EN

31.08.2021, 09:46 Wersja do druku

Nowy Sącz. Jest pierwszy werdykt Konkursu im. Ady Sari

26 śpiewaków z 8 krajów zakwalifikowało jury, pracujące pod przewodnictwem Małgorzaty Walewskiej, do II etapu XIX Międzynarodowego Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu.

fot. mat. organizatora

Wśród nich znalazło się 17 Polaków oraz po dwie osoby z Ukrainy i Izraela, a także po jednej z Rumunii, Rosji, Chin, Słowacji i Gruzji. W sumie do Konkursu przystąpiło 46 śpiewaków z 11 krajów, w tym 31 osób z Polski, 3 z Ukrainy, po 2 z Izraela, Czech i Rosji oraz po jednej z Chin, Gruzji, Korei Południowej, Łotwy, Rumunii i Słowacji.

„To trudny moment. Wielu utalentowanych śpiewaków nie zakwalifikowało się do II etapu. Tych, którzy odpadli zapraszamy do nas - jurorów - na konsultacje, można się będzie dowiedzieć jakie mamy dla nich uwagi. Jesteśmy teraz do waszej dyspozycji” – mówiła Małgorzata Walewska, podczas ogłaszania pierwszego werdyktu jury. „A tych, którym wiek pozwoli zapraszamy za dwa lata” – podkreślała. I rzeczywiście, do jurorów ustawiły się długie kolejki młodych artystów, którzy chcieli się dowiedzieć nad czym przede wszystkim muszą jeszcze popracować.

W I etapie, który trwał dwa dni, młodzi śpiewacy wykonywali dwa utwory z trzech proponowanych: jeden wybrany przez siebie, a drugi przez jurorów. Program uczestników I etapu nie przekraczał 10 minut. „Poziom Konkursu jest bardzo wysoki. Mieliśmy z kogo wybierać. Zwłaszcza, że do Konkursu przystąpiło sporo osobowości. To dobrze rokuje” – podsumowała I etap Małgorzata Walewska.

Co ciekawe, w tym roku było w Konkursie o wiele więcej niż zazwyczaj głosów niskich, zarówno żeńskich, jak i męskich, choć cały czas najliczniejszą grupą są sopranistki – 17. W innych głosach proporcje układały się następująco: mezzosopran -15, baryton – 5, tenor – 4, bas – 4, kontratenor – 1.

Jutro rozpoczyna się II etap Konkursu. Uczestnicy będą wykonywali 3 lub 4 utwory wybrane przez jury z podanego przez uczestnika programu. Także w II etapie rozegra się konkurs pieśni. W środę wieczorem poznamy finalistów tegorocznego Konkursu.

Konkurs zorganizowany przez Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu cieszy się dużym zainteresowaniem publiczności, także internetowej. Do tej pory w sieci pierwsze dwa dni przesłuchań obejrzało 4500 osób.

Przypomnijmy, że przesłuchania są transmitowane na stronie: www.adasari.pl oraz na kanale YouTube Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu, organizatora Konkursu.

Zapraszamy!

Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz

biuro prasowe Konkursu


Źródło:

Materiał nadesłany