EN

22.09.2020, 08:15 Wersja do druku

Norwegia. Luk Perceval z nagrodą HEDDAPRISEN 2020

Inne aktualności

Luk Perceval, jeden z najważniejszych współczesnych reżyserów w Europie, który zrealizuje w kwietniu 2021 roku spektakl "3SIOSTRY" z zespołem TR Warszawa, otrzymał nagrodę HEDDAPRISEN 2020 za adaptację i reżyserię "Trylogii" w Norweskim Teatrze Narodowym w Oslo.

Spektakl "Trylogia" na podstawie twórczości Jona Fosse'a nominowany był do najważniejszej norweskiej nagrody teatralnej HEDDAPRISEN w czterech kategoriach: za najlepszą produkcję, za najlepszą rolę główną, dla najlepszego reżysera i za najlepszą scenografię. Oprócz nagrody HEDDAPRISEN 2020 za adaptację i reżyserię "Trylogii" dla Luka Percevala, za rolę w "Trylogii" Gjertrud Jynge otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki. Aktorka została wyróżniona też specjalną nagrodę przyznawaną przez krytyków teatralnych. Spektakl "Trylogia" otrzymał także nagrodę za najlepszą scenografię (wyróżnienie dla Annette Kurz i Ilse Vandenbusche). Nagrodzony czterema nagrodami spektakl Percevala nazywany jest "festiwalem Jona Fosse'a". Przedstawienie powstało na 60. urodziny tego norweskiego pisarza i dramaturga, uznawanego za jednego z najwybitniejszych współczesnych dramatopisarzy norweskich.

Obecnie Luk Perceval pracuje nad drugą część trylogii "The Sorrows of Belgium", realizowaną w teatrze NT Gent w Gandawie, pt. "Yellow", poświęconą czasom wojennym. Nazwy części trylogii "The Sorrows of Belgium" odnoszą się do barw narodowych Królestwa Belgii; osią dramaturgiczną pierwszej "Black" jest historii Kongo, trzecia "Red" podejmie temat ataków terrorystycznych w Brukseli. Premiera drugiej części trylogii zaplanowana jest na początek 2021 roku w NT Gent. Kolejny swój spektakl Luk Perceval zrealizuje w Polsce z zespołem TR Warszawa; będą to "3SIOSTRY" na podstawie dramatu Antona Czechowa. Premiera warszawska odbędzie się 15 kwietnia 2021 roku na scenie TR Warszawa/ATM Studio. W spektaklu zobaczymy m.in. Juliusza Chrząstowskiego, Zygmunta Józefczaka, Natalię Kalitę, Rafała Maćkowiaka, Marię Maj, Małgorzatę Zawadzką oraz Jacka Belera i Oksanę Czerkaszynę.

Luk Perceval flamandzki aktor i reżyser. Po studiach w Koninklijk Vlaams Conservatorium w Antwerpii rozpoczął pracę jako aktor w zespole Koninklijke Nederlandse Schouwburg (KNS). W 1984 roku wraz z Guyem Joostenem założył Blauwe Maandag Compagnie (BMC) w Gent. W 1998 roku został dyrektorem artystycznym teatru Het Toneelhuis, który powstał z połączenia zespołów BMC z Gentu i KNS z Antwerpi. Od 2005 reżyserował głównie w Niemczech: najpierw jako reżyser rezydent w berlińskim Schaubühne am Lehniner Platz, potem jako główny reżyser Thalia Theater w Hamburgu (2009-2014). Od 2019 jest artystą rezydentem NT Gent. Do jego najważniejszych inscenizacji należą: "SCHLACHTEN!” (Schauspiel Hamburg), "Wiśniowy sad” (Schauspielhaus Hannover 2001), "Traum im Herbst” (Münchner Kammerspiele 2001), "Das kalte Kind” (Schaubühne Berlin 2002), "Otello” (Münchner Kammerspiele 2003), "Tristan i Izolda” (Staatsoper Stuttgart 2004). Jego najnowsze produkcje to m.in. "Zola Maraton” (Ruhrtriennale, Thalia Theater, Hamburg 2017), "Romeo i Julia” (BDT, Petersburg 2018), trylogia "The Sorrows of Belgium” (NT Gent, 2019). W Polsce spektakle Luka Percevala prezentowane były gościnnie na międzynarodowych festiwalach w Gdańsku, Krakowie, Poznaniu, Toruniu, Warszawie i Wrocławiu. Do tej pory publiczność w Polsce miała okazję zobaczyć 6 jego przedstawień: "Wujaszka Wanię” (podczas 3. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Dialog, Wrocław 2005), "Andromachę” (podczas festiwalu Baz@rt, Kraków 2005), "Śmierć komiwojażera” (podczas 17. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego KONTAKT 2007), "Penthesileę” (prezentowany gościnnie w Teatrze Dramatycznym m. st. Warszawy, 2008), "The Truth about the Kennedys” (podczas Malta Festival Poznań 2010) i „Hamleta” (podczas 16. Festiwalu Szekspirowskiego, Gdańsk 2012). "3SIOSTRY" w TR Warszawa będą pierwszą pracą Luka Percevala zrealizowaną z polskim zespołem teatralnym.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne