Inne aktualności
- Kalisz. „Śmierć i dziewczyna” już w kwietniu! 31.03.2025 20:18
- Kraków. Jest konkurs na dyrektora Teatru Variete 31.03.2025 17:19
- Warszawa. Kwiecień w Teatrze Ochoty 31.03.2025 17:16
-
Latający Potwór Spaghetti 31.03.2025 17:08
- Kraj. Pokazy spektaklu „żONa” w kwietniu i maju 31.03.2025 16:45
- Warszawa. Anna Łazar została powołana na dyrektorkę Centrum Sztuki Współczesnej – Zamek Ujazdowski 31.03.2025 16:25
- Francja. Zmarł reżyser Yves Boisset, twórca filmów „R.A.S.” i „W matni” 31.03.2025 16:18
- Kielce. 38. Międzynarodowe Warsztaty Tańca Jazzowego w KTT 31.03.2025 15:26
- Warszawa. Premiera „Kosmicznego Domu” w reż. Liny Lapelytė w TR Warszawa – w kwietniu 31.03.2025 14:55
-
Łódź. W 100. rocznicę urodzin wybitnego reżysera Szkoła Filmowa zamieni się w Labirynt Hasa 31.03.2025 14:25
-
Lublin. Teatr Bagatela z wizytą w Teatrze Starym 31.03.2025 13:38
-
Lublin. Spotkanie z Magdaleną Grzebałkowską w Teatrze Starym 31.03.2025 13:27
- Warszawa. Pamela Leończyk reżyseruje „Widok z okna”. Premiera w Lalce – w niedzielę 31.03.2025 13:11
- Rzeszów. Teatr Maska zaprasza do zgłaszania spektakli na festiwal Maskarada 2025 31.03.2025 13:08
W plenerach Serocka, Nieporętu i Wieliszewa (Mazowieckie) od 30 sierpnia do 1 września odbędzie się V edycja Festiwalu Filmowego im. Andrzeja Kondratiuka pod hasłem „Ja jestem kamerą! Kamera to ja!” – poinformowała PAP w imieniu organizatorów Edyta Bach.
Wydarzenie odbędzie się w urokliwych plenerach Serocka, Nieporętu i Wieliszewa, nawiązujących do filmowej scenerii filmów Andrzeja Kondratiuka.
"Celem Festiwalu Filmowego im. Andrzeja Kondratiuka jest upamiętnienie różnorodnego dorobku artystycznego reżysera, ale także upowszechnianie ambitnego, niekomercyjnego repertuaru filmowego oraz wzbogacenie wiedzy o kinie polskim" - czytamy w przesłanej informacji. Organizatorzy informują, że każda edycja prezentuje jego twórczość w nowym kontekście.
Przypomniano, że Kondratiuk, nazywany enfant terrible polskiego kina, wyróżniał się wszechstronnością i oryginalnością.
Pierwszy dzień festiwalu poświęcony będzie filmowi "Miłość blondynki" w reż. Milosza Formana oraz jego związkom z "Dziewczynami do wzięcia" Janusza Kondratiuka, brata patrona festiwalu. Pokaz poprzedzi rozmowa z Petrem Vlcekiem, dyrektorem Czeskiego Centrum w Warszawie, i filmoznawcą Jarosławem Grzechowiakiem.
Podkreślono, że "program tegorocznej edycji imprezy wiąże filmy Kondratiuka z twórczością jego filmowych przyjaciół - Romana Polańskiego i Kazimierza Kutza". "Poza przyjaźnią łączyła ich szkoła filmowa, współpraca przy swoich filmach, poczucie absurdalnego humoru oraz wspólne korzenie w tzw. nowej fali" - czytamy w przesłanej informacji.
"Dyrektor programowy festiwalu Ajka Tarasow przybliży widzom wczesną twórczość reżysera, prezentując jego etiudy i krótkie metraże oraz filmy Romana Polańskiego. Projekcje krótkometrażowych dzieł tych wybitnych twórców kina polskiego poprzedzi rozmowa z filmoznawcami Dianą Dąbrowską i Jarosławem Grzechowiakiem" - poinformowali organizatorzy.
Trzeciego dnia festiwalu będzie można zobaczyć "Upał" Kazimierza Kutza i rozmowę z Magdą Umer.
Wszystkie filmy tegorocznej edycji będą czarno-białe, co podkreśli plastyczną kompozycję kadru, istotną w twórczości Kondratiuka - podkreślono w informacji o festiwalu.
Więcej informacji o programie festiwalu znaleźć można na stronie: pik.legionowski.pl.
Współorganizatorami festiwalu są Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz Powiat Legionowski. Partnerami wydarzenia są: Filmoteka Narodowa-Instytut Audiowizualny, Czeskie Centrum Warszawa, Gmina Nieporęt, Gmina Wieliszew, Miasto i Gmina Serock, Ośrodek Kultury w Wieliszewie, Gminny Ośrodek Kultury w Nieporęcie i Centrum Kultury w Serocku.