EN

22.10.2022, 09:56 Wersja do druku

Olsztyn. Premiera „Upiorów i cudów” w Olsztyńskim Teatrze Lalek w 200-lecie wydania „Ballad i romansów”

Z okazji dwusetnej rocznicy wydania zbioru "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza, Olsztyński Teatr Lalek przygotował spektakl zatytułowany "Upiory i cudy". Jak zapowiadają twórcy, będzie to odbrązowienie poezji wieszcza i ukazanie jej fascynujących aspektów. Premiera przedstawienia "Upiory i cudy" odbędzie się w sobotę wieczorem w Olsztyńskim Teatrze Lalek.

fot. źródło: https://www.facebook.com/teatrlalekolsztyn

Reżyser Andrzej Bartnikowski, który adaptował na potrzeby teatru utwory wieszcza powiedział, że impuls do realizacji spektaklu przyniosła lektura książki Łukasza Kozaka "Upiór. Historia naturalna". "To jest dla mnie bardzo ważny tekst, dający pełną wiedzę o młodym Mickiewiczu, polskim romantyzmie a także poruszający kwestie związane z upiorami i zjawiskami paranormalnymi, w których młodzi romantycy się lubowali" - mówił reżyser.

"Z jednej strony, upiory to postaci, które pojawiają się w balladach i romansach a z drugiej strony "upiór" jest pewną metaforą. Romantyzm jest dla mnie "upiorem", który cały czas nie chce umrzeć i z uporem wstaje z grobu, by wysysać z nas krew i wypijać z nas soki życiowe. On się odradza pod coraz to straszniejszymi mitami i ideologiami" - podkreślił reżyser.

Jak zaznaczył, interesującym wątkiem podczas realizacji przedstawienia była kwestia "spotkania młodych romantyków ze światem kultury ludowej". "Młodzi romantycy mocno idealizowali kulturę ludową a ona ich niekoniecznie od razu pokochała i to jest odzwierciedlone w spektaklu" - dodał.

Jak podają twórcy, dwusetna rocznica wydania zbioru "Ballady i romanse" to doskonały powód stworzenia spektaklu, który przypomni moment narodzin tak ważnej dla Polski idei romantycznej.

Archaiczne treści "Ballad i romansów" zostały przełożone na język współczesnego teatru formy, nawiązującego w warstwie fabularnej, plastycznej i muzycznej do kultur tradycyjnych, które kształtowały sposób widzenia świata młodego Mickiewicza, a przez to – także polskich romantyków. Spektakl ma "odbrązowić" poezję Mickiewicza i ukazać jej fascynujące aspekty powiązane z archaicznymi wierzeniami i spirytualizmem.

W spektaklu wykorzystane zostały ballady i romanse Adama Mickiewicza: "Oda do Młodości", "Romantyczność", "Tukaj albo nieśmiertelność", "To lubię", "Świtezianka". Premierze spektaklu będzie towarzyszyć wernisaż wystawy Beaty Podwysockiej pt. "(Nie) Ulotne".

Przedstawienie "Upiory i cudy" zostało dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z funduszu Promocji Kultury.

Źródło:

PAP