EN

31.05.2021, 09:04 Wersja do druku

Lublin. Miasto z tytułem Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023

Inne aktualności

Lublin jest pierwszym polskim miastem, które zdobyło tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023. Międzynarodowe jury doceniło imponującą skalę wydarzeń, które mają inspirować młodych ludzi do działania. Na ich realizację miasto przeznaczy ok. 27 mln zł.

Europejska Stolica Młodzieży to prestiżowy tytuł przyznawany co roku przez Europejskie Forum Młodzieży powstałe z inicjatywy Rady Europy. Celem jest wzmacnianie znaczenia młodych ludzi w życiu społecznym, włączanie ich do działań miastotwórczych oraz wyrównywanie ich szans.
Pozytywne zmiany i nowe możliwości

Pomysł starania się Lublina o tytuł pojawił się jesienią 2019 r. W ubiegłorocznym konkursie do ścisłego finału dostał się Poznań, ale wyróżnienia nie uzyskał. Tegoroczną Europejską Stolicą Kultury zostało francuskie Amiens. - To był dla nas sygnał, żeby powalczyć i złożyć wstępną aplikację - wspominała Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępczyni prezydenta miasta ds. kultury, sportu i partycypacji podczas jednego ze spotkań dotyczących ESM.

Nadanie tak prestiżowego tytułu Lublinowi może zatrzymać w mieście młode osoby, które po zakończeniu nauki w szkołach średnich wciąż chętnie uciekają do innych regionów. Motywacją do pracy zespołu nad wnioskiem były też wydarzenia związane ze staraniami o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Wówczas celu nie udało się osiągnąć, ale dążenie do niego dało Lublinowi wiele - powstały nowe festiwale, które dziś przyciągają tłumy zainteresowanych, a oferta kulturalna została skierowana do różnych grup mieszkańców.

– Aplikacja finałowa to efekt kilkumiesięcznych prac, rozmów, wymiany inspiracji i pomysłów zespołu osób, który bardzo mocno i profesjonalnie zaangażował się w ten ważny projekt. Już ubiegając się o tytuł ESM, widzieliśmy, jak sam proces wprowadza pozytywne zmiany i nowe możliwości, zachęca do aktywnego udziału, promuje wolontariat, wspiera różnorodność i integrację, wzmacnia organizacje młodzieżowe oraz łączy młodych ludzi – dodaje Stepaniuk-Kuśmierzak.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Lublin z tytułem Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023. Jak prestiżowe wyróżnienie odmieni nasze miasto?

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Lublin” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Autor:

Tomasz Kowalewicz

Data publikacji oryginału:

31.05.2021