EN

14.06.2021, 08:17 Wersja do druku

Łomża. Laureaci 34. MFT Walizka

Poznaliśmy laureatów 34. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Walizka w Łomży.

PROTOKÓŁ Z POSIEDZENIA JURY 34. MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU TEATRALNEGO WALIZKA

ŁOMŻA 10-13 CZERWCA 2021

Jury w składzie:

Joanna Gerigk (przewodnicząca)

Bożena Sawicka

Ewa Sokół-Malesza

Zbigniew Krzywański

Jarosław Perszko

Po obejrzeniu siedemnastu konkursowych przedstawień :

„Beton” Miejskiego Teatru Miniatura (Gdańsk)  

„Baśń o trzech konikach” Teatru Animacji w Poznaniu

„Love machine” Ornan Braier (Izrael)

“Goodbye” Ljubljana Puppet Theatre (Słowenia)  

„Planeta Einsteina” Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” (Kielce)

„Poem without words” Grodno Puppet Theatre (Białoruś)

„2062” Karla Kracht & Andrés Beladiez (Hiszpania)

„Legendy warszawskie” Teatru Lalka (Warszawa)

„Coco Chanel” Ulrike Quade Company (Holandia)

„Rutka” Teatru Lalek Arlekin im. H. Ryla w Łodzi

„The journey of Sofia” S. A. Marionetas (Portugalia)

“The enchanted mountain” Kaunas State Puppet Theatre (Litwa)

“Tevli station” Khabarovsk State Regional Puppet Theatre (Rosja)

„Łysek z pokładu Idy” Śląskiego Teatru Lalki i Aktora Ateneum (Katowice)  

„Czy umiesz gwizdać, Joanno?” Teatru Lalek Guliwer (Warszawa)  

„Tic Toc – The hero of time” Omar Alvarez Títeres Puppetry Arts Company (Argentyna)

„Ubu King” Dezorz Puppet Theatre (Słowacja)

postanowiło przyznać następujące nagrody:

fot. Gerardo Sanz/ mat. organizatora

Grand Prix w wysokości 4.000,00 złotych ufundowane przez Prezydenta Miasta Łomża otrzymuje przedstawienie „2062” Karli Kracht & Andrésa Beladieza (Hiszpania).

Nagrodę w wysokości 3.000,00 złotych ufundowaną przez Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu otrzymują Ulrike Quade i Jo Strømgren za reżyserię przedstawienia „Coco Chanel” Ulrike Quade Company (Holandia).

Nagrodę w wysokości 3.000,00 złotych ufundowaną przez Marszałka Województwa Podlaskiego otrzymuje Marika Wojciechowska za scenografię do przedstawienia „Rutka” Teatru Lalek Arlekin im. H. Ryla w Łodzi.

Nagrodę w wysokości 3.000,00 złotych ufundowaną przez Starostę Powiatu Łomżyńskiego otrzymuje Kapela ze Wsi Warszawa za muzykę do przedstawienia „Baśń o trzech konikach” Teatru Animacji w Poznaniu.

Zespołową nagrodę aktorską w wysokości 1.000,00 złotych ufundowaną przez Wójta Gminy Łomża otrzymuje zespół Khabarovsk State Regional Puppet Theatre (Rosja) za rolę w spektaklu „Tevli station”.

Zespołową nagrodę aktorską w wysokości 1.000,00 złotych ufundowaną przez Wójta Gminy Łomża otrzymują Anna Przygoda-Budna i Tomasz Kowol za rolę w spektaklu „Czy umiesz gwizdać, Joanno?” Teatru Lalek Guliwer (Warszawa).

Dwie równorzędne nagrody aktorskie po 500,00 złotych ufundowane przez Wójta Gminy Łomża otrzymują Katarzyna Pałka i Teresa Kowalik za role w spektaklu „Rutka” Teatru Lalek Arlekin im. H. Ryla w Łodzi.

Nagrodę specjalną – grawerton ufundowany przez Wojewodę Podlaskiego otrzymuje Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum (Katowice)  za spektakl „Łysek z pokładu Idy” w reżyserii Konrada Dworakowskiego.

Zakończona właśnie 34 edycja Międzynarodowego festiwalu Teatralnego Walizka pokazała, że powrót do życia teatralnego warunkach pandemii jest możliwy. Dzięki staraniom organizatorów festiwalu w dniach 10-13 czerwca 2021 roku, przestrzegając wszelkich rygorów, związanych z aktualnym stanem obostrzeń, publiczność festiwalowa oraz jurorzy mogli obejrzeć 17 spektakli konkursowych oraz kilka plenerowych spektakli towarzyszących. 

Po raz pierwszy, ze względu na tegoroczne okoliczności, dyrektor festiwalu Jarosław Antoniuk zaproponował jego hybrydową formułę. Zakwalifikowane do konkursu teatry polskie były prezentowane w realnych warunkach scenicznych. Spektakle zagraniczne natomiast w formule pokazów kinowych. Na potrzeby festiwalu zespoły teatralne z zagranicy nagrały filmowe zapisy swoich spektakli, a także krótkie autoprezentacje dotyczące ich teatrów, spektakli i twórców. Dzięki temu, zanim publiczność przystąpiła do obejrzenia kolejnego spektaklu, mogła w takiej właśnie formule, spotkać się z jego twórcami. Można było zajrzeć do teatrów, w których pracują, obejrzeć fragmenty prób, posłuchać wypowiedzi realizatorów spektakli. 

Program tegorocznego festiwalu był wyjątkowo bogaty i atrakcyjny. Publiczność w różnych kategoriach wiekowych, a także jury, cieszył wyjątkowo wysoki poziom prezentacji. Stąd werdykt jury zapadał po burzliwych, gorących dyskusjach. 

Jury dziękuje organizatorom, wszystkim pracującym na rzecz festiwalu, władzom go wspierającym, teatrom biorącym udział w festiwalu, a także świetnej publiczności za niepowtarzalną atmosferę tego festiwalu. 

 Łomża, 13 czerwca 2021 r.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne