W 90. rocznicę urodzin Jerzego Kosińskiego Muzeum Miasta Łodzi przypomina sylwetkę tego kontrowersyjnego pisarza - z pochodzenia łodzianina. Na wystawie "Kosiński. Re/kompozycje. Ja" znalazło się blisko 80 obiektów dokumentujących jego życie i twórczość.
Inne aktualności
- Poznań. Maj w Teatrze Wielkim 30.04.2026 16:07
- Warszawa. 12. Piknik Ochocian odbędzie się 30 maja 30.04.2026 15:55
- Warszawa. „Così fan tutte” inauguruje 35. Festiwal Mozartowski 30.04.2026 15:39
- Kraj. Nieoczywista interpretacja „Potopu” Michała Siegoczyńskiego w Teatrze Telewizji – 4 maja 30.04.2026 14:38
-
Łódź. 1 maja rusza ósma edycja „Komediopisania” – konkursu Teatru Powszechnego
30.04.2026 14:24
- Kraków. Nie żyje kompozytor Krzysztof Suchodolski 30.04.2026 14:22
-
Opole. Open call na rezydencję dla osób zajmujących się badaniem teatru i/lub krytyką teatralną – 50. Opolskie Konfrontacje Teatralne
30.04.2026 13:47
-
Warszawa. Ogłoszenie pierwszych spektakli 46. edycji Warszawskich Spotkań Teatralnych
30.04.2026 13:36
- Warszawa. STUDIO teatrgaleria: międzynarodowy obieg – od tournée, przez festiwale, po powroty na lokalną scenę 30.04.2026 13:19
- Warszawa. Premiera spektaklu „Iwona, księżniczka Burgunda” w Teatrze Ateneum – w połowie maja 30.04.2026 11:40
-
Warszawa. Dyskusja wokół „Pamięci teatru” i wystawy „Świat teatru i fotografia na ziemiach polskich w XIX i początku XX wieku”
30.04.2026 11:26
- Wrocław. Zanim „Pan Tadeusz” stał się epopeją – wystawa w Muzeum Pana Tadeusza 30.04.2026 11:22
-
Warszawa. Wyniki open calla dla osób recenzenckich – OFF Polska
30.04.2026 11:16
- Bydgoszcz. Nederlands Dans Theater na 32. Bydgoskim Festiwalu Operowym 30.04.2026 11:06
W 90. rocznicę urodzin Jerzego Kosińskiego Muzeum Miasta Łodzi przypomina sylwetkę kontrowersyjnego twórcy, pasjonata fotografii i celebryty. Wystawa czasowa "Kosiński. Re/kompozycje. Ja" to blisko 80 obiektów dokumentujących życie i twórczość pisarza: fotografie rodzinne, zdjęcia ze sławnymi postaciami m.in. Andym Warholem czy Czesławem Miłoszem, aparat fotograficzny, strój do gry w polo oraz strój narciarski, pierwsze polskie wydanie "Malowanego ptaka", maszyna do pisania i tabliczka z pierwszego nowojorskiego mieszkania.
"Obiekty po Jerzym Kosińskim przekazała do muzeum w 2004 roku wdowa po pisarzu Katherine von Fraunhofer Kosiński, nasza instytucja otrzymała jako dar ponad 150 pamiątek. Na wystawie zaprezentujemy najciekawsze eksponaty związane z pisarzem - zapowiedziała dyrektorka Muzeum Miasta Łodzi Magda Komarzeniec.
W ramach ekspozycji udostępniono wypowiedzi krytyków literackich, współpracowników i przyjaciół pisarza. Prezentację uzupełniają teksty teoretyczne i wypowiedzi krytyczne – świadczące o wielkiej pasji Jerzego Kosińskiego do autokreacji. Poza tym ujawniają artystę jako . Wystawa pokazuje Kosińskiego nie tylko jako literata oraz teoretyka sztuki i filozofa kultury, ale też fotografa.
"Klasycznej prezentacji sylwetki artysty, jego życia, pasji i kariery, towarzyszy wielogłos krytyczny w postaci fragmentów recenzji oraz ekspozycja pisarskiego +nerwu+ Kosińskiego w formie maszynopisów, które podkreślają specyfikę materialności zapisu, stanowiąc jednocześnie osobliwy pisarski performance. Kosiński wyraźnie i konsekwentnie wyznaczył i rozpisał swoją obecność na scenie pisma i życia" – zaznaczyła kuratorka wystawy Magdalena Skrzypczak.
Jerzy Kosiński urodził się 14 czerwca 1933 w Łodzi, w rodzinie żydowskiej. Jego życiorys na zawsze naznaczyła II wojna światowa. W latach 50. ukończył studia na Uniwersytecie Łódzkim, uzyskując dyplom z socjologii. W 1957 r wyjechał do Nowego Jorku. W roku 1965 ukazała się jego pierwsza powieść "Malowany ptak”. Zdobyła ona duże uznanie krytyków i publiczności; w 1966 roku uznano ją za książkę roku we Francji. Trzy lata później Kosiński został laureatem kolejnej prestiżowej nagrody National Book Award.
Za oceanem pisarz pracował też jako wykładowca akademicki m.in. w Yale University. Już za życia tworzył wokół siebie legendę, która sprawiała, że obok jego postaci nie dało się przejść obojętnie. 3 maja 1991 roku popełnił samobójstwo w swoim nowojorskim mieszkaniu.