EN

13.12.2022, 13:34 Wersja do druku

Mazowsze. 120 tys. uczniów skorzystało z „kultury za złotówkę”; dla wielu to pierwsza wizyta w teatrze

Inne aktualności

Tylko warszawski Teatr Polski odwiedziło 20 tysięcy uczniów 500 mazowieckich szkół. W całym województwie z niemal darmowych biletów w ramach „Kultury za złotówkę” skorzystało od maja 120 tys. dzieci i nastolatków. W styczniu rusza kolejna akcja, jej budżet został podwojony.

Na zwołanej we wtorek konferencji prasowej w Teatrze Polskim marszałek województwa Adam Struzik ogłosił wyniki pierwszej akcji "Kultura za złotówkę".

"Od maja 120 tys. uczniów skorzystało z naszej akcji, a liczba ta stale rośnie" - powiedział marszałek. Tłumaczył, że galopująca inflacja sprawia, że dostęp do kultury staje się luksusem, na który wiele rodzin nie może sobie pozwolić. Dotyczy to zwłaszcza osób mieszkających daleko od dużych ośrodków z ofertą kulturalną. Stąd pomysł, by ufundować dzieciom i młodzieży bilety za symboliczną kwotę.

Do warszawskiego Teatru Polskiego dzieci z całego Mazowsza zjeżdżają m.in. na "Ferdynanda Wspaniałego", a młodzież na Mrożka.

"Najlepszą recenzją tej akcji są zachwycone oczy dzieciaków, dla których często jest to pierwsza w życiu wizyta w teatrze" - opowiadała Anna Skuratowicz z Teatru Polskiego. Nastolatkom - jak powiedziała - zdarza się mówić po spektaklu, że to było lepsze niż film. "A w ustach młodych ludzi to prawdziwy komplement" - dodała.

W planach są kolejne premiery - już na początku przyszłego roku Teatr Polski wystawi "Koziołka Matołka", a potem planuje "Małego Księcia". Przedstawienia dla dzieci wystawiane są także w tygodniu w godzinach przedpołudniowych, dzięki czemu na jednodniową teatralną wycieczkę mogą dotrzeć uczniowie nawet z najbardziej odległych krańców województwa.

Równie duże zainteresowanie "kulturą za złotówkę" było w innych placówkach kulturalnych Mazowsza, które uczestniczą w akcji. Płocki Teatr Dramatyczny odwiedziło 13 tys. uczniów. 11 tys. wybrało się do Otrębus, by posłuchać zespołu Mazowsze. Prawie 8 tys. gościło w Mazowieckim Teatrze Muzycznym. W akcji uczestniczą też warszawskie muzea: etnograficzne, archeologiczne, sportu.

Jak podkreślił Struzik, akcja jest także znakomitym sposobem, by wesprzeć w czasach kryzysu samorządowe instytucje kultury.

Zaś przewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego Ludwik Rakowski zapowiedział na konferencji, że budżet Kultury za złotówkę prawdopodobnie zostanie podwojony.

"Chcemy kontynuować akcję w związku i, w z dużym zainteresowaniem, przeznaczyć na ten cel 12 mln zł" - mówił Rakowski.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne