EN

15.10.2020, 08:52 Wersja do druku

Lublin. Konfrontacje Teatralne: Opryński, Passini, Gorczyński

Aż trzy spektakle będzie można zobaczyć w najbliższy weekend w Centrum Kultury w ramach 25. Konfrontacji Teatralnych. Będą to postpandemiczne "I co teraz?", "Dionizos360" Pawła Passiniego oraz "Wszystko płynie" Janusza Opryńskiego - pisze Damian Drabik w Dzienniku Wschodnim.

fot. mat. organizatora

"I co teraz?" to zestaw czterech premier postpandemicznych zrealizowanych na specjalne zamówienie lubelskiego festiwalu. Stworzyli je: Anna Gryszkówna, Marcin Liber, Maciej Gorczyński i Jan Hussakowski.

Pierwsze z przedstawień, "Bieguni w kwarantannie" Macieja Gorczyńskiego, będzie można zobaczyć w sobotę, 17 października o godz. 18 i 20.

W kwietniu 2020, zaproszeni przez reżysera artyści, zajmujący się zawodowo aktorstwem, tańcem współczesnym, performancem, otrzymali zadanie przygotowania materiałów audiowizualnych, których punktem wyjścia stała się idea "Płytki Pioneera" – wyrażająca potrzebę nawiązania kontaktu i dialogu w czasie radykalnego "lockdownu". Literacką inspiracją dla materiałów była książka "Bieguni" Olgi Tokarczuk. Wstęp na to wydarzenie jest bezpłatny.

W niedzielę organizatorzy zaproszą z kolei na spektakl Jerzego Opryńskiego "Wszystko płynie". To jedna z trzech, obok  "Mistrza i Małgorzaty" i "Biesów", propozycja dyrektora Festiwalu Konfrontacje. Spektakl do zobaczenia o godz. 17 i 20.

Przedstawienie jest relacją z piekła opowiedzianą ustami dwójki bohaterów – Anny i Jana. Ona – świadek wielkiego głodu na Ukrainie, On – wieloletni więzień łagrów. Bilety: 20/30 zł.

W nadchodzący weekend widzowie Konfrontacji Teatralnych mieli również zobaczyć premierowo najnowszy spektakl Pawła Passiniego "Mały las, krótki sen". Organizatorzy zdecydowali się jednak przenieść premierę na inny termin, a w najbliższych dniach zaproponują inny spektakl dyrektora neTTheatre - "Dionizos360". Przedstawienie będzie można zobaczyć 17 i 18 października o godz. 19.

To eksperymentalne widowisko zrealizowane kamerą 360' na podstawie  trzech tragedii: "Fenicjanek" i "Bachantek" Eurypidesa oraz "Błagalnic" Ajschylosa. Każdy z uczestników wejdzie w prezentowany świat dzięki okularom VR. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, obowiązują jednak zapisy poprzez formularz na stronie CK.

Ponadto 20 i 21 października o godz. 19 w ramach festiwalu będzie można zobaczyć wspomniane "Biesy" Opryńskiego. Z uwagi na wprowadzone obostrzenia i obowiązek zmniejszenia liczby widzów, organizatorzy zmuszeni są anulować dotychczas zakupione bilety i uruchomić sprzedaż jeszcze raz. Ponowna sprzedaż biletów w cenie 40 i 50 zł zostanie uruchomiona 19 października.

Natomiast w dniach 24, 27 i 30 października o godz. 18 i 20 zaprezentowane zostaną kolejne spektakle z cyklu "I co teraz?".

Tytuł oryginalny

Konfrontacje Teatralne: Opryński, Passini, Gorczyński

Źródło:

„Dziennik Wschodni” online

Link do źródła

Autor:

Damian Drabik

Data publikacji oryginału:

15.10.2020