EN

13.05.2022, 13:28 Wersja do druku

Paleta scenicznych emocji u Bogusławskiego

Jesteśmy na półmetku 62. Kaliskich Spotkań Teatralnych - Festiwalu Sztuki Aktorskiej. Za nami 7 z 14 konkursowych spektakli.

KST to najstarszy i zarazem jeden z najbardziej prestiżowych festiwali teatralnych w Polsce, jedyny konkurs sztuki aktorskiej w kraju. Złożone ze znawców teatru jury wyłania najlepsze kreacje aktorskie ostatniego roku.

Tegoroczna edycja KST roz-poczęła się już 23 kwietnia wspaniałym prologiem - wyjazdowym spektaklem „Dziady" Mickiewicza w krakowskim Teatrze im. Juliusza Słowackiego. W sobotni wieczór, 7 maja zainaugurowano kaliską cześć festiwalu. Publiczność oraz gości powitał Bartosz Zaczykiewicz, dyrektor Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu.

- Oby już tak zawsze zostało, żebyśmy mogli spotykać się na Kaliskich Spotkaniach Teatralnych w maju, w tradycyjnym ich terminie - mówił szef kaliskiej sceny i dyrektor festiwalu.

Glos zabrał również prezydent Krystian Kinastowski.

- Jestem przekonany, że dostaniecie państwo wszystko to, po co przychodzicie do teatru. Oprócz rozrywki, także odpowiedzi na pytania o kondycję współczesnego społeczeństwa oraz świata. Niech te dni będą dla was prawdziwą teatralną ucztą -powiedział włodarz miasta.

Marszałek Marek Woźniak przyznał, że ostatnie dwa lata były trudne dla kultury.

- To bardzo cieszy, że 62. Kaliskie Spotkania Teatralne odbywają się już w normalnej formule, przy  pełnej widowni i w terminie majowym - podkreślił marszałek województwa.

fot. Edgar de Porey

Paleta emocji i aktorskie szarże

W sobotę publiczność zobaczyła na scenie Bogusławskiego komedię dell'arte „Awantura w Chioggi" Teatru Wybrzeże w Gdańsku. Spektakl ma bogatą inscenizację i wymaga od aktorów niezwykłej sprawności fizycznej.

Trudne pytania ludzkości - w tym również samej widowni poprzez wciągnięcie ich w badanie - postawili twórcy spektaklu „Badania Ściśle Tajne" Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Sztuka Iwana Wyrypajewa z Katarzyną Herman jest inteligentną, psychologiczną grą, która wciąga niczym kryminalna łamigłówka.

- Przyjechałam tutaj z moją pierwszą rzeczą, którą zrobiłam w teatrze, czyli „Ożenkiem" Gogola z Teatru Powszechnego, gdzie panowie Janusz Gajos i Władysław Kowalski dostali nagrody aktorskie, a ja dostałam nagrodę za debiut. I od tej pory Kalisz jest mi przychylny. Ale ostatni festiwal był pół roku temu, zatem dwie nagrody dostać w jednym roku to już się nie godzi - śmiała się Katarzyna Herman.

Dwoje aktorów (Justyna Kowalska, Mateusz Rusin), pusta scena, zero rekwizytów, ale za to pełna paleta emocji. „Tchnienie" Teatru Narodowego w Warszawie to historia dwójki młodych ludzi, stojących przed ważnymi życiowymi wyborami, która bawi, smuci i wzrusza.

- Zdecydowanie podczas festiwalu jest większy „power" na scenie. To nowa, nieznana przestrzeń, inaczej niesie się głos. Z drugiej strony jest trochę jak na wakacjach. Jest zabawa, wspólne obiady, a ten towarzyski klimat przenosi się potem na scenę - tłumaczyła Kowalska. - Ten spektakl bardzo kochamy i nawet nie myślimy o nim w kontekście nagród, choć nie będę ukrywać, że byłoby to bardzo miłe.

„Sztuka intonacji" Teatru Dramatycznego m. st. Warszawy to popis Adama Ferencego, któremu towarzyszą m.in. znakomity Łukasz Lewandowski, a także Sławomir Grzymkowski i Modest Ruciński. Autor spektaklu Tadeusz Słobodzianek czerpie inspiracje z historii teatru, aby opowiedzieć o geniuszu i tworzeniu się wielkich idei, ale też o słabościach ludzkich.

- Aktorstwo to najprościej mówiąc opowiadanie czegoś drugiemu człowiekowi. Aktorzy opowiadają historie, tylko estetyki się zmieniają i stąd czasem się wydaje, że nie można tego porównywać. Ale myślę, że można, bo jeśli ktoś płacze, to oznacza, że ta opowieść jest snuta w sposób ciekawy i przekonujący - zauważył Adam Ferency. - Od lat spotykamy się w Kaliszu, więc możemy myśleć też o pewnej wymianie. Stary aktor jak ja może się spotkać z młodymi aktoramii przekazywaćim doświadczenia.

Każdego dnia po spektaklach widzowie mają okazję wziąć udział w spotkaniach z artystami, które prowadzi Jacek Wakar, krytyk teatralny i dziennikarz. Po rozmowach z twórcami w klubie festiwalowym „Kontrabas" odbywają się koncerty na żywo. Festiwalowi towarzyszą także wydarzenia organizowane przez zaprzyjaźnione instytucje kultury.

„No-Flight Zone" Mariusza Warasato ekspozycja, na którą składa się 7 prac, prezentowanych wprzestrzeni naszego miasta, w wiatach przystanków autobusowych oraz „ulotny", bo możliwy do zobaczenia tylko do 27 maja mural. Ponadto Galeria zaprasza na wystawę „Have a nice ery!" duetu artystyczno-kuratorskiego Ewy Mrozikiewicz i Bartosza Zimniaka. Galeria Wieża Ciśnień zaprasza na wystawę fotografii Magdaleny Franczuk „Salamandra". Na ekspozycję składa się blisko 40 zdjęć zainspirowanych powieścią Stefana Grabińskiego. 

Tytuł oryginalny

Na półmetku 62. Kaliskich Spotkań Teatralnych Paleta scenicznych emocji u Bogusławskiego

Źródło:

Ziemia Kaliska nr 19

Autor:

Redakcja

Data publikacji oryginału:

13.05.2022