EN
3.03.2022, 10:29 Wersja do druku

Ludzie, czy wyście oszaleli? Co wam winien Czajkowski czy Rachmaninow?

Inne aktualności

Nie można w ferworze wojennym wyrzucać na śmietnik wielkiej rosyjskiej kultury. Tworzyli ją Rosjanie za czasów okrutnych carów, za Stalina i Chruszczowa.

„Dwójka" przestała nadawać rosyjskich kompozytorów, Teatr Wielki odwołał spektakl „Borysa Godunowa", itd. – tak wyglądają teraz wiadomości kulturalne. Ludzie, czy wyście oszaleli?

Co wam winien Czajkowski czy Rachmaninow? Czy mamy teraz przestać czytać Dostojewskiego i Czechowa? A co z zrobimy z Achmatową, Mandelsztamem? A Puszkina wolno cytować? A słuchać Okudżawy?

Rozumiem, że odwołuje się koncerty i spektakle w Rosji, że bojkotuje się festiwale w Moskwie czy Petersburgu. Rozumiem, że anuluje się zaproszenia dla rosyjskich artystów. Jestem za. Rosjanie muszą zrozumieć, gdzie zaprowadził ich Putin i na co mu pozwolili.

Nie można jednak w ferworze wojennym wyrzucać na śmietnik wielkiej rosyjskiej kultury. Tworzyli ją Rosjanie za czasów okrutnych carów, za Stalina i Chruszczowa. Tworzyli na carskim dworze, a często przeciw samodzierżawiu i bolszewickiemu terrorowi. To my się okaleczymy, pozbawiając się tego wielkiego kulturowego dziedzictwa.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Ludzie, czy wyście oszaleli? Co wam winien Czajkowski czy Rachmaninow?

Źródło:

„Gazeta Wyborcza” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Autor:

Seweryn Blumsztajn

Data publikacji oryginału:

02.03.2022

Wątki tematyczne