EN
13.05.2022, 14:23 Wersja do druku

Łódź. W Teatrze Jaracza przygotowują premierę „Oleanny” Davida Mameta

28 maja o godz. 19.00 w w Teatrze Jaracza w Łodzi odbędzie się premiera spektaklu „Oleanna” Davida Mameta w reż. Krzysztofa Prusa.

fot. proj. Aleksander Walijewski

John to wykładowca uniwersytecki, który za chwilę ma otrzymać nominację profesorską. Carol, jego studentka, skarży się na problemy ze zrozumieniem wykładów i książki Johna. Z początku banalna rozmowa przybiera nieoczekiwany obrót i przeradza się w konfrontację pełną niedopowiedzeń i domysłów – pojedynek w trzech aktach, w którym bronią są słowa, wzajemne podejrzenia, ironia, sarkazm i emocjonalny szantaż. Jak daleko posuną się bohaterowie by wyjść z tego starcia zwycięsko?

W 1852 roku norweski skrzypek Ole Bull zakupił połacie ziemi w Pensylwanii, a nowo powstałą wioskę nazwał „Oleana”. Miejsce miało być krainą mlekiem i miodem płynącą, obietnicą urodzaju i przyciągającą imigrantów ze Skandynawii. Okazało się jednak niezdatne do życia, a prawie 700 mieszkańców po roku rozpierzchło się po innych częściach Ameryki. Pamięć o śmiałym pomyśle skrzypka przetrwała jedynie w satyrycznej pieśni, po czasie przemianowej na „Oleannę”, wyśmiewającej próbę stworzenia idealnego społeczeństwa na nowym kontynencie. David Mamet zapożyczył tytuł, nawiązując do utopii – atrakcyjnej wizji świata, niemożliwej do spełnienia. Rzeczywistości, w której wielkie obietnice i nadzieje niszczeją pod naporem iluzji i kłamstw.

David Mamet – uznany na świecie dramatopisarz, scenarzysta i reżyser teatralny oraz filmowy. Uhonorowany został m. in. nagrodą Koła Krytyków Dramatu w Nowym Yorku za „American Buffalo” oraz nagrodą Pulitzera za „Glengarry Glen Ross”. W 1993 r. był nominowany za „Oleannę” – dramat o światopoglądowych różnicach, systemowej sile nacisku, ale przede wszystkim o nieustannie aktualnym obliczu skandalu – do nagrody Drama Desk Award.

Źródło:

Materiał nadesłany