Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie zaprasza do spędzenia ostatniego dnia w roku z naszymi przedstawieniami i filmami, słuchowiskami i reportażami powstałymi w minionych miesiącach w Teatrze.
To niepowtarzalna i bardzo bogata propozycja dla miłośników Teatru, osób zaciekawionych historią „Jaracza”, ale i reportażu. Każda z propozycji powstała z dbałością o szczegół, emocje i stronę techniczną.
Wspomniane przestawienia online , słuchowiska, czytania, filmy będą dostępne bezpłatnie, bez ograniczeń do 3 stycznia.
Zapraszamy do spędzenia ostatnich godzin starego i pierwszych dni Nowego Roku z „Jaraczem”!
SPEKTAKLE w nowych realizacjach telewizyjnych.
„Opętani” - Gombrowicz w wersji light, czyli pyszna zabawa formą i konwencjami od kryminału, romansu i melodramatu po powieść grozy. Spektakl na Festiwalu Gombrowiczowskim w Radomiu został wyróżniony nagrodą dla zespołu aktorskiego i za reżyserię dla Igora Gorzkowskiego.
Spektakl w wersji z tłumaczem języka migowego.
„Rzeczy, których nie wyrzuciłem” Marcina Wichy – książka nagrodzona Nike. Spektakl zachwycił autora książki, dla tych, którym bliski jest trochę zagubiony, trochę zakompleksiony bohater zmagający się z matką, wspomnieniami z dzieciństwa i np. kobietą na poczcie…
„Na tropach Smętka. Pieśń ziemi ma wiele głosów” – Spektakl przygotowany przez Rudolfa Zioło. Pozycja obowiązkowa dla miłośników Warmii i Mazur, zwolenników turystyki poza szlakiem. Świetna ściągawka dla tych, którzy nie potrafią odróżnić Warmiaka od Mazura.
Spektakl dostępny także w wersji z audiodeskrypcją oraz lektorem języka migowego.
Wersja z audiodeskrypcją DOTĘP TUTAJ
Wersja z tłumaczem języka migowego DOTĘP TUTAJ
Wersja oryginalna DOTĘP TUTAJ
„Dulscy. Tragifarsa kołtuńska” - ponadczasowy tekst, wciąż bardzo popularny i atrakcyjny pod względem fabularnym, wyreżyserowany przez Wojciecha Malajkata. Błyskotliwa, inteligentna komedia o hipokryzji. Spektakl został zrealizowany w tradycyjnej formie zapisu widowiska teatralnego.
FILMY
„Chwila, która nie powróci” – film nakręcony przez wybitnego polskiego dokumentalistę Andrzeja Titkowa, który pokazuje jak bije zakulisowe serce Teatru Jaracza.
„Film o Studium Reportażu” - podsumowanie roku działalności fenomenalnego Studium Reportażu i jego uczestników. O warsztatach pisał m.in. miesięcznik „Teatr” i „Duży Format”.
CZYTANIA PERFORMATYWNE DO OGLĄDANIA
„Wilki” Adama Wajraka w reżyserii Barbary Święcickiej. Wciągająca i wzruszająca opowieść o wilkach, ale i euforii towarzyszącej zbliżaniu się człowieka do zwierzęcia.
Była „biegnąca wilkami”, był „tańczący z wilkami”, a w Jaraczu są kobiety czytające „Wilki”.
„Dotknąć” Agnieszki Porowskiej w reżyserii Barbary Święcickiej. W tej historii najważniejsi są bohaterowie – poznajcie Olsztyn razem z nimi tak jak Agnieszka Porowska, która poszła za niewidomymi, dała się poprowadzić Kasi i Danielowi. Tekst powstał w ramach Studium Reportażu.
TEKSTY DO CZYTANIA:
Osiem reportaży napisanych w ramach Studium Reportażu wydanych w bibliofilskiej oprawie graficznej prof. Macieja Buszewicza. Każdy tekst jest o czymś innym, a wszystkie wywodzą się z Warmii i Mazur. W kolejności alfabetycznej:
Karol Fryta „Siedem rozmów u źródła”
Katarzyna Guzewicz „Zwierzolub kocha trójłapki”
Joanna Kiewisz-Wojciechowska „Dzień matki zaginionej”
Agnieszka Porowska „Dotknąć”
Martyna Siudak „Obrona kościoła w Wejsunach”
Izabela Stadniczeńko „Już do was nie przyjdę”
Beata Szady „Rozmowa, której nie było”
Wioletta Wróbel „Czego oczy nie widzą”
AUDIOBOOKI
Aktorskie interpretacje tekstów reporterskich napisanych w ramach Studium Reportażu. Z pierwszego dowiadujemy się o co proszą pielgrzymi przybywający do Gietrzwałdu. W drugim poznajemy splątane losy rodzin mieszkających w Gutkowie. Trzeci tekst idzie śladem Małgorzaty Szejnert i jej reportażu z lat 70. "Wieś jak ziarenko", odwiedzając Wejsuny. W czwartym przybliżamy historię mazurskich losów.
Karol Fryta „Siedem rozmów u źródła", czyta Marian Czarkowski
Izabela Stadniczeńko „Już do Was nie przyjdę", czyta Marta Markowicz
Martyna Siudak „Obrona Kościoła w Wejsunach”, czyta Milena Gauer
Beata Szady „Rozmowa której nie było” , czyta Marzena Bergmann
WYKŁAD
Filip Springer, wybitny reporter zajął się tematem wielkim jak krajobraz. Dla nas przygotował mowę reporterską pt. „Czytanie krajobrazu Warmii i Mazur”. Springer mówi ciekawie nie tylko dla projektantów i lokalnych patriotów.
SŁUCHOWISKO
„Kubuś Fatalista i jego Pan” Denisa Diderota w reżyserii Cezarego Ilczyny. Urocza, zabawna, mądra powiastka filozoficzna, która nie traci na aktualności.