EN

4.08.2021, 08:35 Wersja do druku

Lublin. Zaczął się 2 Lubliner Festival. Na początek koncert kantora z synagogi w Tel Awiwie

Inne aktualności

Festiwal Kultury Żydowskiej potrwa do niedzieli. Jego główną osią jest muzyka, ale nie zabraknie także warsztatów kulinarnych czy zwiedzania Lublina.

We wtorek rozpoczęła się druga odsłona Lubliner Festival. Pierwsza odbyła się we wrześniu ubiegłego roku. Pomysłodawczynią wydarzenia jest urodzona w Lublinie aktorka Etel Szyc, która festiwal organizuje razem z Centrum Kultury w Lublinie.

Pierwszym punktem festiwalu była ceremonia upamiętnienia ofiar byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego na Majdanku. Uroczystym otwarciem był natomiast wtorkowy koncert w jesziwie w wykonaniu Israela Nachmana, kantora w Międzynarodowej Synagodze w Tel Awiwie.

W programie na środę są m.in. warsztaty kulinarne, a także warsztaty wycinanki żydowskiej. Prof. Stanisław Krajewski, działacz mniejszości żydowskiej w Polsce i profesor na Wydziale Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego opowie o filarach judaizmu, będzie także recital Czesławy i Zofii Rajfer, związanymi z Teatrem Żydowskim w Warszawie. W piątek na parkingu przed jesziwą odbędzie się koncert "Parasolnik z Lublina", podczas którego wystąpi m.in. Etel Szyc. Poświęcony będzie pamięci Żydów z Lublina w tym ojca Etel - Nuchyma Szyca. Przez kilkadziesiąt lat przy ul. Lubartowskiej prowadził warsztat naprawy parasoli. Aby poradzić sobie z traumą po Holocauście pisał wiersze.

Także w piątek, w muszli koncertowej Ogrodu Saskiego odbędzie się koncert MILO Ensemble & Wojciech Waglewski. Festiwal zakończy się w niedzielę koncertem Kayah & Transoriental Orchestra. Szczegółowy program 2. Lubliner Festival dostępny jest tutaj

Tytuł oryginalny

Zaczął się 2 Lubliner Festival. Na początek koncert kantora z synagogi w Tel Awiwie

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Lublin” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Autor:

md

Wątki tematyczne