EN

3.02.2021, 10:08 Wersja do druku

Łódź. Zakończył się remont trzech łódzkich domów kultury

Zakończył się remont trzech łódzkich placówek kultury - Poleskiego Ośrodka Sztuki, Ośrodka Kultury Górna i Domu Kultury "502". Łączna wartość inwestycji to ponad 8,3 mln zł, w tym ponad 5,2 mln zł pochodzi z pieniędzy unijnych.

Wiceprezydent Łodzi Małgorzata Moskwa-Wodnicka uważa, że zakończenie remontu placówek to bardzo dobra wiadomość dla mieszkańców. Liczy, że po otwarciu muzeów i galerii sztuki nastąpi otwarcie domów kultury. - W trzech wyremontowanych domach kultury - na Polesiu, Widzewie i na Górnej (dzielnice Łodzi - PAP) oddajemy mieszkańcom nowe pracownie, sale warsztatowe i nowe powierzchnie wystawiennicze. Również działania estradowe i koncertowe zyskają nowy wymiar dzięki nowemu oświetleniu i nagłośnieniu - wylicza.

Moskwa-Wodnicka jest przekonana, że w ofercie placówek pojawią się nowoczesne zajęcia, warsztaty, koncerty. - Będą to miejsca integrujące lokalną społeczność, otwarte na potrzeby nie tylko najmłodszych łodzian, ale również seniorów - mówi.

Ośrodek Kultury Górna wzbogacił się o nowoczesną przestrzeń wystawienniczą, sale warsztatowe i garderobę. W zmodernizowanej placówce - w jednej z sal w piwnicy - utworzone zostało miejsce o charakterze klubowym. Ma to być interdyscyplinarna przestrzeń aktywizacji czasu wolnego, obejmująca różnorodne formy: teatr, taniec, muzykę, historię Łodzi, pedagogikę zabawy.

Z kolei w zabytkowej, modernistycznej willi Poleskiego Ośrodka Sztuki (POS) powstały pracownie kreatywne, nowa przestrzeń wystawiennicza oraz kącik dla rodzin z dziećmi. Powstała tu także pracownia ceramiczna, wyposażona m.in. w koła garncarskie i piec do wypalania ceramiki. Przebudowane są ciągi komunikacyjne, by z pracowni z łatwością mogły korzystać osoby mające problemy ze swobodnym przemieszczaniem się. W ramach remontu odnowiono także taras od strony ogrodu, na którym powstanie letnia scena muzyczna oraz kino plenerowe.

- Z niecierpliwością oczekujemy chwili, gdy domy kultury będą mogły się otworzyć i zaprosić do swoich wyremontowanych wnętrz, które zostały przystosowane dla osób z niepełnosprawnościami. Poleski Ośrodek Sztuki gotowy jest także na działania z wychowankami domów dziecka, osobami bezrobotnymi, bezdomnymi czy z problemami emocjonalnymi i psychicznymi - przekonuje Patrycja Alenkuć z POS.

Natomiast na uczestników zajęć w Domu Kultury "502" na Widzewie czekają: galeria na tarasie, nowe pracownie, zmodernizowane sale warsztatowe oraz udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami.

Inwestycje w tych trzech placówkach zostały zrealizowane w ramach projektu "Nowa kultura. Zwiększenie atrakcyjności i dostępności łódzkich domów kultury". Zadanie dofinansowane jest z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO WŁ na lata 2014-2020. Projekt ma na celu poszerzenie oferty kulturalnej miasta, poprawę dostępu do kultury i umożliwienie odbiorcom różnorodnych form uczestniczenia. Wartość projektu to łącznie 8,31 mln zł, w tym 5,21 mln zł to dofinansowanie z UE.

Źródło:

PAP

Autor:

Jacek Walczak

Data publikacji oryginału:

03.02.2021