Zainteresowanie jest ogromne. Pełny program festiwalu został ujawniony kilka dni temu i od tego czasu stale przewijają się pytania o wejściówki. Część rozeszła się w kilka minut.
Będzie to już szósta edycja festiwalu, który po raz pierwszy odbył się po prostu u Olgi Tokarczuk w domu, we wsi pod Nową Rudą i od tego czasu przyciąga miłośników książek w malownicze okolice Nowej Rudy. Tegoroczne Góry Literatury będą pierwszymi po otrzymaniu przez pisarkę Nobla oraz pierwszymi w dobie pandemii. Stąd też specjalne wymogi sanitarne (dezynfekcja rąk, maseczki, zachowanie odległości między uczestnikami, a każdy będzie musiał złożyć oświadczenie o swoim stanie zdrowia) oraz wejściówki na festiwal. Po raz pierwszy impreza będzie biletowana, ze względu na konieczność ograniczenia liczby uczestników, ale sam udział będzie darmowy.
Rezerwacja bezpłatnych wejściówek zaczęła się we wtorek 7 lipca o godz. 10 pod tym linkiem: app.evenea.pl Wszystko wskazuje na to, że rozejdą się błyskawicznie (na niektóre wydarzenia już nie ma biletów), a sam program zapowiada się obiecująco.
Inne aktualności
- Francja. Aktorka Elizabeth Duda: chcę wypełnić lukę w obecności poezji Miłosza we Francji 21.12.2024 12:43
- Kraków. Projekt „Kultura – pomimo ciemności i ograniczeń 2024” 21.12.2024 11:27
- Lublin. Gruziński balet, Koncert Wiedeński i noworoczne widowisko w CSK 20.12.2024 17:42
- Warszawa. Fundacja Ivana Wyrypajewa Teal House otworzyła program „Art Integration” 20.12.2024 17:35
- Olsztyn. Spektaklem „Setka Jaracza” teatr obchodzi podwójny jubileusz 20.12.2024 17:02
- Warszawa. „Urodziny Leśmiana”. Koncert relaksacyjny, czytanie performatywne i debata 20.12.2024 16:55
- Dolnośląskie. Teatralne królestwo ustanowiono w Nowinie 20.12.2024 16:35
- Warszawa. Nie żyje Svitlana Oleshko 20.12.2024 14:45
- Kraj. Nowy balet „Dziadek do orzechów i Król myszy” z Opery w Zurychu 20.12.2024 14:29
- Warszawa. O ekologii w operze. Dokumentacja opery „Szczur i Drzewo” 20.12.2024 13:25
- Warszawa. Dramat. I co? Tłumaczenia teatralne. Spotkanie w ramach cyklu „Książka w teatrze” 20.12.2024 13:19
- Lublin. Premiera „Cyberiady” 20.12.2024 13:10
- Toruń. Internetowa premiera filmu dokumentalnego z okazji 10-lecia Teatru Muzycznego 20.12.2024 11:30
- Warszawa. Reportaż z pokazu „Sprawa Dantona. Rekonstrukcja” w niedzielę na VOD Teatru Powszechnego 20.12.2024 11:29
Goście festiwalu Góry Literatury
Wśród gości, z którymi rozmów będzie można posłuchać na tegorocznych Górach, są pisarki i pisarze: Elżbieta Cherezińska, Julia Fiedorczuk, Agnieszka Wolny-Hamkało, Ilona Wiśniewska, Klementyna Suchanow, Elżbieta Lipińska, Beata Patrycja Klary, Mikołaj Łoziński, Maciej Hen, Wojciech Bonowicz, Mikołaj Grynberg, Zygmunt Miłoszewski i Michał Rusinek.
Przyjadą również: historyczka sztuki i kuratorka Anda Rottenberg, autorka książek kulinarnych Marta Dymek, aktor Maciej Musiałowski, reżyserzy Adrian Panek, Jagoda Szelc oraz Olga Chajdas, a także językoznawczyni Katarzyna Kłosińska. Pojawi się też prof. Marcin Drąg, zdobywca tzw. polskiego Nobla, który obecnie pracuje nad lekiem na koronawirusa.
Publicysta i nowy prezes Fundacji im. Stefana Batorego Edwin Bendyk zaprasza na seminarium o końcu świata i o tym jak go uniknąć. Będzie też spotkanie o jego nowej książce "W Polsce, czyli wszędzie".
Nie mniej ciekawie przedstawia się lista prowadzących spotkania - wśród nich prof. Monika Płatek, Grzegorz Gauden, Kinga Dunin, Kazimiera Szczuka, Karolina Korwin Piotrowska, Irek Grin czy Michał Nogaś.
W malowniczych miejscach
Festiwal zapewni też kontakt z przyrodą i wspaniałymi krajobrazami oraz zabytkami Kotliny Kłodzkiej w nieskrępowanej, luźnej atmosferze. Wydarzenia rozegrają się m.in. na dziedzińcu Zamku Książ, przed pałacem w Sarnach, w plenerach wsi Włodowice, na tarasie widokowym na Górze Guzowatej nad Zalewem Radkowskim, na Rynku Nowej Rudy i w tamtejszych ośrodkach kultury, a także w Galerii Sztuki Niezależnej w Ludwikowicach Kłodzkich i wałbrzyskim kinie Apollo.
Będzie wycieczka rowerowa z poetą Jakubem Kornhauserem do Radkowa, spacer po Nowej Rudzie, wystawa fotografii krajobrazowej z Ziemi Kłodzkiej i koncert muzyki filmowej. Zagrają też Lech Janerka, Maria Peszek, zespół Osjan (założony Marka Jackowskiego i Jacka Ostszewskiego, gra w nim też Wojciech Waglewski) oraz grupa wokalna MyLudove.
Zaplanowano spektakle teatru amatorskiego, projekcje filmowe i warsztaty dla dzieci. Ciekawostką będzie "Godzina wolnego czytania", która znalazła się w rozkładzie każdego festiwalowego dnia. - Czy zwróciłeś uwagę, że na festiwalach literackich nie ma czasu na czytanie? - pytają organizatorzy. Dlatego Koalicja Letnich Festiwali Literackich, do której przyłączyły się Góry, wyznacza go na spędzenie tylko z książką. - Usiądź i zanurz się w lekturze- zachęcają.
Pełny program wydarzenia jest dostępny tutaj. https://www.facebook.com/festiwalgoryliteratury