EN

11.09.2024, 16:07 Wersja do druku

Opole. Opolska Scena Tańca od 21 września

Opolska Scena Tańca to cykl spektakli tanecznych prezentujących różnorodne formy wyrazu współczesnej choreografii, w którym udział wezmą artyści z Polski i zagranicy.

fot. mat. organizatora

Na tegorocznym wydarzeniu będziemy mieli okazję zobaczyć osiem interesujących spektakli, a także wziąć udział w wykładach, warsztatach, spotkaniach z twórczyniami i twórcami oraz wydarzeniach towarzyszących (cały program wydarzenia na stronie).

NASZ TANECZNY ROZKŁAD JAZDY:

Na pierwszy ogień prawdziwa perełka "Silence"- to wyjątkowa grecka produkcja, wystawiana po raz pierwszy w Polsce w zjawiskowej choreografii Lindy Kapetanea i Jozefa Fručka.

W swoim spektaklu, duet RootlessRoot tworzy świat poświęcony ciszy i jej mocy. Eksplorują nieznany wszechświat, gdzie cisza komunikuje się ze wszystkimi, którzy uważnie jej słuchają, ze wszystkimi, którzy z nią rozmawiają i wykorzystują to, co ma im do zaoferowania. 

Cisza jest traktowana jako stan absolutny, konfrontując uczestników z tajemnicą ich własnego ja oraz świata jako całości. Czasem jako miejsce refleksji, krytycznego myślenia i pamięci, czasem jako miejsce wiary, modlitwy i spotkania z boskością, cisza staje się przestrzenią dla ruchu przed rzeczywistym ruchem lub działaniem...

Spektakl będziemy mogli zobaczyć na deskach Dużej Sceny w niedzielę 22.09 o godz. 18:00 ! 

Więcej informacji na stronie.

23.09 (poniedziałek) o godz. 10:00 oraz o godz. 17:00 na Scenie Modelatornia zobaczymy interaktywny spektakl dla dzieci od 2 do 5 lat i bliskich im dorosłych.

"Tu mieszkamy" w reżyserii Alicji Morawskiej-Rubczak to spektakl oparty na tańcu, ruchu i obiektach skupiony na poszukiwaniu wspólnoty. Jest wyrazem naszej troski o oddanie głosu najmłodszym w relacjach, które tworzymy z otaczającymi nas ludźmi. Dwoje łagodnych performerów zaprasza najmniejszych widzów do współpracy w budowaniu ich małej społeczności i dzieleniu się kreatywnością...

Więcej informacji na stronie.

We wtorek 24.09 o godz. 19:00 na Dużej Scenie zobaczymy spektakl "Oubliette". 

Świat bohaterów „Oubliette” to pewnego rodzaju surrealistyczne więzienie, w którym nie obowiązują prawa fizyki, egzystencja nie ma końca, a sposób uwolnienia się jest nikomu nieznany.

Bezkres przestrzeni, w którym są osadzeni to warsztat przymusowej pracy, gdzie nieustannie dąży się do rozwiązania zagadki otaczającej materii oraz odzyskania wolności i upragnionego człowieczeństwa. Poddają się wzajemnie nietypowym eksperymentom, zmierzającym do zdobycia pożądanego, lecz w rzeczywistości nieosiągalnego, celu.

Więcej informacji na stronie.

Kolejnym spektaklem, który zobaczymy na Opolskiej Scenie Tańca w dniu 25.09 (środa) o godz. 18:00 będzie spektakl „One Hundred Falls” - w reżyserii Ilony Gumowskiej oraz Jakuba Mędrzyckiego. Przedstawienie opowiada o nieuniknionym cyklu upadku i odrodzenia, o konfrontacji z upadkiem cywilizacji, kultury i moralności, odnajdując w tym procesie akceptację dla siebie i swojego ciała. Nasza bohaterka zatraca się w tańcu na upadłej cywilizacji, na upadłej kulturze, na upadłych autorytetach, na naszym upadku moralnym i odnajduje akceptację swego upadającego ciała...

Więcej informacji na stronie.

W czwartek 26.09 o godz. 19:00 na Dużej Scenie zaprezentuje się spektakl w reżyserii Marty Wołowiec pt. "WOW". W czasach mroku i niepokoju zastanawiamy się nad tym, czym jest przyjemność – przyjemność w życiu, przyjemność z tańczenia czy oglądania tańca. Twórców inspiruje fenomen choreomanii – tanecznej plagi, która przez ponad dziesięć wieków pojawiała się w różnych miejscach Europy. Mania tańczenia na ulicach zgromadziła setki osób we wspólnym szalonym tańcu do wycieńczenia, do utraty przytomności, a czasem – do utraty życia...

Więcej informacji na stronie.

Szóstym spektaklem, który zobaczymy w piątek 27.09 o godz. 19:00 będzie spektakl pt. "Drganie jednej struny" autorstwa Katarzyny Chmielewskiej, Magdaleny Reiter i Jakuba Truszkowskiego, jest polsko-słoweńską koprodukcją pomiędzy Teatrem Dada von Bzdülöw, a Instytutem Mirabelka z Lublany. Taneczno – multimedialny spektakl powstał na motywach powieści Solaris Stanisława Lema. Jego twórcy za punkt wyjścia przyjmują jeden z wiodących aspektów twórczości Lema – próbę podjęcia Kontaktu z Innym. W odizolowanej przestrzeni obserwujemy okruchy procesów, usiłowania syntezy i zrozumienia tego, co nam obce i niezrozumiałe – próby postrzegania świata z odmiennej perspektywy. Akcja spektaklu przenosi nas w przestrzeń, w której rzeczywistość fizyczna i wirtualna nieustannie się przenikają, a granice pomiędzy obydwoma światami przestają być dostrzegalne.

Więcej informacji na stronie.

W sobotę 28.09 zaprezentują się dwa spektakle: "Części ciała" o godz. 17:00 oraz "Intermezzo" godz. 19:30. 

"Części ciała" jest efektem choreograficznej fascynacji twarzą. Performans bada zarówno jej anatomię i fizjologię, jak i zdolność do bycia nieustannie zmieniającym się obrazem, generującym znaczenia, emocje i tożsamości. Skąd wzięła się charakterystyczna dla tańca współczesnego obsesja na punkcie neutralnej twarzy i co ta neutralność miałaby właściwie oznaczać? Jaki jest związek groteski i kobiecej podmiotowości? Co współczesna choreografia twarzy mówi nam o kulturowej opresji? 

Więcej informacji na stronie.

„Intermezzo” - zabawny, słodko gorzki spektakl w reżyserii Janusza Orlika, dedykowany wszystkim artystom, a w szczególności tym niespełnionym i mającym nieustanną nadzieję, że „ten następny” może wreszcie będzie ich numerem jeden. Reżyser spektaklu opowiadając o przedstawieniu zaczyna od cytatu klasyka: „Ponoć William Shakespeare powiedział: Cały świat to scena, a ludzie na nim to tylko aktorzy. Każdy z nich wchodzi na scenę i znika. Być może będzie śmiesznie, a możliwe, że jak w prawdziwym, idealnym teatrze – dramatycznie, gdzie w pozornie zgodnym i idyllicznym artystycznym świecie, każdy tylko czeka aż to ktoś inny zapomni tekstu – powinie mu się noga...

Więcej informacji na stronie.

Zapowiedzią tegorocznej OST będzie plenerowa Potańcówka przed gmachem Teatru, którą TJK organizuje we współpracy z opolskimi instytucjami kultury 20.09 o godz. 20:00. Zabawa będzie przebiegać w blokach tanecznych prezentowanych kolejno przez wszystkie instytucje. Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w zabawie! 
W razie niepogody Potańcówka odbędzie się w Atelier o godz. 21:00

Partnerami wydarzenia są:

Mazda Grupa Wróbel

Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
– państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Taniec”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Bilety i karnety do kupienia w kasie Teatru oraz na stronie.

Źródło:

Materiał nadesłany