EN
21.05.2022, 09:16 Wersja do druku

Podkarpackie. Światowej sławy tenor José Cura zainauguruje 61. Muzyczny Festiwal w Łańcucie

Inne aktualności

José Cura, światowej sławy argentyński tenor, kompozytor i dyrygent, znany z oryginalnych kreacji operowych, w szczególności dzieł Verdiego i Pucciniego, wystąpi w sobotni wieczór w koncercie inaugurującym 61. Muzyczny Festiwal w Łańcucie.

W programie imprezy, która potrwa do 5 czerwca, przewidziano łącznie dziewięć koncertów, które odbywać się będą zarówno w sali balowej dawnej rezydencji Lubomirskich i Potockich w Łańcucie - jednej z najpiękniejszych renesansowych rezydencji magnackich w Polsce; jak i w sali organizatora, czyli Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie. Melomani będą mogli oklaskiwać zarówno uznane zespoły, jak i wybitnych, światowej sławy solistów.

Na inaugurację wydarzenia zaplanowano koncert José Cury, światowej sławy argentyńskiego śpiewaka, kompozytora i dyrygenta. Tenor wystąpi w sali Filharmonii Podkarpackiej, a towarzyszyć mu będzie chorwacko-słoweńska sopranistka Martina Zadro, zaś Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Podkarpackiej dyrygować będzie Hiszpan David Giménez.

W koncercie otwierającym tegoroczny festiwal zabrzmią arie z oper takich mistrzów jak: Georges Bizet, Giacomo Puccini, Giuseppe Verdi, Ruggero Leoncavallo, Francesco Cilea, Alfredo Catalani, Charles Gounod. W gronie gwiazd tegorocznego festiwalu pojawi się też Trio Con Brio Copenhagen, koncertujące w najbardziej prestiżowych salach na świecie, m.in.: Carnegie Hall, Lincoln Center, Wigmore Hall, berlińskim Pierre Boulez-Saal, Concertgebouw. Zespół zaprezentuje arcydzieła muzyki kameralnej Josepha Haydna i Franza Schuberta.

„Smakiem dawnej muzyki będzie się można rozkoszować słuchając znakomitego zespołu Berliner Barock Solisten, złożonego z Filharmoników Berlińskich i czołowych artystów Sceny Muzyki Dawnej” – wymieniła Filharmonia Podkarpacka.

Zespół Berliner Barock Solisten, który specjalizuje się w wykonawstwie muzyki XVII i XVIII wieku, przypomni między innymi słynne Koncerty brandenburskie Jana Sebastiana Bacha.

W programie festiwalu znalazły się też dwa koncerty fortepianowe wielkiego klasyka wiedeńskiego Wolfganga Amadeusza Mozarta, które wykona Polish Art Philharmonic, pod batutą Michaela Maciaszczyka oraz pianisty Tomasza Lisa.

Ciekawą propozycją będzie także koncert Piotra Barona w sali koncertowej Filharmonii Podkarpackiej, wypełniony utworami z płyt „Wodecki jazz” i „Moniuszko jazz”.

W ramach festiwalu na publiczność czeka też recital mezzosopranistki Urszuli Kryger, znakomitej interpretatorki polskich pieśni autorstwa Stanisława Niewiadomskiego, Władysława Żeleńskiego, Zygmunta Noskowskiego i Henryka Mikołaja Góreckiego, które zabrzmią w sali balowej łańcuckiego zamku w koncercie poświęconym 180. rocznicy urodzin Marii Konopnickiej.

Melomani będą mogli oklaskiwać też orkiestrę z Portugalii - Atlantic Opera Orchestra, która zagra pod batutą maestro José Ferreira Lobo. Jako soliści wystąpią: hiszpańska mezzosopranistka Sandra Ferrández Penalva i pianista Adriano Jordao. Jak zachęcają organizatorzy w czasie koncertu będzie można usłyszeć kompozycje Manuela de Falli m.in. „pełne temperamentu” „Noce w ogrodach Hiszpanii”, „Czarodziejską miłość”.

W programie festiwalu nie zabraknie akcentów solidarności z walczącą Ukrainą.

„Dziewięć dni Muzycznego Festiwalu w Łańcucie przypada na czas szczególny, w którym muzyka powinna jednoczyć w nadziei na pokój i przypominać, że piękno ucieleśnione w muzycznym dziele jest płaszczem dobra”- zaznacza organizator festiwalu.

W czasie „Wieczoru Solidarności z Narodem Ukraińskim” w sali koncertowej Filharmonii Podkarpackiej zabrzmi muzyka polska i ukraińska w wykonaniu artystów z obu krajów.

Na zakończenie festiwalu ponownie zagra Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej, a za pulpitem dyrygenckim stanie uznany portugalski kompozytor i multiinstrumentalista Rodrigo Leao, który zaprezentuje autorską muzykę filmową. Jak podaje biuro koncertowe Filharmonii Podkarpackiej tego artystę niegdyś Pedro Almodóvar określił jako jednego „z najbardziej inspirujących kompozytorów na świecie”.

„Zapraszamy do udziału w tym wielkim święcie muzyki – muzyki, która jednoczy” – zaprasza do udziału w festiwalu jego organizator.

Program imprezy dostępny jest na stronie Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie.

Organizatorem festiwalu, jednego z najstarszych i najbardziej znanych w Polsce, od początku jest Filharmonia Podkarpacka im. Artura Malawskiego w Rzeszowie.

Pierwsze łańcuckie spotkania z muzyką poważną odbyły się w 1961 r. Impreza pod nazwą Dni Muzyki Kameralnej odbyła się w dawnej rezydencji Lubomirskich i Potockich - w łańcuckim zamku. Koncerty festiwalowe odbywają się tam do dziś.

Tylko jeden raz - w 1963 roku - impreza została odwołana - powodem była groźna epidemia duru brzusznego.

Źródło:

PAP