Coraz częściej działania teatralne wychodzą poza mury teatrów. Coraz więcej jest okazji do wyjścia twórczego w plener. Artyści twórczo eksplorują przestrzeń miasta. I zapraszają do wspólnego działania widzów. Spacery performatywne, wspólne nasłuchiwanie dźwięków, parady i performanse miejskie. Przyroda i natura nie jest już tylko tłem dla sztuki, ale twórczym elementem zmieniającą się płaszczyzną znaczeń, żywym aktorem w działaniu.
Na pewno dołożyła się do tego pandemia, ale od dawna już to nie konieczność a wybór, walor. Sztuka Ciała od zawsze występuje w plenerze i w ruchu, a jedną z najważniejszych jego inspiracji jest przyroda. Spacery teatralne, zapoczątkowane w 2022 r. na stałe weszły do repertuaru grupy. Zimowe „Ślady” otworzyły w styczniu nowy, całoroczny cykl - na przekór aurze i pozornemu bezruchowi w przyrodzie Botaniczka – Chwastynatka zaprasza uczestników do tropienia jej sekretnego życia.
Perspektywa nadziei i poczucie, że zima jest potrzebna ziemi zawsze dodawały mi otuchy i pomagały przetrwać ciemne i chłodne miesiące. Ta znajomość cyklu przemiany i mądrość, że jedno potrzebuje drugiego - światło - cienia, zgiełk - ciszy, jest bardzo uspokajająca - mówi Katarzyna Markowska, aktorka i pomysłodawczyni cyklu.
Jak jest za oknem, widzimy wszyscy: szaro, zimno, mokro... Ciężko wyobrazić sobie, że kiedykolwiek może być inaczej. A jednak właśnie teraz Natura intensywnie przygotowuje się na najbliższy sezon.
A skąd wziął się pomysł na postać Szalonej Botaniczki – Chwastynatki?
Ja od zawsze w roślinach – wspomina Katarzyna. Jak byłam dzieckiem rodzice wozili mnie na wieś do rodziny. Tam się zbiera rośliny po łąkach, zjada, leczy nimi. To nie jest wiedzą tajemna, a codzienna. Rośliny są dla mnie bardzo medytacyjne. Przez to, że nie ruszają się szybko, nie wydają dźwięków, nie bronią się, to człowiek musi się do nich dostroić, zwolnić, wymagają uważności. Od zawsze lubiłam też nazwy roślin i opisy botaniczne. Nazwy jak zaklęcia a opisy bardzo szczegółowe - te włoski, mieszki nasienne, czworoboczne łodygi, skórzaste liście... Wyobraź sobie, że patrzysz i tak super dokładnie opisujesz osobę. Trzeba mieć dla niej wiele atencji aby spostrzec taki każdy pieprzyk i kolor skóry na dłoniach… Rośliny są bezinteresownie dobre. Mają w sobie naturalnie substancje - działają na serce, jelita, psychikę. Karmią. Karmią pszczoły, karmią zwierzęta, karmią nas. Są pełne bezinteresownej miłości. Spacery będą właśnie okazją do empatycznego spotkania z florą, fauną, fungą.
Spacery teatralne to nowa, cykliczna propozycja połączenia teatru z edukacją ekologiczną. Podczas comiesięcznych spotkań będziemy odkrywać z całymi rodzinami tajemnice i zagadki otaczającej nas natury:
Spacer lutowy - Roztopy - 25.02 (niedziela), godz. 14.00 | Pawilon Edukacyjny “Kamień”, Wybrzeże Puckie 1
Spacer marcowy - Nasiona
Kwiecień - Kiełkujemy
Maj - Zapylacze
Czerwiec - Kwiat paproci - Tajemnice ziół
Lipiec - Las
Sierpień - Owoce i zbiory
Wrzesień - Ogrodnicy i Botaniczki
Październik - Grzyby
Listopad - Gleba
Grudzień - Zielone sny
Działania odbywają się w ramach projektu "Latający Teatr Sztuki Ciała" i są współfinansowane przez m.st. Warszawa.
WSTĘP WOLNY
Patroni: Polskie Radio Dzieciom, Radio dla Ciebie, Polska Agencja Prasowa, Bliżej Przedszkola, Pani Zuzia, Karmione Kulturą