EN

27.11.2023, 12:54 Wersja do druku

Lublin. Powrót „Hamleta na sprzedaż” - premiera akademicka u Osterwy

Po niezwykle ciepłym przyjęciu spektaklu w reżyserii Magdaleny Drab, na Dużą Scenę Teatru im. Juliusza Osterwy powraca „Hamlet na sprzedaż”. Już w najbliższy czwartek, 30 listopada odbędzie się jego premiera akademicka. Ale to nie wszystko. Na scenach w całym województwie lubelskim wystąpi Jeanne. W tej roli Jadwiga Jankowska-Cieślak

fot. Krzysztof Werema / mat. teatru

Bohaterem „Hamleta na sprzedaż” jest grupa aktorów lubelskiego teatru, która chce się zmierzyć z dramatem Szekspira i odnaleźć go w swojej teatralnej codzienności. Wprowadzają oni widza w kuluary swojego zawodu i dzielą się osobistymi odczuciami na temat bycia aktorem. Pojawiają się pytania o sens uprawiania tego zawodu; o możliwość oddziaływania przez teatr oraz o sens myślenia w ogóle. Często w sposób humorystyczny mierzą się z frustracją, ale próbują dotknąć tego, co w naszej rzeczywistości najbardziej gorzkie i bolesne. Czy uważne, żywe spotkanie aktorów i widzów może pomóc rozwiązać współczesne rozterki i konflikty albo przynajmniej rozpocząć hamletyczny proces myślenia w nas wszystkich?

– Inspirację do sięgnięcia po „Studium o Hamlecie” Stanisława Wyspiańskiego dostałam w Teatrze. Nie trzeba było mnie do tego szczególnie przekonywać, bo to wyjątkowy tekst o pasji tworzenia oraz o przetwarzaniu rzeczywistości teatralnej i rzeczywistości „Hamleta” na otaczającą nas rzeczywistość. W czasach Wyspiańskiego był to tekst niezwykle nowatorski, który na długo stał się wyznacznikiem poszukiwań teatralnych, ale dla mnie jest on poruszający przede wszystkim ze względu na postać samego Wyspiańskiego, który w chorobie wykazał się ogromną pasją i ciekawością teatru – opowiada Magdalena Drab.

– Myślę, że „Hamlet na sprzedaż” jest bardzo ciekawy. Wyspiański będzie podany w najbardziej przystępny sposób, jaki można było osiągnąć. Ten spektakl bardzo dobrze wpisuje się w dzisiejsze realia odbioru dzieła. Można się na nim doskonale bawić. W ogóle nie czuć ciężaru tylko tekstu. Jest bardzo śmiesznie i bardzo przyjemnie. Może się okazać, że nie ma tego przepisu na „Hamleta” albo że jest ich tak dużo, że każdy znajdzie coś dla siebie – uważa Jakub Szlachetka, aktor gościnny grający aktora gościnnego.

Premiera akademicka

Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie wstawi „Hamleta na sprzedaż” w dniach 29 listopada – 1 grudnia. Wyjątkowym wydarzeniem będzie z całą pewnością jego premiera akademicka (czwartek 30 listopada o godz. 18) . Po spektaklu zaprosimy wtedy na dyskusję, w której udział wezmą: prof. dr hab. Dariusz Chemperek (polski filolog, literaturoznawca, profesor nauk humanistycznych, nauczyciel akademicki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, specjalista w zakresie literaturoznawstwa polskiego), Martyna Chodowska (nauczycielka, reżyserka teatru młodzieżowego „Bez didaskaliów”), Przemysław Mrowiński (student Akademii Praktyk Teatralnych „Gardzienice", prezes Studenckiego Koła Artystyczno-Naukowego Teatrologów UMCS, członek Teatru Imperialnego działającego w Akademickim Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka) oraz aktorzy występujący w spektaklu "Hamlet na sprzedaż": Magdalena Sztejman i Tomasz Bielawiec. Dyskusję poprowadzi dr Olha Matsyupa, autorka nagradzanych i wystawianych sztuk teatralnych, doktor nauk humanistycznych, współzałożycielka Teatru Dramaturgów w Kijowie.

„Jeanne” podbija Lubelszczyznę

Już wkrótce mieszkańcy całego województwa będą mogli oglądać spektakl „Jeanne”, który podbił już serca lubelskiej publiczności. To tragikomedia o intymnym świecie osoby samotnej, wykluczeniu społecznym i bólu, który kryje się pod pozorną obojętnością i dystansem. To opowieść o spotkaniu kompletnie różnych światów, których przedstawiciele mogą się rozumieć, wspierać, a być może nawet pokochać. Bo tak naprawdę to historia o głębokiej tęsknocie za miłością, bliskością i nadaniu sensu smutnej codzienności. To opowieść o ludzkim ciepłe, nadziei i możliwości odnalezienia sensu nawet w najtrudniejszych chwilach.

– Takich spektakli już się dziś nie robi. A jednak. „Jeanne” to wybitne przedstawienie. Mistrzowska kreacja Jadwigi Jankowskiej-Cieślak. Malarskie światło. Wysmakowana scenografia, dobre wizualizacje i świetna muzyka. Cudowne zestrojenie spektaklu. Poruszający portret samotności wśród ludzi przełamany szczyptą ironii i ocieplony francuskim poczuciem humoru – napisał w recenzji Waldemar Sulisz z Dziennika Wschodniego. – Udało się zbudować doskonale zestrojony, klarowny, czysty, piękny i mądry spektakl o miłości i przemijaniu. (…) Jak ja się cieszę, że w poszukiwaniu dobrych spektakli nie musimy już jeździć do Krakowa, Warszawy czy Wrocławia. To Polska będzie przyjeżdżać do Lublina.

Spektakl wystawiony zostanie w ramach Sceny Reduta, czyli sieci scen partnerskich, na których prezentowane są przedstawienia o największych wartościach artystycznych.

„Jeanne” w mistrzowskiej obsadzie: Jadwiga Jankowska-Cieślak, Marta Ledwoń, Wojciech Rusin i Marek Szkoda, wystawiona zostanie:

– w środę, 29 listopada w Tomaszowie Lubelskim;

– w czwartek, 30 listopada w Zamościu;

– w piątek, 1 grudnia w Janowie Lubelskim;

– w sobotę, 2 grudnia w Kraśniku;

– w niedzielę, 3 grudnia w Hrubieszowie;

– we wtorek, 5 grudnia w Tarnogrodzie.

Pełny program Sceny Reduta

Scena Reduta współfinansowana jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Źródło:

Materiał nadesłany