Inne aktualności
- Warszawa. „Gry i zabawy” – spektakl w DK Zacisze 21.01.2025 17:26
- Warszawa. Ogłoszono przetarg na realizację budowy TR Warszawa 21.01.2025 16:16
- Warszawa. MKiDN ogłosiło projekty dofinansowane z rezerwy ministra w ramach programu „Edukacja artystyczna 2025” 21.01.2025 16:07
- Bydgoszcz. Teatr Polski gra z WOŚP 21.01.2025 15:07
- Radom. Wkrótce premiera spektaklu „Café Luna” w Teatrze Powszechnym 21.01.2025 15:03
- Rzeszów. Promocja książki Andrzeja Piątka „Szajna. Dom wyobraźni artysty” 21.01.2025 14:56
- Nowy Sącz. XXI Międzynarodowy Konkurs Sztuki Wokalnej im. Ady Sari – w maju 21.01.2025 14:46
- Białystok. 30 twórców ze stypendiami artystycznymi prezydenta miasta 21.01.2025 14:43
- Bydgoszcz. „Zemsta” na Dzikim Zachodzie. Teatr Polski zaprezentował plakat z kaktusem i rewolwerem 21.01.2025 14:09
- Katowice. Za tydzień premiera spektaklu „Mianujom mie Hanka” w Teatrze Telewizji 21.01.2025 13:56
- Katowice. Gala wręczenia Nagrody im. Kazimierza Kutza w Teatrze Śląskim – 16 lutego 21.01.2025 13:28
- Gdańsk. Najbliższe wydarzenia w Teatrze Wybrzeże 21.01.2025 12:26
- Bydgoszcz. Opera ku pokrzepieniu serc. Weekend z „Napojem miłosnym” w Operze Nova 21.01.2025 12:20
- Płock. Zmarł aktor Zbigniew Płoszaj 21.01.2025 12:09
Warsztaty, spacery, zajęcia, spektakle - to niektóre propozycje mazowieckich instytucji kultury, muzeów i teatrów na zimową przerwę w nauce. Ferie w woj. mazowieckim rozpoczęły się 13 lutego i potrwają do 26 lutego.
1. "Ferie u króla" - zimowe półkolonie kulinarne w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Ferie to czas odpoczynku, zabawy i świetna okazja do pogłębiania pasji. Miłośników i miłośniczki gotowania oraz tych, którzy chcieliby dopiero rozpocząć swoją kucharską przygodę, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie zaprasza na zimowe półkolonie.
Tematem przewodnim półkolonii będą kulinaria. Uczestnicy wydarzenia odbędą podróż do czasów króla Jana III Sobieskiego i poznają tajniki zawodu kuchmistrza.
Zaplanowano m.in. wspólne przygotowywanie dań według dawnych receptur, relaksujące aktywności w królewskich ogrodach, pałacu i przestrzeniach edukacyjnych muzeum. Codzienne przygotowanie posiłków pod okiem kucharza, warsztaty przyrodnicze, plastyczne, rekonstrukcyjne, taneczne. Dzieci poznają też świat dawnych obyczajów i bogactwo otaczającej natury.
Półkolonie są organizowane w dniach 20–24 lutego, od poniedziałku do piątku w godz. 8–17 w Muzeum Pałacu w Wilanowie, Villa Intrata, ul. Stanisława Kostki Potockiego 23. Wiek uczestników: 8–14 lat. Półkolonie są płatne. Szczegóły na stronie: https://www.wilanow-palac.pl/ferie_u_krola_zimowe_polkolonie_kulinarne.html.
2. "Ferie w Zamku 2023" - oferta Zamku Królewskiego w Warszawie
Zamek Królewski w Warszawie przygotował na czas ferii w woj. mazowieckim (13-26 lutego) zajęcia dla grup ("Na tropie zamkowych zwierząt" oraz "Wielkie i małe tajemnice Zamku") i zajęcia dla rodzin (Zdobądź Koronę Zamku).
"Na tropie zamkowych zwierząt" - wielkie malowidła, tkaniny, zegary i rzeźby będą pretekstem do poznania ciekawych historii. Uczestnicy zajęć m.in. dowiedzą się, jakiej rasy był królewski piesek Kiopek, co wspólnego z zegarem ma wąż oraz jakie zwierzęta kryją się w królewskich herbach.
"Wielkie i małe tajemnice Zamku" - zamkowe komnaty to przestrzeń wypełniona historią. W dawnych czasach mieszkali tu władcy, królewskie dzieci i dworzanie. Mieszkańcom zawsze towarzyszyły bardzo ciekawe, pięknie wykonane przedmioty. Podczas spaceru będzie można zobaczyć rzeczy o bardzo dziwnym zastosowaniu, odkryć tajemne przejścia, sekretne drzwi oraz poznać dawne techniki zdobnicze.
Zajęcia są płatne. Zapisy odbywają się przez formularz dostępny na stronie Zamku: https://www.zamek-krolewski.pl/ferie-w-zamku-2023. Zgłoszenia realizowane według kolejności ich napływania oraz w miarę dostępnych wolnych terminów.
W ramach zajęć dla rodzin zorganizowano zabawę pt. "Zdobądź Koronę Zamku".
"Hej, młody śmiałku! Uwielbiasz wdrapywać się na najwyższe półki domowych regałów, wierzchołki miejskich drabinek i górskie szczyty? Rzucamy ci wyzwanie. Na naszej trasie od Ogrodów Królewskich po sam czubek Wieży Zegarowej czekają cię pot i znój męczącej wyprawy. Jedyne, co możemy obiecać, to groza ciemnych korytarzy, ukrytych przejść i prastarych mechanizmów. Jeśli się jednak odważysz, może ci się poszczęści, bo kiedy już dotrzesz na szczyt, zostaniesz dumnym Zdobywcą Zamkowej Korony!" - zachęca Zamek Królewski.
Terminy: 14, 16, 21, 23 lutego 2023 r., godz. 12 i 14.
Bilety na wydarzenie można nabyć w kasie Zamku i on-line. Wymagany zakup biletu zarówno dla dziecka, jak i opiekuna.
3. "Ferie z Bajem" - propozycja najstarszego teatru lalek w Polsce
Na czas ferii Teatr Baj zaplanował program tak, aby zarówno młodsi, jak i trochę starsi widzowie znaleźli coś dla siebie i rozsiedli się wygodnie w swojej wyobraźni.
Do 17 lutego na scenie teatru można oglądać spektakl "Szkoła marzeń czyli Akademia Pana Kleksa".
Od 18 do 28 lutego teatr zaprasza na "Przygody kota Filemona".
Na 25 lutego zaplanowano premierę spektaklu "Hop!". "To opowieść o niepowstrzymanej potrzebie ruchu, współtworzenia, zabawy i uwalnianiu pokładów wyobraźni. Przenosi odbiorcę w świat abstrakcji plastycznej, wykorzystując w tym celu przedmioty codziennego użytku. Prosta przestrzeń, w której rozgrywa się akcja spektaklu, i wykorzystywane przez aktorów rekwizyty, nabierają nowych znaczeń i rozpoczynają grę w nieoczekiwane skojarzenia, rozbudzając przy tym dziecięcą wyobraźnię" - napisano na stronie teatru.
"Galerię Lalek" – z nową ekspozycją – będzie można zwiedzić z kustoszem - 16 i 22 lutego.
Dla indywidualnych widzów zaplanowano możliwość wzięcia udziału w spotkaniu edukacyjnym zatytułowanym "Teatr – co to za miejsce? Sekrety teatralnych kulis" prowadzonym przez jednego z aktorów teatru. "Taka możliwość nie zdarza się u nas często, a zakamarki teatru w zabytkowym Pałacu dla dzieci kryją dużo niespodzianek" - podkreślono. Spotkanie odbędzie się 17 i 18 lutego.
Bilety można zakupić za pośrednictwem strony internetowej bądź w kasie teatru.
Szczegółowy repertuar i bilety na wszystkie wydarzenia: https://teatrbaj.pl/repertuar/.
4. "Luty w Guliwerze!" - oferta Teatru Lalek Guliwer
Teatr przygotował dla dzieci specjalną ofertę. Bilety na wszystkie spektakle od wtorku do piątku będzie można kupić w cenie 25 zł.
Co będzie można zobaczyć na obu scenach Guliwera? Spektakle: "Pączek i Pompon…", "Koziołek Matołek", "Jak się robi cyrk?", "Przyjaciela Automateusza" oraz "Czy umiesz gwizdać, Joanno?".
Ponadto każdy spektakl na dużej scenie będzie poprzedzony etiudą edukacyjną, wliczoną w cenę biletu.
Oprócz spektakli na dzieci czekają warsztaty. "Wyruszcie w podróż z abstrakcyjnymi plamami, które przybliżą wam pojęcia ze świata teatru. Podczas działań będziecie ożywiać przedmioty, weźmiecie udział w polifonicznym koncercie kształtów i kolorów oraz poznacie, czym jest dialog" - podano na stronie teatru.
Więcej informacji pod adresem: https://teatrguliwer.pl/2023/02/07/luty-w-guliwerze/.
5. Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Z myślą o tych, którzy spędzają ferie w Warszawie, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN przygotowało warsztaty dla grup dzieci i młodzieży oraz animacje dla rodzin z dziećmi przybliżające kulturę żydowską i rozwijające kreatywność.
Jak co roku Muzeum POLIN włącza się w akcję "Zima w mieście" organizowaną przez Miasto Stołeczne Warszawa. Z myślą o dzieciach, które zostają w ferie w Warszawie, przygotowano warsztaty edukacyjne rozwijające kreatywność i przybliżające kulturę żydowską. Wszystkie zajęcia są bezpłatne, a dzieciom z Ukrainy zapewniono w miarę możliwości asystentów mówiących w języku ukraińskim.
W czasie dwóch tygodni ferii Muzeum proponuje 64 bezpłatne warsztaty. Zajęcia organizowane są w dwóch turach o godz. 10.15-11.45 oraz 13-14.30.
Zaproponowano 4 tematy do wyboru:
- "Tradycje od kuchni" - Czy wiecie, co to gefilte fisz? A znacie składniki czulentu? W czasie warsztatów nie tylko poznamy ciekawostki związane z kuchnią żydowską, ale także poczujemy jej zapach, wąchając tradycyjne przyprawy. Sami zapleciemy też pluszową chałkę, odkrywając różnorodność kultury żydowskiej od kuchni.
Miejsce warsztatu: Centrum Edukacyjne i wystawa stała, galeria "Miasteczko"
- "Tajemnice księgi" - Bajki, wierszyki i opowieści towarzyszą dzieciom od najmłodszych lat. Podczas warsztatów dzieci zanurzą się w świecie książek – zarówno tych współczesnych, jak i bardzo starych;
Na naszej wystawie poszukamy informacji o tym, jak powstawały pierwsze drukowane książki. Sprawdzimy działanie prasy drukarskiej, a na zakończenie stworzymy własną zakładkę do książki z żydowskimi motywami.
Miejsce warsztatu: Centrum Edukacyjne i wystawa stała, galeria "Paradisus Iudaeorum".
- "Którędy do synagogi?" - Każdy ma swoje ulubione miejsca, które są ważne w jego życiu. Dom, szkoła, miejsca odpoczynku, modlitwy. A gdzie toczy się życie żydowskie? Jak wyglądało ono kiedyś, a jak wygląda teraz?
Wspólnie obejrzymy film, w którym razem z Kamilą i Remą odwiedzimy miejsca żydowskie we współczesnej Warszawie. Przeniesiemy się w czasie i poznamy życie żydowskie sprzed trzystu lat w miasteczku na naszej wystawie.
Miejsce warsztatów: Centrum Edukacyjne i wystawa stała, galeria "Miasteczko".
- "O złym Hamanie i królowej Esterze" - Czy wiecie, co to za święto, którego ważnymi elementami są kołatki, ciastka i przebieranki? W czasie warsztatów poznamy tradycje związane z radosnym żydowskim świętem – Purim. Wysłuchamy opowieści o złym Hamanie i dzielnej królowej Esterze, która zainspiruje nas do twórczej aktywności. Stworzymy ozdobne maski, by być gotowym na zbliżający się Purim!
Miejsce warsztatów: Centrum Edukacyjne.
Informacje o tym, jak zarezerwować warsztaty w ramach akcji "Zima w mieście", znajdują się pod adresem: https://polin.pl/pl/zima-w-miescie.
Muzeum POLIN organizuje także otwarte animacje dla rodzin z dziećmi w miejscu edukacji rodzinnej "U króla Maciusia". To przestrzeń w muzeum zaprojektowana z myślą o najmłodszych. Można tu rysować, bawić się, czytać książki z biblioteki czy muzykować.
W czasie ferii w Warszawie, od 13 do 26 lutego, przestrzeń będzie dostępna przez cały tydzień:
- w poniedziałki, środy, czwartki i piątki w godz. 13-18 (we wtorek muzeum jest zamknięte)
- w soboty i niedziele w godz. 11-18 (z przerwą 13.30-14)
Muzeum zaprasza dzieci wraz z opiekunami. Wstęp jest bezpłatny, nie trzeba wcześniej rezerwować miejsc (obowiązuje limit miejsc). Na gości muzeum czekać będzie animator/-ka z pakietem materiałów plastycznych i nowymi pomysłami na m.in. autorskie przypinki, malowaną ceramikę, wycinanki i inne nietypowe ozdoby.
W czasie ferii Muzeum POLIN zaprasza młodzież szkolną do indywidualnego zwiedzenia wystawy stałej. W ramach akcji "Muzeum za złotówkę" koszt biletu to jedyne 1 zł dla dzieci między 7. a 16. rokiem życia i uczącej się młodzieży między 16. a 26. rokiem życia. Do biletu przysługuje bezpłatny audioprzewodnik. Dzieci poniżej 7. roku życia wchodzą do muzeum bezpłatnie.
6. "Zima w mieście" z Muzeum Powstania Warszawskiego
W ramach akcji "Zima w mieście" podczas ferii Muzeum Powstania Warszawskiego organizuje zajęcia dla zorganizowanych grup szkolnych. Lekcje odbywają się w dni robocze od 13 do 26 lutego o godzinie 10.15 i 12.15.
Na zajęcia przyjmowani są uczniowie uczniów klas I-VI SP do 30 osób. Dla uczniów warszawskich szkół lekcje są darmowe, dla pozostałych obowiązuje cennik stacjonarnych lekcji muzealnych.
Więcej szczegółów na stronie: https://www.1944.pl/artykul/zima-w-miescie-z-muzeum-powstania-warszawskiego,5351.html.
7. "Ferie w Łazienkach Królewskich"
Spacery i spotkania przyrodnicze, warsztaty artystyczne i plastyczne oraz zajęcia teatralne to atrakcje tegorocznych ferii w Muzeum Łazienki Królewskie oraz Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa. Wstęp na wszystkie wydarzenia kosztuje 5 zł za osobę.
"Bądź jak Leonardo da Vinci" (warsztaty dla dzieci 9-13 lat i opiekunów) - Uczestniczy posłuchają opowieści o niezwykłych dokonaniach Leonarda da Vinci, autora nie tylko słynnych obrazów, takich jak "Mona Lisa" oraz "Dama z gronostajem", lecz także projektów maszyn latających, machin wojennych i urządzeń hydraulicznych. Dowiedzą się, jak dorobek mistrza wpłynął na kolejne pokolenia artystów, wynalazców i konstruktorów. W części warsztatowej, w nawiązaniu do historii Łazienek Królewskich, dzieci zbudują niewielkie obiekty, inspirowane czasami Stanisława Augusta, oparte na planach wydobytych z teczek artystów i rzemieślników z królewskiego dworu.
Termin: 14 lutego (wtorek), godz. 11-13. Miejsce: Stajnie Kubickiego.
"Zimowe zabawy w królewskiej formierni" (warsztaty dla dzieci od 6 lat) - Dzieci podczas warsztatów obejrzą kopie antycznych posągów z kolekcji króla Stanisława Augusta. Dowiedzą się, z jakich materiałów są wyrzeźbione. Przyjrzą się również namalowanym iluzjonistycznie kunsztownym rozetom i dekoracjom architektonicznym. Wykonają także własne odlewy gipsowe wybranego ornamentu lub detalu architektonicznego.
Termin: 14 lutego (wtorek), godz. 13.30-15. Miejsce: Stara Oranżeria.
"Tropimy ślady" (warsztaty dla dzieci od 6 lat) - Podczas warsztatów zaplanowano wyprawę po łazienkowskich ogrodach, by poznać niezwykłą faunę. Dzięki mapie dzieci odkryją ślady i tropy, jakie pozostawiają bezkręgowce, ssaki oraz ptaki. Można zabrać z sobą lornetkę lub lupę, które na pewno wzbogacą obserwacje.
Termin: 15 lutego (środa), godz. 11-12.30. Miejsce spotkania: kasa w Podchorążówce.
"Konie, moda i obyczaje jeździeckie starej Warszawy" (warsztaty historyczno-plastyczne dla dzieci w wieku 9-13 lat i opiekunów) - Warsztaty będą podróżą po tętniącej życiem Warszawie przełomu XIX i XX w. Uczestnicy posłuchają historii o tym, czym były i gdzie mieściły się stołeczne ujeżdżalnie, zwane tatersalami, oraz hipodrom i tor wyścigowy. Nauczą się rozpoznawać wybrane akcesoria jeździeckie oraz elementy strojów do jazdy konnej. Będą mogli przymierzyć również m.in. meloniki i cylindry, wykonane na wzór tych, które służyły przedwojennym amazonkom. Na koniec zaprojektują kotylion dla konia lub kapelusz, który doda szyku damie podczas oglądania wyścigów konnych.
Termin: 15 lutego (środa), godz. 13-14.30. Miejsce: Stajnie Kubickiego.
"W pracowni architekta, czyli wyobraźnia bez granic" (warsztaty historyczno-architektoniczne dla dzieci w wieku 9-13 lat i opiekunów) - warsztaty, których patronem będzie ulubiony architekt króla Stanisława Augusta, Jakub Kubicki, przeniosą dzieci w czasy XVIII i XIX w. Poznają one drogę artysty do sławy, historię jego projektów i źródła inspiracji. Dowiedzą się również, dlaczego wybuch w I w n.e. Wezuwiusza i odkrycie w XVIII w. Pompejów miały tak ogromny wpływ na zainteresowanie starożytnością. Podczas warsztatów omówione zostaną ponadto pojęcia, takie jak klasycyzm, palladianizm, willa muzeum czy dwór pałac polski. Następnie uczestnicy wspólnie zbudują makiety kompleksów pałacowo-ogrodowych, nawiązujących do prac Kubickiego i założeń starożytnych, aby zobaczyć występujące między nimi podobieństwa i różnice.
Termin: 16 lutego (czwartek), godz. 11-13. Miejsce: Stajnie Kubickiego.
"Co zwierzęta robią zimą w Łazienkach?" (spacer przyrodniczy dla dzieci w wieku 7-13 lat i opiekunów) - Na spacerze przyrodniczym w łazienkowskich ogrodach będzie można zaobserwować zwierzęta zimujące w Łazienkach Królewskich. Dzieci dowiedzą się, jakie strategie stosują poszczególne gatunki, aby przetrwać tę trudną dla nich porę roku.
Termin: 17 lutego (piątek), godz. 11-12.30. Miejsce: Stajnie Kubickiego.
"Spotkania z Polską Operą Królewską" (warsztaty z kostiumów i charakteryzacji dla dzieci od 6 lat) - Uczestnicy warsztatów będą mogli poczuć magię Teatru Królewskiego, zaglądając za kulisy i przyglądając się, jak powstaje przedstawienie. Pracownicy Polskiej Opery Królewskiej zaprezentują szyte ręcznie kostiumy. Opowiedzą ponadto o tajnikach tworzenia scenografii oraz pracy perukarki i garderobianej.
Termin: 22 lutego (środa), godz. 11-12.30. Miejsce: Stara Oranżeria.
8. "Ferie w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku"
Od 15 do 17 lutego oraz od 22 do 24 lutego Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku zaprasza uczennice i uczniów szkół podstawowych z klas 1-3 do skorzystania z puli bezpłatnych zajęć w muzeum (należy doliczyć 1 zł na bilet wstępu dla każdego ucznia).
"Pies i wilk, czyli o niepodległości dla najmłodszych" - to interaktywne zajęcia, łączące elementy spektaklu lalkowego z pedagogiką zabawy. W czasie spotkania prowadzący przybliżą pojęcie niepodległości dzieciom w wieku wczesnoszkolnym. Zajęcia zostały przygotowane w formie "teatru w walizce". Uczennice i uczniowie są czynnie zaangażowani w przebieg spektaklu oraz towarzyszących mu warsztatów. Pozwala im to nie tylko poznać nowe pojęcia w sposób intelektualny, lecz także doświadczyć ich fizycznie oraz emocjonalnie.
"Kiedy Józef był Ziukiem – tworzymy własny komiks o Józefie Piłsudskim" - dzięki interaktywnemu opowiadaniu wykorzystującemu technikę teatru kamishibai oraz wizycie na wystawie uczennice i uczniowie dowiedzą się, jak młody Piłsudski najchętniej spędzał wolny czas, czy lubił chodzić do szkoły oraz dlaczego państwo Piłsudscy musieli nagle opuścić rodzinny dom. Wiedza o dzieciństwie Ziuka pozwoli uczestniczkom i uczestnikom zajęć na stworzenie własnego komiksu o jego przygodach. Część warsztatowa poprzedzona zostanie wspólnym oglądaniem filmu "Przepis na komiks", dzięki któremu dzieci zgłębią tajniki warsztatu scenarzysty i rysownika komiksu.
"Muzeum bez kapci" - czy nowoczesne muzeum to tylko wystawa i eksponaty? Czy może kryje w sobie coś więcej? Dlaczego wybudowano muzeum poświęcone Piłsudskiemu? Na te i inne pytania poszukają odpowiedzi uczestnicy zajęć, poznając siedzibę muzeum "od kuchni" i odkrywając zakątki zazwyczaj niedostępne dla zwiedzających. Dzieci zgłębią tajniki tworzenia kolekcji, zastanowią się, jak wyobrażają sobie swoje wymarzone muzeum, i stworzą własne miniwystawy.
"Zabawy Wandy i Jadwigi, czyli krokiet nie do jedzenia, komórki nie do dzwonienia" - w czasie zajęć dzieci będą miały okazję poznać i wypróbować dawne gry i zabawy, które cieszyły również córki Józefa Piłsudskiego. Stare zdjęcia, opisy, wspomnienia, a przede wszystkim zabawki z epoki pozwolą odtworzyć atmosferę dziecięcych zabaw sprzed stu lat. Towarzystwo Rzeczy Przyjemnych a Niekoniecznie Pożytecznych, które wraz z ojcem stworzyły Wanda i Jadwiga Piłsudskie, będzie inspiracją do dobrej zabawy i szukania przygód w muzealnych przestrzeniach.
Bezpłatna pula biletów realizowana jest w ramach akcji "Kultura Dostępna – Muzeum za 1 zł" finansowanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Zajęcia można rezerwować mailowo, pisząc na adres: [email protected].
Dodatkowe informacje pod adresem: https://muzeumpilsudski.pl/ferie-w-muzeum-2023/.
9. "Zima w mieście" 2023 w Centrum Pieniądza NBP
Centrum Pieniądza NBP (ul. Świętokrzyska 11/21 w Warszawie) po raz kolejny włącza się do akcji "Zima w mieście" i zaprasza na bezpłatne zajęcia z animatorem pt. "Otwieramy portfel dziadka", przeznaczone dla zorganizowanych grup uczniów szkół podstawowych z klas 1–4.
Zajęcia trwają ok. 70 minut. Czas pobytu w Centrum Pieniądza NBP to ok. 90 minut.
Podczas zajęć uczestnicy, spacerując po sześciu wybranych salach Centrum Pieniądza NBP, "zajrzą" do portfeli i portmonetek swoich babć, dziadków, prababć, pradziadków oraz bardziej odległych przodków i obejrzą pieniądze, którymi przed laty posługiwano się w Polsce.
Dowiedzą się, czym dawne portfele i portmonetki różniły się od współczesnych, i zobaczą, co oprócz pieniędzy jeszcze w nich noszono.
Poznają tajemnicę portmonetki, w której mieściły się tylko dwie monety, oraz tajemnicę pieniądza niemieszczącego się w żadnym portfelu. Dzieci dowiedzą się też, jaką walutę należy zabrać na zagraniczną wycieczkę, a na zakończenie wykonają techniką origami własny portfel.
Zajęcia będą prowadzone od wtorku do piątku od godz.: 10.15, 11.15, 12.15 i 13.15.
Szczegóły oferty pod adresem: https://www.cpnbp.pl/aktualnosci/wydarzenia/zima-w-miescie-2023-w-cpnbp-1424-lutego-2023-r.
10. "Zimowa Podróż. Ferie w Muzeum Narodowym w Warszawie"
Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza wszystkie dzieci do spędzenia ferii w placówce, gdzie wspólnie odkryją, co łączy Polskę i Skandynawię, zastanowią się, dokąd podróżują obrazy oraz stworzą oryginalne dzieła sztuki. "Będzie ciekawie, twórczo i kolorowo!" - zachęcają przedstawiciele muzeum.
Przygotowano podróżnicze warsztaty rodzinne, animacje w przestrzeni edukacyjnej, młodzieżowe warsztaty dyskusyjne oraz specjalny warsztat animacji poklatkowej na wystawie "Przesilenie. Malarstwo Północy 1880–1910".
"A dla tych z was, którzy wolą zwiedzać muzeum samodzielnie, polecamy skorzystanie z naszego audio przewodnika dla dzieci do wystawy Przesilenie. Malarstwo Północy 1880–1910 oraz nowego druku edukacyjnego po galeriach stałych, zatytułowanego Tropem zwierząt w MNW. W przestrzeni edukacyjnej czekają na was również zimowe kolorowanki i naklejki" - poinformowano na stronie MNW.
Szczegółowy program wydarzeń dostępny jest pod adresem: https://www.mnw.art.pl/edukacja/ferie-zimowe-2023/.
11. "Filmowe ferie z Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy"
Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy zaprasza na rodzinne warsztaty "Trampolina do kina", które odbywają się w Alejach Ujazdowskich 20 w każdą sobotę o godz. 12.
18 lutego zaplanowano warsztaty dla dzieci od 7 lat pt. "Filmowa rozgrzewka". Jak to jest być filmowcem? Jak w kilku kadrach wykreować zupełnie inny, magiczny świat? I do tego jeszcze w nim zagrać? Na te oraz wiele innych filmowych pytań poszukają odpowiedzi uczestnicy praktycznego warsztatu filmowego, w ramach którego zrealizują scenę ze wspólnie wybranego filmu lub bajki.
W kolejną sobotę, 25 lutego, warsztaty odbędą się pod hasłem "Odkrywcy animacji". Będą przeznaczone dla dzieci w wieku od 8 lat. "Gadał animator do obrazu, a obraz do niego ani razu. Ale za to mrugnął, pomachał, a nawet wyszedł z ram i poszedł zwiedzać inne obrazy w tej zwariowanej galerii. Na tych warsztatach ożywimy słynne dzieła sztuki!" - zapowiadają organizatorzy warsztatów.
Przedstawiciele Centrum Kultury Filmowej zachęcają także do zajrzenia na platformę VOD Warszawa. "Znajdziecie tam specjalny cykl filmów dla dzieci "Trampolina do kina poleca", a to wszystko za darmo - wystarczy się zalogować.