EN

31.03.2021, 12:25 Wersja do druku

Olsztyn. Zmarł Władysław Jeżewski

fot. Mat teatru

Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci

WŁADYSŁAWA JEŻEWSKIEGO

Wybitnego Aktora, Wspaniałego Pedagoga, Człowieka Teatru

Miał 89 lat

Władysław Jeżewski był absolwentem łódzkiej filmówki, pracował w teatrach m.in. w Bydgoszczy, Toruniu, Łodzi, Białymstoku, Koszalinie. Od 1967 roku na stałe związał się Teatrem im. Stefana Jaracza w Olsztynie.

Zagrał dziesiątki ról – w samych inscenizacjach „Kordiana” wystąpił aż trzy razy. Miał szerokie emploi, dzięki czemu doskonale odnajdował się zarówno w tragediach jak i komediach czy farsach.

Poproszony kiedyś o wskazanie swoich najważniejszych ról wymienił m.in. Horacja w „Hamlecie” Shakespeare’a (reż. Bohdan Poręba), Eugeniusza w „Tangu” Mrożka (reż. Lech Komarnicki), Probierczyka w „Jak wam się podoba” Shakespeare’a (reż. Andrzej Żarnecki), Poloniusza w „Hamlecie” (reż. Krzysztof Rościszewski), Gospodarza w „Weselu” Wyspiańskiego (reż. Jerzy Wróblewski), Cześnika w „Zemście” Fredry (reż. Stefania Domańska), Pozzo w „Czekając na Godota” Becketta (reż. Janusz Kozłowski), Horodniczego w „Rewizorze” Gogola (reż. Walery Bucharin), Pana Smitha w „Łysej śpiewaczce” Ionesco (reż. Romuald Szejd), tytułowego „Pana Jowialskiego” Fredry (reż. Marek Okopiński), Ojca w „Pułapce” Różewicza (reż. Krzysztof Rościszewski), Łukę, Szypuczina i Czubukowa w „Omdleniach” Czechowa (reż. Jarosław Ostaszkiewicz), Pana Jourdain w „Mieszczaninie szlachcicem” Moliera (reż. Jan Bartkowski), Wernyhorę w „Weselu” Wyspiańskiego (reż. Adam Hanuszkiewicz), Sieriebriakowa w „Wujaszku Wani” Czechowa (reż. Aleksander Galibin), Kreona w „Antygonie” Sofoklesa (reż. Waldemar Matuszewski), Pietrina w „Płatonowie” Czechowa (reż. Krzysztof Nazar), Partitę w „Księciu Niezłomie” Pakuły (reż. Julia Pawłowska), Dziadka w „Królowej ciast” Pintéra (reż. Katarzyna Kalwat).

Widzowie Go uwielbiali i dwukrotnie nagradzali Teatralną Kreacją Roku. Aktor został również odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2005), Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2013) oraz Nagrodą im. Biskupa Ignacego Krasickiego (2014).

Władysław Jeżewski, nazywany „Panem Władeczkiem”, był też niezapomnianym wykładowcą w Policealnym Studium Aktorskim im. Aleksandra Sewruka. Wychował kilka pokoleń aktorów, dbając o to, by byli „widziani, słyszani i rozumiani”.

Pisał także sztuki teatralne i teksty piosenek.

Dla wielu z nas na zawsze pozostanie Mistrzem.

Rodzinie oraz Bliskim

składamy wyrazy serdecznego współczucia

Przyjaciele i pracownicy z Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie

Źródło:

Materiał nadesłany