EN

28.11.2022, 16:21 Wersja do druku

Łódź. W Filharmonii koncert specjalny z okazji szczytu OBWE

Polski wirtuoz skrzypiec Wojciech Niedziółka i Młodzieżowa Akademicka Orkiestra Symfoniczna "Słobożański" z ukraińskiego Charkowa pod batutą Remy'ego Ballota wystąpią 1 grudnia w Filharmonii Łódzkiej w koncercie z okazji szczytu OBWE. Wydarzenie będzie otwarte dla publiczności.

Inne aktualności

"W Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina, w czwartek o godz. 20.30, odbędzie się koncert specjalny z udziałem polskiej gwiazdy skrzypiec Wojciecha Niedziółki i Młodzieżowej Akademickiej Orkiestry Symfonicznej +Słobożański+ z ukraińskiego Charkowa, którą poprowadzi Remy Ballot. Wydarzenie organizowane jest z okazji odbywającej się w Łodzi Rady Ministerialnej Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, której obecnie przewodzi Polska, ale będą mogli wziąć w nim udział wszyscy chętni. Koncert jest bowiem otwarty dla publiczności" - poinformowała Karolina Albińska z Filharmonii Łódzkiej.

W programie wieczoru znalazły się utwory z kanonu muzyki polskiej i ukraińskiej; oprócz kompozycji Chopina, Moniuszki, Wieniawskiego i Pendereckiego wykonywane będą dzieła ukraińskich klasyków – Bortniańskiego i Skoryka.

Muzycy Młodzieżowej Akademickiej Orkiestry Symfonicznej od maja przebywają w Polsce, gdzie mogą bezpiecznie kształcić się pod okiem najlepszych pedagogów z Polski i Ukrainy. Orkiestra ma status zespołu narodowego, a jej członkami są najwybitniejsi artyści z całego kraju. Na co dzień koncertują w najlepszych salach Europy i świata. W tym roku kilkakrotnie wystąpili także w najważniejszych salach koncertowych naszego kraju.

Wojciech Niedziółka to gwiazda tegorocznego Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Jako jedyny z Polaków został zakwalifikowany do drugiego etapu. Jest także zdobywcą wielu prestiżowych nagród w innych konkursach skrzypcowych. Obecnie studiuje na łódzkiej Akademii Muzycznej pod okiem Łukasza Błaszczyka.

Muzyków poprowadzi znakomity francuski dyrygent Remy Ballot, który od niemal 20 lat mieszka w Wiedniu i związany jest z tamtejszymi filharmonikami i słynną Operą Wiedeńską. Uznawany jest też za jednego z najlepszych interpretatorów muzyki barokowej oraz klasyki współczesnej. Ma na swoim koncie wiele prestiżowych nagród, współpracuje ze znanymi wydawnictwami muzycznymi i koncertuje na całym świecie.

Źródło:

PAP