EN

3.08.2020, 08:26 Wersja do druku

Podkarpackie. Darmowe półkolonie Brave Kids

Brave Kids, znany na całym świecie polski projekt, powrócił w nowej formule. Od 10 lat biorą w nim udział dzieci, które nawzajem uczą się rozwijać swoje talenty artystyczne. W tym roku półkolonie odbędą się w Rzeszowie i Przemyślu. Dzieci przygotują spektakle, który zaprezentują podczas festiwalu Europejski Stadion Kultury i na Zamku Kazimierzowskim. Udział w projekcie jest bezpłatny.

Brave Kids to projekt artystyczno-edukacyjny, który pozwala najmłodszym rozwijać talenty, i to na zasadzie „dzieci uczą dzieci”. Tegoroczna edycja jest realizowana w siedmiu miastach Polski: Rzeszowie, Wrocławiu, Warszawie, Obornikach Śląskich, Gdańsku, Wałbrzychu i Przemyślu. Jednym z jego elementów są autorskie warsztaty w formie półkolonii dla dzieci i młodzieży, które w Rzeszowie potrwają od 17 do 28 sierpnia.
Brave Kids 2020. Dzieci zagrają na rzeszowskich bulwarach

Inne aktualności

Rzeszów bierze udział w Brave Kids już po raz trzeci. W poprzednich edycjach w projekcie uczestniczyli goście z zagranicy. Ten rok jest nieco inny, ale nie jest pozbawiony elementu wielokulturowego.

– Zaplanowaliśmy wirtualne spotkania z grupami artystycznymi ze świata, które brały udział w poprzednich edycjach, by wymieniać się zadaniami i doświadczeniami – informuje Justyna Warecka. – Różnorodności poszukujemy także w innych wymiarach. W naszym mieście bierze udział także młodzież z niepełnosprawnościami intelektualnymi z grupy Rytm – dodaje.

Podczas niespełna dwutygodniowych półkolonii uczestnicy stworzą spektakl, który najpierw zaprezentują w Rzeszowie w ramach festiwalu Wschód Kultury – Europejski Stadion Kultury. Będzie to pokaz plenerowy na bulwarach nad Wisłokiem. Później pojadą na wielki finał do Wrocławia, gdzie spotkają się z innymi uczestnikami z poszczególnych miast biorących udział w tegorocznej edycji. Razem wystąpią w pokazie „Brave Kids pod wrocławskim niebem”.

W Rzeszowie młodzież będzie się uczyć w Młodzieżowym Domu Kultury. Zwykle zajęcia zawierają elementy tańca, ruchu i teatru. Uczestnicy zostaną podzieleni na dwie grupy po kilkanaście osób. Jedną z nich stworzy zespół teatralny MDK, drugą – uczestnicy indywidualni od ośmiu do 17 lat.

Udział w półkoloniach jest bezpłatny

Edycję rzeszowską wspiera stowarzyszenie W Krainie Źródeł. Pieniądze na organizację wydarzenia w całej Polsce pochodzą z dotacji uzyskanej przez inne stowarzyszenie – Kultury Teatralnej Pieśń Kozła z Wrocławia.

– Zapraszamy dzieci i młodzież bez względu na predyspozycje i umiejętności. Warsztaty są dla każdego. Ideą Brave Kids jest to, że młodzież uczy siebie nawzajem, a nad wszystkim czuwają profesjonalni instruktorzy artystyczni – zaprasza Justyna Warecka, koordynator projektu w Rzeszowie. Do każdej grupy zostanie przydzielona dwójka lub trójka instruktorów.

Zgłoszenia do rzeszowskiej edycji są przyjmowane TUTAJ oraz mailowo pod adresem: [email protected]. Półkolonie są bezpłatne.

Podkarpackim gospodarzem projektu jest też Przemyśl

Brave Kids zawita również do Przemyśla – i to po raz czwarty. W przygranicznym mieście półkolonie potrwają od 3 do 14 sierpnia. Jak informuje Magda Pardel, koordynator edycji przemyskiej, wezmą w nich udział dzieci pochodzenia ukraińskiego i z niepełnosprawnościami.

Dzieci uczestniczące w przemyskim Brave Kids przygotują spektakl i pokażą go na Zamku Kazimierzowskim 14 sierpnia (piątek, wstęp bezpłatny). Zajęcia półkolonijne zostaną zorganizowane w dwóch oddziałach Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki „Zamek”: na Zamku Kazimierzowskim oraz w budynku przy ul. Konarskiego. 30 uczestników w wieku od ośmiu do 16 lat zostało podzielonych na dwie grupy. Efektem ich kreatywnej pracy będzie spektakl, który przygotują samodzielnie.

Nad wszystkim będą czuwać doświadczeni instruktorzy artystyczni, którzy na podstawie obserwacji predyspozycji uczestników pomogą w przygotowaniu programu. Edycję w Przemyślu wspiera Fundacja Wymiany Kulturowej „toTU toTAM”.

Jak powstał uznawany na całym świecie projekt?

Brave Kids powstał w 2009 r. przy wrocławskim Brave Festival. Projekt łączy źródłowe kultury i tradycje muzyczne, taneczne i teatralne, odległe od siebie nieraz o tysiące kilometrów. To również autorski model pracy twórczej umożliwiający dzieciom swobodne rozwijanie talentów i artystyczną współpracę. W 10 dotychczasowych edycjach projektu wzięło udział łącznie 1,5 tys. dzieci ze 180 grup artystycznych z kilkudziesięciu krajów z pięciu kontynentów. W swoich domach gościło je 500 polskich rodzin z 13 miast. Brave Kids to jedyny tego rodzaju międzynarodowy projekt. Zyskał uznanie na całym świecie.

Głównym organizatorem i pomysłodawcą Brave Kids jest wrocławskie Stowarzyszenie Kultury Teatralnej Pieśń Kozła. Edycje odbywające się w każdym z miast są organizowane w partnerstwie z lokalnymi organizacjami pozarządowymi i instytucjami kultury.

Tytuł oryginalny

Darmowe półkolonie Brave Kids na Podkarpaciu! Dzieci przygotują spektakle i wystąpią na ESK i Zamku Kazimierzowskim

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Rzeszów” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Autor:

ako

Data publikacji oryginału:

03.08.2020

Wątki tematyczne