EN
20.03.2023, 17:48 Wersja do druku

Lublin. Teatr Andersena przypomina o świętach teatru

Marzec jest dla Teatru miesiącem wyjątkowym, gdyż co roku 21 i 27 marca obchodzone są dwa światowe święta dedykowane tej sztuce. 21 marca to Światowy Dzień Lalkarstwa, a 27 marca przypada Międzynarodowy Dzień Teatru. 

proj. Ricardo Abella

Czym jest Międzynarodowy Dzień Teatru?

Święto uchwalono w 1961 roku podczas 9. Światowego Kongresu Międzynarodowego Instytutu Teatralnego w Helsinkach (International Theatre Institute – ITI). Datę 27 marca wybrano na pamiątkę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu w 1957 roku. Od tego czasu Dzień Teatru jest obchodzony corocznie przez ponad sto narodowych ośrodków ITI na całym świecie. W Międzynarodowy Dzień Teatru wygłaszane jest orędzie przygotowane przez wybitną osobistość świata. teatru. Pierwsze orędzie w 1962 roku wygłosił Jean Cocteau. W tym roku autorką międzynarodowego orędzia jest egipska aktorka Samiha AYOUB.

Czym jest Światowy Dzień Lalkarstwa?

Zapoczątkowany w 2003 roku przez Światową Sieć Teatrów Lalkowych i Lalkarzy – Union Internationale de la Marionnette UNIMA, Światowy Dzień Lalkarstwa jest zarówno realnym narzędziem promocji sztuki lalkarskiej, jak i projektem skupiającym pasjonatów lalkarstwa. Ten dzień ma przypomnieć ludziom na całym świecie o ochronie sztuki, kultury i historii sztuki lalkowej. To święto ma podkreślić tradycję sztuki lalkarskiej, zwrócić uwagę na dziedzictwo i nowe nurty w tej sztuce, a także na aspekt edukacyjny, estetyczny i etyczny. Światowy Dzień Lalkarstwa jest obecnie obchodzony na całym świecie za pośrednictwem Narodowych Ośrodków sieci UNIMA i ich członków. W Światowy Dzień Lalkarstwa wygłaszane jest orędzie przygotowane przez wybitną osobistość świata teatru. W tym roku jest to Nina Malíková.

POLUNIMA to polski ośrodek UNIMA – powstała 21 lipca 1961r., i zrzesza blisko 120 członków zbiorowych i indywidualnych. Wśród nich są aktorzy-lalkarze, reżyserzy, scenografowie, obok profesjonalistów – amatorzy, obok artystów – krytycy i miłośnicy lalkarstwa. Teatr Andersena ma zaszczyć należeć do tego światowego grona miłośników sztuki lalki.

Święto Lalkarzy to okazja, aby wspólnie i jak najszerzej nieść różnorodność współczesnej sztuki lalek!

Autorem tegorocznego plakatu na Światowy Dzień Lalkarstwa jest Ricardo Abella – malarz, grafik, urodzony w 1950 roku w w San Miguel de Tucuman, Argentyna 1979.

Z racji teatralnego święta chcielibyśmy Państwa prosić o pomoc w rozpowszechnianiu tej informacji i jednocześnie poinformować, że z przyczyn technicznych musieliśmy założyć nowe profile społecznościowe INSTAGRAM I FACEBOOK. Jeśli będą Państwo nas oznaczać, bardzo prosimy o powołanie się na nowe konta: Instagram @teatr_andersena https://www.instagram.com/teatr_andersena/ oraz Facebook @teatrandersenawlublinie https://www.facebook.com/teatrandersenawlublinie, które będzie funkcjonowało już jako nasz oficjalny profil. Nasze dotychczasowe konto @teatrandersena Teatr im. H. Ch. Andersena w Lublinie nadal będzie działało, ale z czasem stare konto będzie wygasało. Bardzo prosimy Państwa o rozpowszechnienie informacji o tej zmianie. o polubienie naszych profili przez Państwa redakcyjne portale społecznościowe i śledzenie nas!

Pomóżcie nam odbudować społeczność Facebook i Instagram!! Dziękujemy! 

Teatr im. H. Ch. Andersena w Lublinie jest instytucją kultury Miasta Lublin, której Dyrektorem Naczelnym i Artystycznym jest Krzysztof Rzączyński.

MECENAS TEATRU: Lubelski Węgiel BOGDANKA S. A. 

Źródło:

Materiał nadesłany