EN
25.02.2022, 14:25 Wersja do druku

Lublin. Instytucje kulturalne wspierają i solidaryzują się z Ukraińcami

Organizacja sztabu pomocowego, niebiesko-żółte flagi – to niektóre formy wsparcia i solidarności lubelskich instytucji kultury z obywatelami Ukrainy, które łączą się w tej trudnej sytuacji z osobami zza wschodniej granicy.

fot. mat. organizatora

Dyrektor Centrum Kultury w Lublinie Rafał Koziński poinformował PAP, że w budynku instytucji powstał sztab pomocowy w związku z wojną w Ukrainie. „Swoją wiedzę i wsparcie zaoferowali pracownicy lubelskich NGO, Miasto Lublin i wiele niezrzeszonych osób, które pragną pomóc w każdy możliwy sposób, m.in. w zbieraniu i przekazywaniu aktualnych i sprawdzonych informacji” – dodał Koziński.

CK udostępniło także wpis w mediach społecznościowych podkreślając, że „Centrum Kultury w Lublinie jest miejscem, gdzie równość, braterstwo i wolność były i będą zawsze na pierwszym miejscu”. "Dziś, w obliczu wojny w Ukrainie, stoimy razem z naszymi sąsiadami, przyjaciółmi, braćmi (…) Jednoznacznie sprzeciwiamy się i potępiamy atak Rosji na wolną i suwerenną Ukrainę i żywimy nadzieję, że międzynarodowa presja pozwoli zakończyć tę toczącą się tuż za naszą granicą wojnę" – dodano we wpisie.

Teatr Osterwy / mat. teatru

Również zespół Teatru im. Juliusza Osterwy wspiera naszych sąsiadów. „Wyrażamy solidarność z obywatelami Ukrainy, jak i rodzinami naszych pracowników z Ukrainy. Jako symbol tego została wywieszona flaga ukraińska w witrynie teatru” – poinformowała PAP Gabriela Figura z Teatru im. Osterwy.

Także Filharmonia Lubelska łączy się z mieszkańcami zza wschodniej granicy. „W obliczu rosyjskiej agresji pragniemy wyrazić solidarność z Narodem Ukraińskim. Opowiadamy się po stronie pokoju i poszanowania nienaruszalności granic każdego niepodległego państwa. Oby niesprawiedliwe działania agresora nie przyczyniły się do cierpienia niewinnych ludzi” – napisano na Facebooku.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne