EN

18.09.2020, 09:00 Wersja do druku

Olsztyn. W Teatrze Jaracza premiera „Kamienia”

Olsztyński Jaracz obchodzi w tym roku podwójny Jubileusz – 95-lecie istnienie teatru oraz 75-lecie polskiej sceny teatralnej. Z tej okazji Teatr chce zaprosić widzów na wyjątkowe wrześniowe premiery.

18 września odbędzie się premiera spektaklu „Kamień” Mariusa von Mayenburga w reżyserii Adama Nalepy („Der Stein”, tłumaczenie dramatu Jacek Kaduczak).

fot. Mat. teatru

Dzieje pewnego domu w Dreźnie, który między 1933 i 1993 rokiem trzykrotnie zmieniał właścicieli, stają się pretekstem do opowiedzenia trudnej i niejednoznacznej historii rodzinnej, w której jest zabranie mienia żydowskim mieszkańcom i doniesienie na nich do gestapo. Kolejni członkowie niemieckiej rodziny wyjeżdżają na zachód, by sentymentalnie wrócić do domu rodzinnego i ostatecznie, sprawić by historia zatoczyła swoje koło.

Prosta z pozoru opowieść rodzinna ukazuje widzom prawdziwą historię rodzinną, taką, która nierzadko jest skrzętnie ukrywana.

Klaus Bachmann, Profesor politologii Uniwersytetu SWPS, w programie do spektaklu pisze tak: [...] Żydowski profesor i niemieccy kupcy domu wiedzą, jaka jest cena rynkowa domu w sytuacji, gdy państwo skutecznie zmanipulowało rynek w sposób skrajnie asymetryczny dla jednych i niekorzystny dla drugich. Obie strony są świadome tej asymetrii i zdają sobie sprawę, że nie mogą jej po prostu wyłączyć na moment. Każdy zachowuje się racjonalnie i moralnie, ale na końcu wszyscy stoją przed gigantycznym okrucieństwem i niesprawiedliwością, których nikt nie jest w stanie naprawić. [...]

W realnym świecie [...] nie wiadomo nawet kogo obarczyć winą i na kim się mścić, poza mocodawcami, liderami, przywódcami, którzy często są poza zasięgiem swoich niegdysiejszych ofiar. Jak odpowiadać na nagromadzone zbrodnie, systemową niesprawiedliwość, w której wszyscy uczestniczyli, często nie wiedząc o tym? Tych, którzy zginęli, nie można wskrzesić. To, co zostało zawłaszczone, nie może zostać oddane, bo spowodowałoby ponowne wywłaszczenie ludzi, którzy (przynajmniej po części) nabywali to w „dobrej wierze”, „zgodnie z prawem” i czasami nawet bez świadomości, że uczestniczą w dalszym ciągu działania „systemowej przemocy”. (fragment, całość tekstu znajduje się w programie spektaklu „Kamień”)

W „Kamieniu” występują: Marzena Bergmann, Milena Gauer, Agnieszka Giza, Joanna Fertacz i Katarzyna Trzeszczkowska. Ostatnia z wymienionych aktorek dołączyła w tym roku do zespołu Teatru. Wcześniej pracowała w Teatrze im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze. Trzeszczkowska jest absolwentką Policealnego Studium Aktorskiego im. Aleksandra Sewruka w Olsztynie.

Adam Nalepa jest olsztyńskiej publiczności znany z realizacji poruszającego spektaklu „Nasza klasa”. Marcin Mirowski, odpowiedzialny za muzykę w spektaklu, z kolei pracował w olsztyńskim Teatrze przy „Pannach z Wilka” w reż. Krzysztofa Rekowskiego. Agnieszka Kaczyńska odpowiada za koncept kostiumów. Scenografia – Przemysław Kalemba.

Źródło:

Materiał własny