EN

5.06.2021, 08:05 Wersja do druku

Lublin. Noc Kultury potrwa siedem tygodni z powodu pandemii

Inne aktualności

Artystyczne instalacje - w formie wiszących ryb, nietoperzy, pingpongowych żyrandoli - będzie można oglądać na ulicach Starego Miasta w Lublinie podczas tegorocznej Nocy Kultury. Z powodu pandemii festiwal potrwa przez siedem tygodni.

Noc Kultury to festiwal w Lublinie organizowany od wielu lat, w czasie jednej nocy na początku czerwca. Wydarzenie cieszy się wielką popularnością wśród mieszkańców i turystów, którzy biorą udział w koncertach, spektaklach, pokazach ulicznych. W zeszłym roku impreza nie odbyła się ze względu na pandemię.

W tym roku Noc Kultury potrwa od 4 czerwca do 21 lipca pod hasłem MOC Kultury. Tym razem jednak program ograniczony jest do artystycznych instalacji.

- Zrobiliśmy to w trosce o komfort publiczności. Poprzez to, że Noc Kultury będzie trwać siedem tygodni, a nie siedem godzin, to zmniejszamy zatłoczenie na Starym Mieście, ponieważ będzie można zobaczyć prace artystów również w inny dzień tygodnia, a nie tylko w weekend - wyjaśniła dyrektor Nocy Kultury Joanna Wawiórka-Kamieniecka.

Instalacje artystyczne będzie można podziwiać w uliczkach, podwórkach i bramach Starego Miasta. Na przykład przy ul. Bramowej (między Bramą Krakowską, a Rynkiem) nad głowami przechodniów będą wisieć dwie instalacje w kształcie ryb. "Pełna energii i kolorowa latająca ryba Jarosława Koziary i monochromatyczna Francoisa Monneta" - zaznaczyli w komunikacie prasowym organizatorzy.

W bramach przy ul. Grodzkiej zawiśnie cztery tysiące piłeczek pingpongowych, które przez wiatr będą delikatnie poruszane. Przy ulicy Dominikańskiej spacerujący będą mogli oglądać stado gigantycznych nietoperzy w formie wielkich lampionów autorstwa Jarosława Koziary.

Na dziedzińcu Zamku Lubelskiego do zobaczenia będzie praca inspirowana "Guerniką" Pabla Picassa z 1937 roku. Studenci Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie "ożywili" słynny obraz za pomocą własnoręcznie wykonanej scenografii i kostiumów. Efekt ich pracy będzie można oglądać na wielkoformatowym wydruku o wymiarach zbliżonych do oryginału.

W uliczkach Starego Miasta będzie można też zobaczyć wystawę pod tytułem "Przedmiot Mówie". Będzie ona składać się ze statycznych grafik, które za pomocą cyfrowych technologii są "wprawiane w ruch" i tworzą film animowany prezentujący przemyślenia i rozważania osób zmuszonych w czasie pandemii do nauki zdalnej.

Wstęp na wszystkie wydarzenia będzie wolny.

Wątki tematyczne