EN

1.09.2021, 18:37 Wersja do druku

Łódź. Wystawa "Wolne miejsce" do oglądania na billboardach i citylightach

Na ulicach Łodzi od środy można oglądać wystawę "Wolne miejsce", prezentowaną na billboardach i citylightach w ramach Festiwalu Łódź Czterech Kultur (ŁF4K). Nietypową przestrzeń wystawienniczą oddano do dyspozycji kilkunastu artystów.

mat. organizatora

Inne aktualności

"Tempo życia w mieście wyznaczają współczesne zegary: wszechobecne, wszechogarniające reklamy, będące osią współrzędnych ludzkich marzeń, planów i pragnień. Projekt uwalnia je od funkcji użytkowych. Przestrzeń hałasu i przyśpieszonego tętna staje się przestrzenią intymną, cichą przystanią dla osobistych zwierzeń. Zawiera z nami rozejm, przestaje atakować. Reklama, która ma działać na zmysły i podświadomość, znika. Wytwarza się nowa, wielokulturowa płaszczyzna, która przemawia nowymi językami i obrazami" - wyjaśnia ideę ekspozycji "Wolne miejsce" jej pomysłodawczyni Agnieszka Zawadowska, kuratorka sekcji sztuk wizualnych Festiwalu Łódź Czterech Kultur.

Zaproszeni do projektu artyści reprezentują różne dziedziny kreatywne, różne pokolenia i doświadczenia z różnych stron świata. Jest wśród nich Katarzyna Kozyra – rzeźbiarka, fotografka, autorka performansów, filmów i instalacji wideo, zaliczona przez magazyn "Huffington Post" do dziesięciu najważniejszych artystek nowego milenium. W przestrzeni miejskiej pojawi się też pisarsko-fotograficzny duet - Magdalena i Maksymilian Rigamonti z kadrami z najnowszej książki fotograficznej "Stos", opowiadającej o trwającej od wieków walce kobiet i walce z kobietami.

Wśród uczestników twórców wystawy jest ukraińska artystka i kuratorka, antropolożka kultury i eseistka Lia Dostliewa, autorka książki poetyckiej "Nie róbmy nic, błagam. Ale powiedzmy innym, że robiłyśmy" Ada Rączka, Jacqueline Sobiszewski – reżyserka światła, operatorka i performerka oraz mieszkająca od 30 lat w Kalabrii Dominika Friedrich – działaczka społeczna, kreatorka wydarzeń kulturalnych.

Poza tym swoje prace w przestrzeni miejskiej prezentują również m.in. Kobas Laksa, Daniel Kotowski, Katarzyna Proniewska-Mazurek, Anna Rutkowska, Jadwiga Sawicka, Malwina Ziętek, Tomek Wysocki, Joanna Żylińska, Monika Rudaś-Grodzka, Anna Łazar. W odwiedzeniu wszystkich, rozsypanych w różnych punktach Łodzi, fragmentów wystawy, która będzie dostępna do 15 września, pomoże mapa umieszczona na stronie Festiwalu: www.4kultury.pl.

Organizatorem Festiwalu Łódź Czterech Kultur, którego część muzyczna i teatralna ma odbywać się od 10 do 18 września, jest Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi. Na program imprezy złożą się m.in. cztery premierowe spektakle oraz koncerty artystów z Polski, Ukrainy, Białorusi, Niemiec i Izraela.

Źródło:

PAP