EN
4.04.2022, 10:28 Wersja do druku

Lublin. Wystawa fotografii „Teatr w Obiektywie”

W Centrum Kultury  9 kwietnia odbędzie się wernisaż wystawy prac konkursowych oraz oficjalne ogłoszenie wyników 12. edycji Międzynarodowego Konkursu Fotograficznego „Teatr w Obiektywie”, który jest nieodłączną częścią Spotkań Artystów Nieprzetartego Szlaku.

fot. mat. organizatora

Konkurs Fotograficzny "Teatr w Obiektywie" tradycyjnie już realizowany jest podczas Międzynarodowego Przeglądu Teatrów Osób z Niepełnosprawnościami SANS. Zeszłoroczna 12. edycja odbyła się (mimo obostrzeń covidowych) w ramach 31. SANS "Marzenia" w dniach 27-30 maja 2021 r. w Teatrze Muzycznym w Lublinie. Organizatorzy z Fundacji Nieprzetartego Szlaku zapraszają w najbliższą sobotę na wernisaż wystawy Laureatów ubiegłorocznej edycji TwO. Wydarzenie będzie częścią programu Akademii Odkryć Fotograficznych.

Celem Konkursu Fotograficznego "Teatr w Obiektywie" jest kształtowanie pozytywnego stosunku społeczeństwa do twórczości osób z niepełnosprawnościami, promowanie fotografii o charakterze społecznym, a także zwrócenie uwagi środowiska fotografów na istnienie twórczości teatralnej osób z niepełnosprawnościami.

- Dla fotografów udział w konkursie to niepowtarzalna okazja zrobienia zdjęć w teatrze, mają oni możliwość wejść za kulisy, do garderoby, być bardzo blisko aktorów, uczestników SANS i doświadczyć bezpośrednio twórczości osób z niepełnosprawnościami. "Teatr w Obiektywie" jest jedynym tego typu konkursem w Polsce. Dla uczestników to na pewno ogromne przeżycie, wyzwanie, ale i niezapomniana przygoda. mówi Monika Jasińka, organizatorka Konkursu "Teatr w Obiektywie".

Międzynarodowy Konkurs Fotograficzny "Teatr w Obiektywie" realizowany jest zawsze w pięciu kategoriach: AKTORZY, WOKÓŁ FESTIWALU, PORTRET, ARTYSTYCZNE SPOJRZENIE. Piąta kategoria konkursowa to – temat przewodni SANS – w roku 2021 był to temat: MARZENIA, ocenie zaś podlega fotograficzne ujęcie tematu.

W ten sposób organizatorzy chcą ukazać "w obiektywie" różne oblicza festiwalu i towarzyszące mu emocje – zarówno te na scenie, jak i za kulisami. Kategorie konkursowe umożliwiają uchwycenie Teatru z perspektywy widza, ujęcie portretu emocjonalnego, wyrażenie siebie jako artysty-fotografika, ale także bycie aktywnym uczestnikiem całego festiwalu – poza prezentacjami teatralnymi fotografowie mogą brać udział w przerwach, animacjach na scenie, wystawach, warsztatach...

Jury Konkursu Fotograficznego TwO w składzie: Magdalena Wójcik, Robert Pranagal, Zbigniew Wójcik, Emil Zięba spośród zgłoszonych 138 fotografii nagrodziło zdjęcia w 5 kategoriach, przyznało 5 wyróżnień oraz wyróżnienie specjalne (Grand Prix) za ideę działalności artystów z niepełnosprawnościami. Grand Prix 12. edycji Konkursu „Teatr w Obektywie” otrzymała Katarzyna Anna Kubiak za zdjęcie zatytułowane “Przyjaźń”.

Wernisaż prac konkursowych to zwieńczenie ubiegłorocznej edycji Konkursu "Teatr w Obiektywie". Wydarzenie to jest okazją spotkania się ludzi z pasją, poznania nowych osób oraz rozwijania fotograficznych zainteresowań. Wystawa prac laureatów konkursu fotograficznego obejmuje 21 fotografii. Pełna lista nagrodzonych prac została opublikowana tutaj –> link.

Organizatorzy z Fundacji Nieprzetartego Szlaku przygotowują 32. SANS RELACJE, który odbędzie się w dniach 26-29 maja 2022 r. w Teatrze Muzycznym w Lublinie. Podczas Przeglądu Teatralnego także będzie można oglądać wystawę Laureatów Konkursu TwO. Przeglądowi towarzyszyć będzie kolejna 13. edycja Konkursu "Teatr w Obiektywie".

Wszelkie informacje odnośnie kolejnych edycji TwO znajdują się na stronie internetowej poświęconej Konkursowi "Teatr w Obiektywie" http://www.teatrwobiektywie.pl/

Można tam także oglądać nagrodzone i wyróżnione prace z poprzednich edycji Międzynarodowego Konkursu Fotograficznego.

Termin: 9 kwietnia, godz. 12.00
Miejsce: Centrum Kultury w Lublinie, ul.Peowiaków 12, Lublin
Kontakt dla mediów: Agnieszka Wojnarowska-Śmietana, tel.: 609-050-010
e-mail: [email protected]

Strona www:

http://www.teatrwobiektywie.pl/

Fanpage:

https://www.facebook.com/TeatrwObiektywie

https://www.facebook.com/FundacjaNieprzetartegoSzlaku
Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne