EN

25.03.2022, 11:14 Wersja do druku

Płock. Premiera „Balladyny” i Srebrna Maska w Teatrze Szaniawskiego

Dramat Juliusza Słowackiego doczekał się wielu adaptacji i interpretacji. Głośny był spektakl Teatru Narodowego w reżyserii Adama Hanuszkiewicza, wystawiony w estetyce popkultury, w którym Balladyna jeździła po scenie motocyklem. Płocką wersję dzieła Słowackiego wyreżyserował Marek Mokrowiecki. Premiera już w sobotę.

fot. mat. teatru

Choć fabuła dramatu polskiego wieszcza jest dobrze znana, płocka interpretacja - jak zapowiadają twórcy spektaklu - może wcale nie być oczywista. W teatrze spróbują odpowiedzieć na pytanie, po co tak naprawdę Alina i Balladyna idą do lasu.
„Idą po władzę? Po zmianę warunków życia? Czy nienawidzą się wzajemnie, czy po prostu wiedzą, że obu się nie uda? I co to wszystko mówi o historii Polski?" - pytają twórcy płockiej adaptacji.

Marek Mokrowiecki, dyrektor teatru, w rozmowie z Moniką Mioduszewską-Olszewską zaznaczał, że choć „Balladyna" to opowieść fantastyczna, wiele mówi o Polsce i Polakach. Jak choćby to, że ciągle karmimy się mitami. „O wielkości narodu, o naszym wielkim posłannictwie, wyjątkowości. W »Balladynie<- mamy dziesiątki polskich przywar pokazanych za pomocą konkretnych postaci. Kwintesencją naszego charakteru narodowego jest dla mnie postać Kirkora. Szczególnie w pierwszych scenach, kiedy szybciej działa, niż myśli" - uważa dyrektor płockiego teatru.

Na scenie zobaczymy m.in. Sylwię Krawiec (Balladyna), Maję Rybicką (Alina) i Jakuba Matwiejczyka (Kirkor). Za scenografię odpowiada Krzysztof Małachowski, za choreografię i ruch sceniczny - Jan Łosakiewicz, a za muzykę - Krzysztof Misiak. Wizualizacje przygotował Wojciech Kapela.

Teatr Dramatyczny premierą „Balladyny" zamierza uczcić Rok Romantyzmu Polskiego i Międzynarodowy Dzień Teatru 2022.
Premiera „Balladyny" odbędzie się w sobotę o godz. 19 na dużej scenie. Spektakl zostanie powtórnie wystawiony o tej samej porze w niedzielę. Bilety na premierę są po 50 zł (zostały pojedyncze miejsca), a na niedzielny pokaz - po 40 zł zwykły i 35 zł ulgowy.

Srebrna Maska 2022

W sobotę, tuż po premierze „Balladyny", Kapituła Srebrnej Maski ogłosi werdykt i wręczy nagrody najlepszym aktorom w minionym sezonie. Będzie to 39. edycja plebiscytu. Do Srebrnej Maski 2022 nominowani są:
• Adam Gradowski za rolę Pierwszego w adaptacji utworów Stanisława Lema i Jana Józefa Szczepańskiego „Historia Ziemi. Epoka Chaotycka";
• Barbara Misiun - za autorski monodram „Sekretarka" na podstawie „Dzienniczka" świętej siostry Faustyny Kowalskiej;
• Marek Mokrowiecki - za reżyserię „Bambini di Praga" Bohumila Hrabala;
• Maja Rybicka - za kreację Panny Nelly w dramacie „Papierowy kochanek" Jerzego Szaniawskiego;
• Hanna Zientara-Mokrowiecka - za komediową brawurę Edny Chap-man w farsie „Żona potrzebna od zaraz" Edwarda Taylora.

Tytuł oryginalny

„Balladyna" na płockiej scenie

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Płock” nr 70

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Autor:

Ewelina Karwacka

Data publikacji oryginału:

25.03.2022