EN

6.09.2021, 18:13 Wersja do druku

Opole. Dziesięć spektakli na 45. OKT "Klasyka Żywa"

mat. organizatora

Podczas tegorocznej, 45. edycji Opolskich Konfrontacji Teatralnych "Klasyka Żywa" zostanie zaprezentowane dziesięć spektakli opartych o klasykę polskiej literatury. Otwarcie konkursu odbędzie się 9 września.

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Teatrze im. Jana Kochanowskiego przedstawiono program 17 dniowych, 45. Opolskich Konfrontacji Teatralnych "Klasyka Żywa". Ze względu na pandemię, w tym roku zostanie przedstawionych dziesięć spektakli, które miały miejsce w ciągu ostatnich dwóch lat. Jak powiedział Patryk Kencki, przewodniczący komisji artystycznej konkursu "Klasyka Żywa", wybrane do 45. OTK spektakle są niezwykle interesujące.

"Oglądaliśmy spektakle zgłoszone z całej Polski. Interesuje nas zarówno walor tekstu, odkrycia repertuarowe ale też jakość tych spektakli - w jaki sposób one ze współczesnością, z obecnymi problemami się zmierzają. Naszym założeniem było sięganie raczej po teksty dramatyczne, ale tyle jest ciekawych adaptacji dzisiaj w teatrze, jakby ten teatr nie oparty o dramat, ale oparty o powieść, o opowiadania jest tak żywy, że do tego też trzeba było sięgnąć. Proszę zwrócić uwagę, że w programie mamy inscenizacje takich pisarzy prozatorów jak Prus, jak Gombrowicz, czy Iwaszkiewicz, który w tej edycji ma swoje święto. Nasza rola jako komisji w tym momencie się skończyła. Teraz jury i publiczność będzie miała co oceniać, bo są to inscenizacje niezwykłe i interesujące" - powiedział Kencki.

Tegoroczny, 45. OTK otworzy Nowy Teatr z Warszawy, który 9 września przedstawi "Matkę Joannę od Aniołów". Widzowie w Opolu będą mogli zobaczyć "Trans-Atlantico" z Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie, "Zaczarowaną królewnę" Teatru Wybrzeże w Gdańsku, "Krótką rozmowę ze śmiercią" Teatru im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie, "Nad Niemnem. Obrazy z czasów pozytywizmu" w wykonaniu Teatru Juliusza Osterwy w Lublinie, "Panny z Wilka" Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie, "Lalkę" Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie i "Matkę" Teatru Nowego im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu. Ostatnim spektaklem konkursowym będą "Panny z Wilka" Narodowego Starego Teatru w Krakowie.

W tym roku spektaklom konkursowym towarzyszyć będą dwa spektakle premierowe, początkowo planowane na sezon 2020/2021. Pierwszym z nich będzie projekt Anny Karasińskiej, którą widzowie będą mogli zobaczyć 11 września. Drugą premierą będzie realizowany przez Norberta Rakowskiego "Amator 2020" - oparty na motywach "Amatora" w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego. Podczas OTK na placu przed Galerią Sztuki Współczesnej w Opolu będzie można oglądać będącą efektem konkursu fotografii teatralnej. 

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne