Spektakl "Dziady" część II Adama Mickiewicza w reżyserii węgierskiego reżysera Zoltana Balazs'a zainauguruje w sobotę II Międzynarodowy Festiwal Teatralny Via Carpatia w Olsztynie. Ten festiwal to spotkania widzów z teatrami z Europy Środkowo Wschodniej.
Inne aktualności
- Warszawa. Historyczny układ urbanistyczny placu Teatralnego wpisany do rejestru zabytków 21.11.2024 17:22
- Warszawa. Trwa Przegląd spektakli VOD w Teatrze Powszechnym 21.11.2024 17:12
- Warszawa. Premiera w Teal House: „Mahamaya Electronic Devices” 21.11.2024 17:01
- Warszawa. Wirtualna wystawa „Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś” 21.11.2024 16:45
- Sopot. Czytanie „Cały Twój” Agaty Olszewskiej w reżyserii Piotra Pacześniaka 21.11.2024 16:34
- Warszawa. Premiera „Pułapki na myszy” w Teatrze Ateneum – w sobotę 21.11.2024 15:36
- Warszawa. „W 80 lat dookoła Syreny” – kalendarz jubileuszowy na rok 2025 21.11.2024 15:25
- Warszawa. MKiDN: Agnieszka Stułka p.o. dyrektora Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa 21.11.2024 14:37
- Gdańsk. Rezydencja na Solo vol. 2. Spektakle taneczne w Żaku 21.11.2024 14:28
- Poznań. Prześluga wg Ratajczaka. Prapremiera „Baśni dla wkur...onych” w Teatrze Nowym 21.11.2024 14:01
- Warszawa. Przedświąteczne plany Teatru Baj 21.11.2024 13:31
- Warszawa. „Dwaj Panowie S.” z almanachem w tle. Spotkanie w ramach cyklu „Książka w teatrze” w IT 21.11.2024 13:30
- Wrocław. Film z autorską audiodeskrypcją Doroty Masłowskiej rozpoczyna festiwal Korelacje 21.11.2024 13:27
- Gdynia. „Quo vadis” od kulis. Projekcja filmu „Rzym to kabaret” w Teatrze Muzycznym 21.11.2024 12:17
"Jako węgierski reżyser wiem, kim jest dla Polaków Mickiewicz, jaką spełnia rolę w teatrze i literaturze. Adaptacje sceniczne dzieł Mickiewicza mają długą tradycję a polscy reżyserzy uważali go za prawdziwe i wielkie źródło inspiracji. W żaden sposób nie chciałbym być podobny do polskich reżyserów, ale ja również znalazłem dużo inspiracji w jego dziełach"- powiedział podczas konferencji we wtorek reżyser Zoltan Balazs.
Jak dodał, II część "Dziadów" jest dlatego specjalna, bo nie nosi w sobie przesłania politycznego. "Nie starałem się o to, by tak było. Ani mistyka ani polityka nie interesują mnie. Interesują mnie relacje między jednostką a wspólnotą a szczególnie kontakt nas współczesnych i z naszymi przodkami"- podkreślił. Jego zdaniem obecnie ludzie wspominając swych bliskich zmarłych ograniczają się do rytuałów, nie zagłębiając się w duchowość.
"Gdy zbliża się listopad biegniemy na cmentarz stawiać znicze i kłaść kwiaty. To są rytuały, które szybko konsumujemy. Kiedyś umierającego żegnało liczne grono rodziny. Dziś nie mamy na to czasu ani energii, co gorsze - nie czujemy takiej potrzeby. Nasz kontakt z duchowością stał się otępiały"- mówił reżyser.
Wskazał, że to, co najbardziej go interesowało w procesie twórczym nad spektaklem to kontakt między żywymi i zmarłymi. "Co możemy, co powinniśmy zrobić, by odbudować kontakt, by odnaleźć siebie na nowo"- wskazał.
Andrzej Fabisiak, wicedyrektor Teatru im. Jaracza w Olsztynie organizatora festiwalu Via Carpatia podkreślił, że spektakle pokazane podczas przeglądu będą zmuszać widzów do zadawania pytań na temat tożsamości ale i pryncypiów: jak przeżyć traumy? i jak się zachować?.
"Każdy festiwal poszukuje nadziei i w wielu przypadkach, gdy zostanie zaprezentowana negatywna strona życia, to widzowie ujrzą też światełko, które jest nadzieją, inspiracją na przyszłość"- dodał.
II Międzynarodowy Festiwal Teatralny Via Carpatia odbędzie się od 8 do 22 października. Wystąpią zespoły teatralne z Litwy, Węgier oraz Słowacji. Państwowy Wileński Teatr Mały pokaże spektakl "Mistrz" Mariusa Ivaskieviciusa w reż. Rimasa Tuminasa. Teatro Tatro ze Słowacji wystawi Michaiła Bułhakowa "Mistrza i Małgorzatę. Przedstawienie będzie pokazane w namiocie cyrkowym w Parku Podzamcze. "Melancholy rooms" to z kolei spektakl Teatru im. Józefa Kantony z Budapesztu.
Wśród działań towarzyszących festiwalowi znajdą się czytanie performatywne sztuki "Szczęście na muszce" Ołeksandra Witera. Po czytaniu odbędzie się panel dyskusyjny zatytułowany "Wojna. 24 lutego 2022" o teatrze i dramacie ukraińskim w nowej wojennej odsłonie. Gościem będzie m.in. autor dramatu Ołeksandr Witera.
Odbędzie się też projekcja spektaklu "Wzmianka" w wykonaniu Teatru im. Józefa Katony. Kolejne spotkanie dyskusyjne dotyczyć będzie "Teatru europejskiego wobec wojny" z udziałem wybitnej ukraińskiej dramatopisarki Nedy Neżdany oraz twórców z Węgier Gyoergy Spiro, Istvana Tasnadi i z Litwy Mariusa Ivaskeviciusa.
Festiwal Via Carpatia jest realizowany przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.