EN
15.11.2021, 14:28 Wersja do druku

Kolory, dźwięki i dobra zabawa w spektaklu dla najmłodszych

„Rok na ziemi. Cztery pory roku” wg scenar. Joanny Gonschorek i Zespołu w reż. Joanny Gonschorek w Teatrze im. H. Modrzejewskiej w Legnicy. Pisze Konrad Pruszyński w Legnickiej Gazecie Teatralnej @kt.

fot. Karol Budrewicz/mat. teatru

„Rok na ziemi. Cztery pory roku” to jedna z najnowszych produkcji Teatru Modrzejewskiej. Jest to spektakl szczególny, bo adresowany do najmłodszych widzów w wieku od roku do czterech lat. Przedstawienie w reżyserii Joanny Gonschorek to barwna, interaktywna opowieść o życiu - od narodzin aż do śmierci. Artyści legnickiego teatru w subtelny i wyważony sposób opowiadają najmłodszym o kole natury, którego każdy z nas jest istotną częścią.

Legnicki spektakl dla naj-najów oparty jest o prostą koncepcję przemijania pór roku. Każda z części przedstawienia wiąże się z pewnymi charakterystycznymi elementami (np. jesienią z drzew spadają liście, a zimą z nieba prószy śnieg). Koniec każdego z etapów tego czterdziestopięciominutowego spektaklu podkreślony jest nie tylko muzycznie, ale również inscenizacyjnie, bowiem upływ czasu w historii oddany jest przy pomocy obrotowej sceny, na której występują nie tylko aktorzy, ale również zaangażowani w akcję najmłodsi widzowie.

Jak podkreślała reżyserka przedstawienia Joanna Gonschorek „Rok na ziemi. Cztery pory roku” był nie tylko okazją do teatralnego zabawienia najmłodszych dzieci, ale również pretekstem do szczerej rozmowy o kole życia. „Według mnie nie ma takich spraw, które przed dziećmi należałoby ukrywać. Dlatego tak bardzo zależało mi na wpleceniu w tę opowieść takich podstawowych zagadnień jak natura, przyjaźń czy przemijanie”. Co ważne, spektakl nie ma charakteru silnie edukującego. Twórcy postanowili przyjąć taką formę komunikacji z dziećmi, która uwzględnia ich możliwości i oczekiwania.

fot. Karol Budrewicz/mat. teatru

- Bardzo w tej kwestii pomogła nam psycholog Ola Lesiak, ucząc nas języka i sposobu postrzegania świata przez maleńkich ludzi. Forma naszej opowieści jest przede wszystkim łagodna - powiedziała Joanna Gonschorek.

Ze wspomnianą łagodnością i swojskością koresponduje również muzyczna warstwa spektaklu. Dźwięki prezentowane na żywo przez Andrzeja Janigę i Amadeusza Naczyńskiego stanowią nie tyle ciekawy dodatek, co istotny element konstrukcji opowieści, a w pewnym momencie również pretekst do interakcji z widzem. W tym miejscu warto również podkreślić, jak świetną robotę wykonał debiutujący w roli scenografa w Teatrze Modrzejewskiej Szymon Antoniak. Ograniczona przestrzeń sceniczna stwarza wrażenie przytulności i bezpieczeństwa, a świetnie pomyślana dekoracja stanowić może nie lada bodziec dla wyobraźni młodego odbiorcy.

W spektaklu występują: Zuza Motorniuk, Magda Skiba, Aleksandra Listwan, Mateusz Krzyk, Bartosz Bulanda oraz Magdalena Biegańska, a najbliższa okazja do obejrzenia spektaklu już w grudniu: 03.12 (godz. 09.00, 11.00), 04.12. oraz 05.12. (godz. 12.00, 14.30, 16.00).

Tytuł oryginalny

Kolory, dźwięki i dobra zabawa w spektaklu dla najmłodszych

Źródło:

gazeta.teatr.legnica.pl
Link do źródła

Wątki tematyczne