EN

2.06.2021, 09:56 Wersja do druku

Niemcy. Chór Kobiet zaprezentuje nagranie "Magnificatu" na festiwalu The Summer Awakening

Już w najbliższą sobotę 5.06.2021 o 20.00 w ramach "The Summer Awakening" - letniego przeglądu organizowanego przez teatr Ringlokschuppen Ruhr w Mülheim  odbędzie się prezentacja nagrania MAGNIFICATU - kultowego spektaklu CHÓRU KOBIET.

fot. Krzysiek Krzysztofiak

"The Summer Awakening" to teatr, taniec, performance i koncerty zarówno w przestrzeni teatru, jak i w plenerze. Impreza odbywająca się od 2 do 6 czerwca to cztery dni i cztery noce spotkań z lokalnymi i międzynarodowymi artystami w niemieckim Ringlokschuppen, które mają obudzić kulturę oraz lokalną widownię do ponownego obcowania ze sztuką po długim pandemicznym zamknięciu.

W spektaklu MAGNIFICAT CHÓR KOBIET obnaża władzę, jaką niezmiennie Kościół katolicki uzurpuje sobie nad ciałami polskich kobiet. „Jesteśmy krajem tak bardzo katolickim, że nawet ateiści są tu w większości katolikami. Wprawdzie niewierzącymi, ale praktykującymi” – śpiewa CHÓR i konfrontuje się z najważniejszym obrazem kobiecości w Kościele: postacią Najświętszej Marii Panny. Z jego ideologiczną i estetyczną władzą. Z magnetyczną siłą tej świętej ikony kobiecości.

Cytaty z Biblii, przepisy kulinarne, teksty Jelinek, Mickiewicza i fragmenty "Bachantek" Eurypidesa chór miksuje z dźwiękiem komputera, trzaskiem migawek i fleszy, cytatami z gazet. Nuty MAGNIFICATU są samplowane, stają się podkładem dla tekstów kultury i reklam. Rytmizowana mowa i popowe frazy sprzęgają się z tradycyjnymi formami muzyki sakralnej. Powstaje ideologiczno-dźwiękowy remiks. Chór pokazuje, jak zaciskają się kleszcze ideologicznego terroru i jak narasta energia buntu kobiet. Matka Boska schodzi ze świętych obrazów i rusza z bachantkami na łowy.

Spektakl był prezentowany na licznych międzynarodowych festiwalach, m.in.: w Francji (La Vilette - La Grande halle w Paryżu, Festival METTRE EN SCENE w Rennes, Festival International de Theatre SENS INTERDITS w Lyonie, European Theatre Festival PREMIERES w Strasbourgu, Festival La Rose des Vents w Villeneuve d'Ascq, Theatre National d'Arras, Festival Écoute/Voir w Tours, Festival Parallèle w Marsylii, Aix-en-Provence, Martigues), Niemczech (BERLINER FESTSPIELE Foreign Affairs, Hebbel Am Uffer - Berlin, „Fast Forward” European Festival for Young Stage Directors w Brunszwiku, Forum Freies Theater w Düsseldorfie), Szwajcarii (Dokumentartage IT'S THE REAL THING w Bazylei, Antigel Festival w Genewie, Festival de la Cité w Lozannie), Bośni i Hercegowinie (International Theater Festival MESS Sarajewo), Anglii (European Artsand Theatre Festival w Notthingham), Grecji (Onasis Cultural Center w Atenach), Holandii (SPRING Festival w Utrechcie) i Austrii (International Performing Arts Festival SZENE w Salzburgu).


fot. Krzysiek Krzysztofiak

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne