konferencji prasowej w Drozdowie k. Łomży.

Koncerty odbywać się będą w kilku miejscach w Łomży (np. łomżyńska katedra, Hala Kultury, aula Akademii Nauk Stosowanych, Centrum Katolickie) Drozdowie (dwór Lutosławskich, miejscowy kościół pw. św. Jakuba Apostoła) w kościołach w Jedwabnem, Łapach, Stawiskach, Dąbrówce Kościelnej i po raz pierwszy w Szczepankowie.

"Od Bacha do współczesności", "Najpiękniejsza jest muzyka polska", "O władco świata", "Z dźwiękiem fugi", "Panu na chwałę" - to tytuły niektórych koncertów.

Dyrektor artystyczny festiwalu Jacek Szymański podkreśla w materiałach festiwalowych, że prezentowany w trakcie imprezy "swoisty kalejdoskop form muzycznych" daje publiczności szanse na poznawanie, rozumienie muzyki, a każdy podczas tego festiwalu znajdzie coś dla siebie. "Każdy znajdzie coś dla siebie. Festiwal Muzyczne Dni to święto muzyki często nieodgadnionej, a spotkania z nią dają szansę na jej poznanie" - napisał w przesłaniu Szymański.

Oficjalna inauguracja festiwalu odbędzie się 2 lipca po południu w dworze Lutosławskich - Muzeum Przyrody w Drozdowie koncertem "Najpiękniejsza jest muzyka polska". "Trochę kontrowersyjny ten tytuł (...) bowiem królować będzie muzyka światowa, znajdą się utwory polskie (..) śpiewać będą goście z Chin: Zhu Jin sopranistka i Liang Yu - baryton, ale będą im towarzyszyć polscy pianiści Anna Mikolon i Rafał Lewandowski. W programie znajdzie się muzyka operowa, operetkowa, pieśni neapolitańskie, pieśni polskie" - zapowiada Szymański.

Festiwal zakończy 10 lipca po południu koncert "Wielka gala w Pałacu" w dworze Lutosławskich - Muzeum Przyrody w Drozdowie.

Organizatorem festiwalu jest Regionalny Ośrodek Kultury i Sztuki w Łomży we współpracy z samorządem województwa podlaskiego. Przedsięwzięcie wspiera finansowo ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego, samorząd województwa podlaskiego, miasto Łomża, powiat łomżyński, gminy Śniadowo i Piątnica.

Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne