EN

4.12.2020, 12:53 Wersja do druku

Nadzwyczaj zdolni „Inni ludzie”

„Inni ludzie” wg Doroty Masłowskiej w reż. Pawła Miśkiewicza, spektakl dyplomowy studentów Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie na 38. Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi, pokaz online. Pisze Artur Stanek.

fot. Monika Stolarska

Paweł Miśkiewicz ma dobrą rękę do dyplomów: w 2015 roku zrealizował w krakowskiej szkole teatralnej znakomite przedstawienie „jednak Płatonow” wg „Sztuki bez tytułu” Antoniego Czechowa (z kreacją Joanny Rozkosz w roli Anny Wojnicew), a następnie we Wrocławiu w 2017 roku – wybitną „Niewinę” wg Dei Loher (z genialną rolą Iny Sobali jako Panią Zucker).

Na 38. Festiwalu Szkół Teatralnych online zaprezentowane zostało kolejne przedstawienie dyplomowe w reżyserii Pawła Miśkiewicza – „Inni ludzie” wg Doroty Masłowskiej z krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych (z fragmentami "Pawia królowej", "Dwojga biednych Rumunów mówiących po polsku" i "Między nami dobrze jest").

Cechą dyplomów przygotowywanych przez Pawła Miśkiewicza jest fakt, że przedstawienia te nie sprawiają wrażenia szkolnych spektakli warsztatowych, jak to zdarza się w dyplomach, lecz są to pełnoprawne inscenizacje, mogące gościć w repertuarze zawodowej sceny. Nie inaczej jest ze spektaklem wg Doroty Masłowskiej.

Siłą „Innych ludzi” jest kreacja zespołowa, stworzony przez adeptów sztuki aktorskiej zbiorowy portret warszawskiej społeczności przedstawionej przez Dorotę Masłowską, ale równocześnie nie pozbawia to studentów możliwości pokazania własnych osobowości i odróżnienia się od koleżanki czy kolegi, występujących w spektaklu. Aktorzy znakomicie poczuli język i styl Doroty Masłowskiej, rytm i muzyczność tekstu. Powstał żywy i energiczny, ale także w wielu partiach refleksyjny i poetycki spektakl.

Poziom aktorski w spektaklu Pawła Miśkiewicza jest bardzo wyrównany i równocześnie bardzo wysoki. Nie dziwi zatem decyzja jury festiwalowego o przyznaniu zespołowi krakowskich „Innych ludzi” nagrody Grand Prix, a dziesiątka młodych aktorów, czyli wszyscy występujący w przedstawieniu, otrzymali indywidualne nagrody aktorskie. Główne nagrody aktorskie trafiły do Moniki Pawlickiej i Kamila Piotrowskiego, a nagrody aktorskie otrzymali: Michał Balicki, Paweł Charyton, Aleksander Kurzak, Szymon Majchrzak, Weronika Malik, Monika Rachwalak, Jakub Suwiński i Alicja Wojnowska.

Mnie najbardziej spodobała się Alicja Wojnowska – ma wyróżniające się umiejętności różnicowania ról w ramach jednego przedstawienia, dysponuje ciekawym głosem i ma znakomitą dykcję. Świetnym warsztatem zwrócił moją uwagę Paweł Charyton. Ale komplementować mógłbym także pozostałych wykonawców.

Intrygujący tekst, znakomity reżyser i wybitnie uzdolnieni studenci to gwarancja bardzo udanego dyplomu, jakim niewątpliwie są „Inni ludzie”. Aktorom należy życzyć, aby świetny dyplom nie był ostatnim przystankiem na teatralnej drodze. Pora, by trafili do dobrych zespołów teatralnych, ale to już zadanie dla dyrektorów teatrów. Znakomita Alicja Wojnowska już może cieszyć się z etatu w Narodowym Starym Teatrze. 

No i obejrzałbym fascynujących „Innych ludzi” z Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie nie tylko online. Jestem pewien, że również na żywo to bardzo dobry teatr.

Źródło:

Materiał nadesłany

Autor:

Artur Stanek