EN

24.01.2022, 12:13 Wersja do druku

Opole. Powieść Reymonta wkrótce na deskach Kochanowskiego

Premiera spektaklu „Ziemia Obiecana” w reżyserii Piotra Ratajczaka już 5 lutego na dużej scenie Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu. W epickiej powieści Władysława Reymonta żywioł kapitalizmu zderza się ze świadomością nadchodzącej katastrofy.

Dzieło Reymonta opowiada historię trójki przyjaciół – młodego inżyniera Karola Borowieckiego, handlowca Moryca Welta i syna fabrykanta Maksa Bauma, których celem jest założenie fabryki i zarobienie milionów. Drapieżna, kapitalistyczna Łódź końca XIX wieku stanowi tło wydarzeń obnażających bezkompromisowość wolnorynkowej gry oraz psychologiczne podłoże wyzysku wobec tych jednostek, które zachowały odruchy sumienia.

„Ziemia Obiecana” to opowieść o marzeniach, nieposkromionej ambicji oraz dążeniu do celu bez względu na konsekwencje. Niezależnie od klasy i pochodzenia każdy — począwszy od zwykłego robotnika po prezesa wielkiej fabryki — snuje sen o lepszym życiu i sukcesie. Mechanizm dążenia do władzy, sławy i pieniędzy jest nam wszystkim dobrze znany.

W dziewiętnastowiecznej eksplozji wielkich karier i fortun łódzkich fabrykantów, połączonej ze spektakularnymi upadkami i bankructwami, mogą przejrzeć się również nasze czasy. Czasy wielkich aspiracji i ogromnych pieniędzy mnożonych w rytmie zegara odliczającego minuty do nieuchronnego końca.

A może tego zegara nie da się już zatrzymać?

REŻYSERIA: Piotr Ratajczak

ASYSTENT REŻYSERA: Jędrzej Wielecki

DRAMATURGIA: Joanna Kowalska

SCENOGRAFIA: Marcin Chlanda

KOSTIUMY: Grupa Mixer

CHOREOGRAFIA: Aleksandra Osowicz i Magdalena Fejdasz

OBSADA

Bartosz Dziedzic, Karol Kossakowski, Rafał Kronenberger, Leszek Malec, Magdalena Maścianica, Karolina Kuklińska, Artur Paczesny, Radomir Rospondek, Kacper Sasin, Monika Stanek, Katrzyna Osipuk, Michał Świtała, Konrad Wosik, Bartosz Woźny

PREMIERA: 5 lutego 2022 r. – DUŻA SCENA

Spektakl współfinansowany przez Fundację PGE.

kontakt dla mediów:
Katarzyna Zych [email protected]

tel. 787 877 484

Źródło:

Materiał nadesłany