EN

15.11.2024, 12:29 Wersja do druku

Lublin. Ośrodek ROZDROŻA zaprasza na wernisaż wystawy „Ikony”

Wernisaż wystawy „Ikony” autorstwa grupy panGenerator 16 listopada o godz. 18.00 w klasztorze oo. Dominikanów przy ul. Złotej 9 w Lublinie (wejście od Zaułka Jerzego Giedroycia). Ekspozycja jest częścią nowatorskiego projektu „Percepcje. Nowe Formy Sztuki”, organizowanego przez Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych ROZDROŻA. 

fot. mat. organizatora

Wystawa „Ikony” grupy panGenerator poprowadzi nas w głąb symboliki współczesnej kultury cyfrowej, ukazując w inspirujący sposób nasze codzienne gesty technologiczne. Bada tematy, takie jak iluzja trwałości cyfrowych zapisów i znaczenie ikon technologicznych w naszym życiu. Przedstawione obiekty m.in. selfie zamienione w żwir czy ikoniczna Nokia 3310 w odnowionym, zaskakującym kontekście, stawiają pytania o nasze przywiązanie do „rytuałów” technicznych oraz o trwałość cyfrowych zapisów. Prace te, umieszczone w klasycznych barokowych ramach, obrazują związane z nimi emocje, a także symbolizują relacje między dawnym i współczesnym spojrzeniem na to, co dla nas wartościowe i wieczne.

„Jako grupa artystyczna składająca się z przedstawicieli pokolenia Y na własnej skórze doświadczyliśmy dynamicznego rozwoju kultury cyfrowej – od kojących melodii modemu łączącego się z centralą telefoniczną po telekonferencje na zoomie – zatem i ta wystawa dotyka zarówno zjawisk uchodzących obecnie za »retro« – choćby pierwsze gry video na Pegazusie, jak i zupełnie świeżych – aktualnego wpływu mediów społecznościowych na komunikację międzyludzką. Mamy nadzieję, że publiczność naszej wystawy odnajdzie w niej odbicie swoich doświadczeń z kulturą cyfrową – nawet jeśli będzie to odbicie w nieco krzywym zwierciadle” – tłumaczą twórcy wystawy, artyści Grupy panGenerator.

Założony przez artystów takich jak Piotr Barszczewski, Krzysztof Cybulski, Krzysztof Goliński i Jakub Koźniewski kolektyw panGenerator od ponad dekady redefiniuje pojęcie sztuki nowych mediów, łącząc technologię z interaktywną sztuką. Ich projekty, wystawiane na całym świecie, wzbudzają uznanie krytyków i publiczności. Na festiwalu „Percepcje. Nowe Formy Sztuki” grupa wprowadzi widzów w inspirującą podróż po świecie cyfrowych iluzji i symboli, które definiują współczesną codzienność.

Organizowane w listopadzie i grudniu 2024 „Percepcje. Nowe Formy Sztuki” to pierwsza edycja wydarzenia, które łączy sztukę z nowoczesnymi technologiami, wykorzystując cyfrowe kompetencje do tworzenia nowego wizualnego świata oraz rozwijania znaczeń, niedostępnych dla tradycyjnych narzędzi teatralnych. Naszym celem jest poszerzenie percepcji, odkrywanie innowacyjnych form odbioru sztuki teatralnej oraz inspirowanie do poszukiwania nowych narzędzi twórczych.

Dzięki spektaklom i instalacjom artystycznym, które angażują różne zmysły i korzystają z urządzeń przyszłości, takich jak AI, grafika 3D, VR i Internet, widzowie mają okazję doświadczyć sztuki jako przestrzeni do refleksji nad światem cyfrowym, który przenika naszą rzeczywistość. W tym kontekście „Ikony” stanowią jedną z ważnych części przedsięwzięcia, zachęcając do głębszego spojrzenia na codzienne rytuały i iluzje, które towarzyszą naszym relacjom z technologią.

Ekspozycja otwarta będzie od wtorku do niedzieli od 14.00 do 20.00 i potrwa do 15.12.2024 r. Wstęp wolny.

Oprócz wystawy w ramach projektu „Percepcje. Nowe Formy Sztuki” przed nami dwa grudniowe spektakle, na które zapraszamy tym razem do Galerii Labirynt przy ul. Ks. Jerzego Popiełuszki 5 w Lublinie. 19 grudnia o godz. 18:00 „PO(*)ŁĄCZNOŚĆ. 2201: Odyseja społeczno-polityczna” Teatru Potem o tem w reż. Marcina Zbyszyńskiego oraz 20 grudnia w godzinach 18:00|20:30|23:00 na deskach Galerii Labirynt Teatr Futurists zaprezentuje „NO-ONE SHOW” w reż. Jerzego Bielskiego.

Projekt dofinansowany ze środków Krajowego Planu Odbudowy.

Organizatorem wydarzenia jest Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych ROZDROŻA.

Kuratorką projektu jest Barbara Żarinow. Więcej informacji o przedsięwzięciu oraz pełny program wydarzeń na stronie internetowej Ośrodka Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych ROZDROŻA. 

Źródło:

Materiał nadesłany