EN

24.11.2020, 12:23 Wersja do druku

Młodość Haliny Kwiatkowskiej

W ubiegły piątek w wieku 99 lat zmarła Halina Kwiatkowska, krakowska aktorka, która rozpoczynała swoją karierę u boku Karola Wojtyły. U rodziła się w Bochni, a w młodości mieszkała w Brzesku.

Mat. teatru

Halina Kwiatkowska urodziła się w Bochni 25 kwietnia 1921 r. jako Helena Królikiewiczówna. Jej ojcem był Jan Królikiewicz, nauczyciel przedmiotów humanistycznych, m.in. łaciny. Gdy dostał pracę w Gimnazjum Państwowym w Brzesku, wraz z rodziną przeprowadził się do tego miasta (mieszkali przy ul. Kościuszki). Tam też młoda Helena ukończyła szkołę powszechną przy ul. Głowackiego, po czym rozpoczęła edukację w szkole średniej.

Ojciec aktorki był w Brzesku opiekunem kółka dramatycznego, pod jego kierownictwem wystawiono wiele utworów dramatycznych. Niewątpliwie miało to wpływ na późniejszą drogę życiową córki, która występowała w Brzesku w swoich pierwszych przedstawieniach.

- Była w Brzesku osobą niezwykłą. Wszyscy zwracali uwagę na to, jak jest ubrana. W niedzielę chodziła w długiej sukni, co było ewenementem - wspominała Helenę uczestniczka zajęć Jana Królikiewicza (cyt. za „Brzeskim Magazynem Informacyjnym", 2008).

W artykule Iwony Dojki (BIM 2008) Halina Kwiatkowska wspominała swój pierwszy występ w Brzesku w wieku zaledwie 6 lat. - Dostałam za kulisami tremy, zaczęłam płakać i oświadczyłam, że nie wyjdę, bo nic nie pamiętam. Pani kapitanowa wypchnęła mnie na scenę i kiedy się na niej znalazłam, wszystko poszło jak z płatka - wspominała w 2008 roku aktorka.

W październiku 1933 r. Jana Królikiewicza mianowano p.o. dyrektora Państwowego Gimnazjum w Wadowicach, a w 1937 r. dyrektorem tej szkoły. Wtedy rodzina wyjechała z Brzeska.

W Wadowicach Helena Królikiewiczówna poznała Karola Wojtyłę. Ich wspólną pasją było aktorstwo. U boku Wojtyły zagrała Anielę w „Ślubach panieńskich" Fredry oraz tytułowe role w „Balladynie" Słowackiego i „ Antygonie" Sofoklesa.

W 1941 r. wystąpiła w konspiracyjnym krakowskim Teatrze Rapsodycznym w Krakowie w spektaklu „Król Duch" Słowackiego. Na tej scenie występowała do 1947 r. Była też aktorką Teatru im. Słowackiego i Starego Teatru oraz „Jamy Michalika". Na koncie ma również dziewięć ról filmowych, m.in. w „Popiele i diamencie" u Andrzeja Wajdy i „Lalce" Wojciecha Hasa. Przez 40 lat była wykładowcą krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych.

Tytuł oryginalny

Nie żyje Alina Kwiatkowska, przyjaciółka Karola Wojtyły

Źródło:

Tygodnik Brzesko-Bochnia

Autor:

Paweł Michalczyk

Data publikacji oryginału:

20.11.2020