EN
16.03.2021, 08:31 Wersja do druku

Lubuskie. Jest lockdown, skansen w Ochli odwołuje "Kaziuki"

Popularne "Kaziuki" w muzeum etnograficznym w Ochli zostały odwołane z powodu pandemii koronawirusa i obowiązującego dwutygodniowego lockdownu. - Mamy nadzieję, że uda nam się zorganizować jarmark wiosenny - informuje muzeum.

fot. mat. organizatora

Muzeum etnograficzne w Ochli będzie zamknięte do 28 marca. Co później? Wszystko zależy od sytuacji epidemicznej. Lubuskie znalazło się w strefach objętych lokalnym lockdownem. Obowiązują zaostrzone przepisy pandemiczne. Zamknięte są teatry, galerie, baseny.

- Z przykrością informujemy, że jesteśmy zmuszeni odwołać tegoroczną edycję „Kaziuków”  - poinformowało muzeum etnograficzne w zielonogórskiej Ochli.

Kaziuki odbywają się w skansenie w Ochli od kilkunastu lat. To jedna z najpopularniejszych imprez plenerowych. Nawiązuje do wileńskich odpustów na Świętego Kazimierza Królewicza. „Kaziuki” mają już 400-letnią tradycję. W tym dniu przez wieki w Wilnie odbywał się wielki odpust z nieodłącznym wielkim jarmarkiem. Prezentowali się na nim kuglarze, przebierańcy, szedł nawet kaziukowy pochód. Handlowano regionalnymi specjałami i rękodziełem.

Lubuszanie polubili „Kaziuki” w skansenie,  co roku na odpust przyjeżdżało po kilka tysięcy zwiedzających.

Tytuł oryginalny

Jest lockdown, skansen w Ochli odwołuje "Kaziuki"

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Zielona Góra” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Autor:

łuk

Wątki tematyczne