EN
30.06.2022, 12:16 Wersja do druku

Mazowieckie. Brwinów pamięta o Stefanie Kiedrzyńskim

W niedzielę, 3 lipca w plenerowym Kino-Teatrze „Brwinów” zostanie wyświetlony film pt. „Stefan Kiedrzyński, artysta zapomniany”. Najpierw jednak, o godz. 17.00 będzie miał miejsce spektakl lalkowy dla młodej widowni zatytułowany „Baśń o rycerzu bez konia” w wykonaniu Marcina Marca, twórcy Teatru Barnaby. Kiedrzyński i lalki – czy takie zestawienie ma sens?

fot. T. Łoziński/ źródło: kiedrzynski.org/ mat. Encyklopedii Teatru Polskiego

Łucja Tatarkiewicz, pasierbica komediopisarza, w maszynopisie jego biografii przechowywanym w warszawskim Muzeum Literatury, pisze: „Mając lat czternaście już interesował się bardzo teatrem i literaturą. Czytywał dużo, a prawie codziennie bywał w teatrze, który ukochał całym sercem. Mając lat 16 pisywał do Teatru Kukiełek w Warszawie drobne utwory i wystawiał je z powodzeniem”. W Słowniku Biograficznym Pisarzy Polskim zaś czytamy: „Debiutował w 1903 baśnią sceniczną pt. <Boruta> dla teatru marionetek”. Może więc takie zestawienie nie będzie budzić zdziwienia.                                 

Źródło zapatrzenia Kiedrzyńskiego w teatr wyjaśnia Wacław Grubiński: „Starszy o 10 lat brat Stefana, Wacław Kiedrzyński (1876-1921) był już wtedy aktorem i zarazem kierownikiem prowincjonalnych trup teatralnych. Zapewne wtedy stawiał Stefan Kiedrzyński pierwsze dramatopisarskie kroki na wędrownej scenie swojego brata”.                 

Z czasem Stefan Kiedrzyński stał się autorem blisko 70 sztuk teatralnych, 18 powieści, niemal 100 nowel i opowiadań, z których osiem stało się kanwą scenariuszy filmowych.

Urodzony w Warszawie i zawsze z nią związany pisarz za odskocznię od wielkomiejskiego gwaru obrał podwarszawski Brwinów – prawdopodobnie za namową mieszkającego tutaj zaprzyjaźnionego pisarza Zygmunta Bartkiewicza. W roku 1922 Kiedrzyński kupił w Brwinowie działkę i wybudował dom, mieszkał w Brwinowie i tworzył już do wojny. Sekcja teatralna Akademickiego Koła Brwinowian w dniach 31 sierpnia i 1 września 1929 roku urządziła – jak donosi „Głos Pruszkowa” z 29 września 1929 r. – przedstawienie sztuki ”Najszczęśliwszy z ludzi”. „Sztukę odegrano bardzo dobrze, toteż przedstawienia cieszyło się zasłużonem powodzeniem”. W komedii tej w roli Rajkiewicza na scenach wielu polskich miast ogromne triumfy święcił Antoni Fertner. Pozycja Stefana Kiedrzyńskiego zaś – jako najczęściej grywanego polskiego komediopisarza międzywojnia - była już ugruntowana.

W roku 2018, w siedemdziesiątą piątą rocznicę śmierci pisarza, mieszkańcy Brwinowa zawiązali Społeczny Komitet Przywrócenia Pamięci o Stefanie Kiedrzyńskim, zaś Stowarzyszenie Teatr Na Pustej Podłodze pamięci Tadeusza Łomnickiego, mające w Brwinowie swoją siedzibę, wystawiło adaptację opowiadania „Romans z pajacem” (premiera na scenie Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie 27 kwietnia 2018 roku; adaptacja i reżyseria: Waldemar Matuszewski, aktorzy: Jacek Zienkiewicz, Kinga Suchan, Michał Winiarski; scenografia: Barbara Batyra, opracowanie muzyczne: Ewa Szymańska). Pisarz zawarł w „Romansie…” obserwacje z czasów, kiedy jego brat Wacław kierował prowincjonalnymi trupami teatralnymi.

Również w roku 2018 miała miejsce premiera filmu „Stefan Kiedrzyński, artysta zapomniany”, którego twórcami są dwaj mieszkańcy Brwinowa – Adam Gzyra i Waldemar Matuszewski. W filmie udział biorą aktorzy Teatru Na Pustej Podłodze: Dominika Buczek i Michał Winiarski, a także (we fragmentach spektaklu „Romans z pajacem”) Kinga Suchan i Jacek Zienkiewicz, nad kostiumami, scenografią i charakteryzacją czuwała Barbara Batyra. Film powstał we współpracy z Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie.

Na projekcję (poprzedzoną o godz. 17.00 spektaklem Teatru Barnaby Marcina Marca) zapraszamy do Kino-Teatru „Brwinów” na godzinę 19.30. Wstęp wolny.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne