EN

23.08.2021, 15:43 Wersja do druku

Mazowieckie. W Dębinkach powstanie pierwsze w Polsce Muzeum Cypriana Norwida

Inne aktualności

Trwa Rok Norwida, a my przekazujemy dobre wieści. Kształtów nabierają prace nad projektem utworzenia pierwszego w Polsce Muzeum Cypriana Norwida. Jego siedzibą ma się stać pałac w Dębinkach koło Wyszkowa - poinformowano w poniedziałek na Twitterze Instytutu Książki (IK).

Jak wyjaśniono, "w projekt zaangażowane są powiat wyszkowski, gmina Zabrodzie, Fundacja Museion Norwid, a partnerem będzie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (MKDNiS)".

"Podjęcie uchwały w sprawie powołania muzeum zapowiedział na najbliższe dni przewodniczący Rady Powiatu Wyszkowskiego Waldemar Sobczak. Podobne uchwały mają podjąć Rada Gminy Zabrodzie i zarząd Fundacji Norwida. Na dokumenty, służące podpisaniu umowy intencyjnej o współpracy, czeka MKDNiS" - czytamy na stronie IK.

Przypomniano, że "18 sierpnia rada powiatu wyszkowskiego podjęła uchwałę o przeznaczeniu po 30 tys. zł przez najbliższe trzy lata na projekt utworzenia muzeum oraz promocję postaci i twórczości Cypriana Norwida". "W latach 2022-24 po 30 tys. zł rocznie na ten cel mają przeznaczyć także gmina Zabrodzie i Fundacja Cypriana Norwida" - zaznaczono.

"25 sierpnia w pałacu w Dębinkach odbędzie się sesja rady gminy Zabrodzie, która ma podjąć uchwałę w sprawie utworzenia i prowadzenia – jako wspólnej instytucji kultury – Muzeum Cypriana Norwida w Dębinkach, gdzie artysta spędził lata dzieciństwa, kiedy po śmierci rodziców trafił pod opiekę Ksawerego Dybowskiego, właściciela majątku Dębinki" - napisano. "Tu także autor Promethidiona wracał w latach młodości i przed wyjazdem zagranicę" - dodano.

Jak wyjaśniono, "od kilku lat opiekę nad obiektem prowadzi Fundacja Museion Norwid, której głównym celem jest doprowadzenie do utworzenia w tym miejscu pierwszego w kraju muzeum poświęconemu Norwidowi".

Przypomniano, że Pałac w Dębinkach zbudował w pierwszej połowie XVII w. Jan Renard, podstoli nurski, pułkownik gwardii królewskiej, który otrzymał wieś Dębinki od króla Augusta II za wierną służbę. "Fakt ten poświadcza tablica z czarnego marmuru, wmurowana nad kominkiem" - napisano.

"Jest to budowla klasycystyczna, parterowa z piętrową częścią środkową wysuniętą przed fasadę. Od frontu posiada portyk o czterech kolumnach toskańskich, dźwigających szerokie belkowania i trójkątny szczyt. Od ogrodu na ryzalicie pod oknami płyciny z dekoracją roślinną. W otoczeniu pałacu znajdują się także dwie murowane oficyny dworskie" - czytamy na stronie IK.

Przypomniano, że "po śmierci matki Cyprian Norwid trafił pod opiekę Ksawerego Dybowskiego, właściciela Dębinek", a w Dębinkach "on jak i jego rodzeństwo spędzali wiele czasu".

"Podczas II wojny światowej pałac dawał schronienie partyzantom, żołnierzom AK i powstańcom warszawskim. Po wojnie został odbudowany, przez wiele lat funkcjonował tu dom dziecka, dziś pałac jest w posiadaniu samorządu powiatu wyszkowskiego" - zaznaczono.

Wyjaśniono, że "obok Norwidów z Dębinkami łączą się inne znane nazwiska polskiej kultury". "Dwór często odwiedzali artyści związani z cyganerią warszawską: Roman Zmorski, Oskar Kolberg i Teofil Lenartowicz. W okresie międzywojennym przebywał tu jako korepetytor Jarosław Iwaszkiewicz" - napisano w informacji.

Źródło:

PAP